Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski rząd chce w ramach wyborów zadać wyborcom pytania dotyczące bezpieczeństwa granic

Polski rząd chce w ramach wyborów zadać wyborcom pytania dotyczące bezpieczeństwa granic

WARSZAWA, Polska (AP) – polski rząd powiedział w poniedziałek, że chce zapytać wyborców, czy chcą zburzyć niedawno wybudowany mur graniczny, który zapobiega nieuprawnionej imigracji z Białorusi.

Naładowane pytanie Cztery prawicowe partie rządzące chcą usłyszeć W referendum zamierza przeprowadzić wraz z wyborami parlamentarnymi 15 października. Prawo i Sprawiedliwość ma szansę na bezprecedensową trzecią kadencję w wyborach.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszak powiedział, że w mediach społecznościowych zostanie zadane pytanie: „Czy popierasz zniesienie szlabanu na granicy RP z Republiką Białorusi?”

Rząd zbudował mur w zeszłym roku i znacznie ograniczył przepływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki przez granicę. Urzędnicy polscy i unijni postrzegają ten napływ jako próbę podsycenia napięcia w Polsce i innych krajach europejskich przez sojusznika Rosji, Białoruś.

Polska wzmocniła również siły zbrojne wzdłuż granicy ze względu na wrogość Białorusi.

Inne kwestie w referendum to m.in. odmowa przyjęcia migrantów do systemu unijnego, odmowa prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz zgoda na podniesienie wieku emerytalnego.

Referenda są postrzegane jako ważny element kampanii wyborczej partii rządzącej mającej na celu zdyskredytowanie opozycji i zmobilizowanie wyborców wokół polityki obecnego rządu. Obserwatorzy twierdzą, że odbywanie się w związku z wyborami wpłynie na decyzje wyborców.

Prawodawcy mają zdecydować w tym tygodniu, czy przeprowadzić referendum, ale partia rządząca ma niewielką kontrolę nad decyzyjną izbą niższą.

Krytycy zwracają uwagę, że referendum nie jest wiążące i sugerują, że wyborcy mogą je zignorować. Partie opozycyjne wzywają do bojkotu.

READ  Podejrzany, który zabił holenderskiego dziennikarza aresztowany w Polsce