Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pomyślne doświadczenia Polski na rynku gazu otwierają przed Ukrainą nowe możliwości

Pomyślne doświadczenia Polski na rynku gazu otwierają przed Ukrainą nowe możliwości

Udane doświadczenie Polski otwiera przed Ukrainą nowe możliwości stopniowej eliminacji rosyjskiego gazu i dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego.

Powiedział o tym Siergiej Makokon, dyrektor generalny Operatora Systemu Przesyłu Gazu (GTSOU) Ukrainy, podczas spotkania z Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, jak poinformował serwis prasowy GTSOU.

Podczas spotkania w Izbie Gospodarczej P-TECC w Polsce w ramach udziału delegacji ukraińskiej pod przewodnictwem ministra energetyki Niemiec Kałuszczenki obie strony dyskutowały o możliwości dalszej współpracy.

Według Makogon, dziś Polska może magazynować gaz ziemny w ukraińskich podziemnych magazynach, tym samym bilansując system elektroenergetyczny podczas szczytowych obciążeń.

Ponadto dywersyfikacja źródeł dostaw przyczyni się do zaniku unijnego rynku gazu, a w konsekwencji do ustalenia realnych cen rynkowych gazu w Europie.

Dziś w Polsce wybudowano już jeden terminal LNG, a dwa kolejne są w trakcie budowy. Ostatnim etapem jest gazociąg bałtycki, który ma pomóc w pozyskiwaniu gazu z Norwegii. Zakończono również budowę połączenia z krajami bałtyckimi i Słowacją.

PGNiG, polska państwowa spółka naftowo-gazowa, ogłosiła, że ​​zawiesi zakupy gazu od rosyjskiego Gaspromu, ponieważ umowa jamalska między obiema stronami wygasa 31 grudnia 2022 roku.

Na

READ  Nigeria i Polska podpisują protokół ustaleń w celu zwiększenia możliwości handlowych i inwestycyjnych - The Sun Nigeria