Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pomyślne doświadczenia Polski na rynku gazu otwierają przed Ukrainą nowe możliwości

Udane doświadczenie Polski otwiera przed Ukrainą nowe możliwości stopniowej eliminacji rosyjskiego gazu i dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego.

Powiedział o tym Siergiej Makokon, dyrektor generalny Operatora Systemu Przesyłu Gazu (GTSOU) Ukrainy, podczas spotkania z Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, jak poinformował serwis prasowy GTSOU.

Podczas spotkania w Izbie Gospodarczej P-TECC w Polsce w ramach udziału delegacji ukraińskiej pod przewodnictwem ministra energetyki Niemiec Kałuszczenki obie strony dyskutowały o możliwości dalszej współpracy.

Według Makogon, dziś Polska może magazynować gaz ziemny w ukraińskich podziemnych magazynach, tym samym bilansując system elektroenergetyczny podczas szczytowych obciążeń.

Ponadto dywersyfikacja źródeł dostaw przyczyni się do zaniku unijnego rynku gazu, a w konsekwencji do ustalenia realnych cen rynkowych gazu w Europie.

Dziś w Polsce wybudowano już jeden terminal LNG, a dwa kolejne są w trakcie budowy. Ostatnim etapem jest gazociąg bałtycki, który ma pomóc w pozyskiwaniu gazu z Norwegii. Zakończono również budowę połączenia z krajami bałtyckimi i Słowacją.

PGNiG, polska państwowa spółka naftowo-gazowa, ogłosiła, że ​​zawiesi zakupy gazu od rosyjskiego Gaspromu, ponieważ umowa jamalska między obiema stronami wygasa 31 grudnia 2022 roku.

Na

READ  Na wydalenie studentów na granicy ukraińsko-polskiej czeka się długo