Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przywódca NATO wyraził nadzieję, że Polska będzie nadal zwiększać swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy

Przywódca NATO wyraził nadzieję, że Polska będzie nadal zwiększać swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Polska znajdzie sposób na rozwiązanie sporów z Ukrainą bez wpływu na jej wsparcie wojskowe.

Obaj sąsiedzi stanęli w obliczu tarć w stosunkach po tym, jak Polska – jeden z najwierniejszych sojuszników Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji – zdecydowała się przedłużyć zakaz importu ukraińskiego zboża.

W zeszłym tygodniu Polska oświadczyła, że ​​będzie realizować wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy broni na Ukrainę i skupiać się na odbudowie własnego arsenału.

„Oczekuję, że Ukraina i Polska znajdą sposób na rozwiązanie tych problemów bez negatywnego wpływu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Napięcia między obydwoma sąsiadami osiągnęły szczyt po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że niektóre kraje „okazują solidarność, pośrednio wspierając Rosję”, zakazując importu zbóż.

Po tym, jak Rosja rozpoczęła w lutym br. inwazję na Ukrainę na pełną skalę, większość ukraińskiego zboża została zamknięta jako główny szlak żeglugowy Morza Czarnego do Europy.

Import został zablokowany przez pięć krajów, aby chronić unijnych rolników w obawie, że nadmiar zboża obniży lokalne ceny. Polska przedłużyła zakaz po wygaśnięciu umowy zawartej za pośrednictwem UE w zeszłym tygodniu.

We wtorek Zełenski podczas przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powtórzył oskarżenia pod adresem krajów Europy Wschodniej wspierających Rosję.

Polska wezwała ambasadora Ukrainy do MSZ, aby zaprotestować wobec komentarzy Zełenskiego. Kilka godzin później Warszawa ogłosiła, że ​​nie będzie już dostarczać broni Ukrainie.

„Nie przekazujemy już broni Ukrainie, bo teraz uzbrajamy Polskę w nowoczesną broń” – powiedział premier.

Polska wysłała już do ogarniętego wojną kraju 320 czołgów z czasów radzieckich i 14 myśliwców MiG-29.

READ  Akcja Satyan w Polsce

Morawiecki ostrzegł Kijów, że na listę zakazanego importu zostaną dodane kolejne produkty, jeśli „eskalują one konflikt”.

„Ostrzegam władze ukraińskie, bo jeśli będą chciały eskalować konflikt, dodamy do zakazu importu do Polski kolejne produkty” – powiedział.

„Władze Ukrainy nie rozumieją, w jakim stopniu zaburzono funkcjonowanie polskiego rolnictwa. Chronimy polskich rolników.

Na Słowacji, drugim sojuszniku Ukrainy, również prowadzone są dyskusje na temat zakończenia wsparcia dla Ukrainy.

Państwo NATO jest zagorzałym sojusznikiem Kijowa i wysłało swojemu sąsiadowi sprzęt wojskowy, w tym myśliwce MiG-29 i system obrony powietrznej S-300.

Jednak lider opozycji i były premier Robert Figo zapowiedział położenie kresu temu wsparciu wojskowemu.

Figo prowadzi w sondażach przed sobotnimi wyborami.

„Jestem pewien, że niezależnie od tego, jaki nowy rząd utworzymy na Słowacji, będziemy nadal brać udział w spotkaniach NATO i nadal będziemy szukać sposobów zapewnienia wsparcia po każdych wyborach” – powiedział Stoltenberg. W tym sojuszu od początku wojny”.