Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja wstrzymuje dostawy ropy rurociągami do Polski – informuje PKN Orlan

Rosja wstrzymuje dostawy ropy rurociągami do Polski – informuje PKN Orlan

WARSZAWA, 25 lutego (Reuters) – Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski rurociągiem Druschba, poinformował w sobotę prezes polskiego rafinerii PKN Arlanin (PKN.WA). .

Wstrzymanie dostaw rurociągiem, który był zwolniony z unijnych sankcji nałożonych na Rosję po pełnej inwazji na Ukrainę, nastąpiło dzień po tym, jak Polska dostarczyła Ukrainie pierwsze czołgi Leopard.

„Skutecznie zabezpieczamy dostawy. Rosja wstrzymała dostawy do Polski i jesteśmy na to gotowi. Tylko 10 proc. ropy naftowej pochodzi z Rosji i będziemy ją zastępować ropą z innych źródeł” – napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek .

Firma poinformowała, że ​​może w pełni zaopatrywać swoje rafinerie drogą morską, a zamknięcie rurociągu nie wpłynie na dostawy benzyny i oleju napędowego do klientów.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Od lutego Orlen otrzymuje ropę na podstawie kontraktu z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatneft, po wygaśnięciu kontraktu z rosyjską Rosnieftią.

Tatnieft i rosyjski monopolista rurociągów naftowych Transnieft nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz.

Zatrzymanie nastąpiło po tym, jak prezydent USA Joe Biden odwiedził w tym tygodniu Warszawę i Kijów, aby okazać poparcie dla Ukrainy, rok po inwazji.

W piątek Unia Europejska zgodziła się na 10. rundę sankcji wobec Rosji.

Po inwazji na Ukrainę i zanim UE zakazała dostaw morskich z Rosji, Arlen przestał kupować rosyjską ropę i paliwo drogą morską.

Portfolio dostaw firmy obejmuje obecnie ropę z Afryki Zachodniej, Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Zatoki Meksykańskiej. Ma również umowę na dostawy z Saudi Aramco do 2022 roku.

Produkty drogą morską docierają do Polski przez terminal naftowy w Gdańsku nad Bałtykiem. Jego przepustowość przewyższa wolumeny przetwarzane przez polskie rafinerie i jest wykorzystywana do dostarczania ropy naftowej do rafinerii związanych z Druszką we wschodnich Niemczech.

Reportaż Marka Strzeleckiego Montaż autorstwa Marka Pottera i Helen Popper

READ  Premier broni referendum w sprawie nowej ustawy medialnej - pierwsze wiadomości

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.