Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska stara się przyciągać zagranicznych studentów

Polska stara się przyciągać zagranicznych studentów

Po raz pierwszy do Polski przyjeżdża więcej zagranicznych studentów z Afryki i Azji Środkowej, ponieważ wojna na Ukrainie ożywiła ruch studencki.

Tradycyjnie A Mały gracz w międzynarodowej edukacjiPonieważ liczba studentów krajowych spadła z około 1,8 miliona do 1,2 miliona w latach 2010-2020, kraj Europy Wschodniej jest zmuszony zróżnicować rekrutację studentów.

W 2021 r. Polska odnotowała umiarkowany napływ 89 tys. studentów zagranicznych, z czego ponad 40 proc. pochodziło z Ukrainy. Restrykcje uniemożliwiające mężczyznom w wieku bojowym opuszczanie tego kraju od początku rosyjskiej inwazji zmusiły polskie uczelnie do szukania dalej. Nawet ci, którzy kiedyś studiowali na Ukrainie, zamiast tego patrzą na Polskę, powiedzieli liderzy uniwersytetów.

Jerzy Lis, przewodniczący Komisji Internacjonalizacji KRASP-u, powiedział Konferencji Rektorów Polskich Times Higher Education Rośnie liczba aplikacji z Afryki i Azji Środkowej. „Afryka patrzy teraz na Polskę czy Europę Środkową jako na bardzo ciekawe miejsce do zwiedzania, więc widzimy dużą liczbę kandydatów z Zimbabwe, z Rwandy, z RPA” – powiedział.

Dane są agregowane Fundacja Perspektywy, która prowadzi program rekrutacyjny Study in Poland, urosła z Uzbekistanu z 300 do 3 tys. w ciągu pięciu lat. Targi rekrutacyjne w Taszkiencie i Samarkandzie w kwietniu, poinformowały uniwersytety The Wyraził nadzieję, że trend się utrzyma.

Narodowości, w których język rosyjski jest powszechnie rozumiany – w tym Białoruś, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan i Uzbekistan – stanowią obecnie około 40 procent, mówi Marcin Witkowski, który pracuje na UAM. Jego międzynarodowe spożycie.

Zmianę widać też na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB). Tomasz Maliszewski, szef działu stosunków międzynarodowych, powiedział, że jego przyjęcie przeszło szereg poważnych zmian. Od 2020 roku do grup zdominowanych przez studentów z Europy Zachodniej po raz pierwszy dołączyli studenci z Indii, a wraz z rozwojem grupy w kolejnych latach została ona wzmocniona przez studentów z Pakistanu i Bangladeszu.

READ  Lakeview nie może wcześnie wyjść na prowadzenie przeciwko Polsce | Wiadomości, sport, praca

Dr Maliszewski powiedział, że w bieżącym roku akademickim nastąpiły „ogromne zmiany”: zapisy międzynarodowe obejmowały obecnie 40 krajów, a połowa z nich pochodziła spoza Europy, głównie z powodu konfliktu. „Wielu studentów z krajów afrykańskich studiowało na Ukrainie. Po wybuchu wojny Polska stała się dla nich naturalnym alternatywnym celem podróży.

Tomasz Hryszko, kierownik rektora UMB ds. współpracy międzynarodowej, powiedział, że czesne za stopnie medyczne, wynoszące około 13 000 euro (11 500 funtów) rocznie, od dawna było atrakcyjne dla kandydatów z Europy Zachodniej, ponieważ wypadało korzystnie w porównaniu z konkurentami w krajach europejskich. Unia. Powiedział jednak, że perspektywa unijnego dyplomu medycznego uznawanego w USA może również przyciągnąć kandydatów z Azji.

Dr Witkowski powiedział, że rekrutacja UAM na rok 2023 będzie mniej koncentrować się na Afryce i pomoże wypełnić anglojęzyczne programy w Azji Południowo-Wschodniej i Europie Zachodniej. Ale sukces UAM w nauczaniu przyjeżdżających studentów języka polskiego może przyciągnąć studentów na każdy z jej kursów, z których 90 procent odbywa się w języku polskim. „W ten sposób nie jesteśmy zależni od Ukrainy ani żadnego innego kraju jako potencjalnego źródła rekrutacji kandydatów”.

Aktywnie rekrutując się z Ukrainy przez lata, UAM był dobrze wyposażony, aby pomieścić tych, którzy zaciągnęli się od początku wojny. „Po wypędzeniu rosyjskich okupantów życzymy wszystkim, którzy chcą wrócić do domu, na spokojną i bezpieczną Ukrainę. Niech wszyscy zagraniczni studenci będą cieszyć się czasem uniwersyteckim bez miecza Damoklesa wiszącego nad ich głowami.

[email protected]