Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przenosi swoich żołnierzy na wschód kraju ze względu na niebezpieczeństwa ze strony Wagnera-PAP

Polska przenosi swoich żołnierzy na wschód kraju ze względu na niebezpieczeństwa ze strony Wagnera-PAP

WARSZAWA (Reuters) – Polska państwowa agencja informacyjna zacytowała w piątek swojego sekretarza, który powiedział w piątek, że Komitet Bezpieczeństwa Polskiego na środowym posiedzeniu podjął decyzję o przesunięciu jednostek wojskowych na wschód kraju w związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi.

Szef Wagnera, Jewgienij Prigożyn, pojawił się w środę na wideo, witając swoich bojowników na Białorusi, mówiąc im, że na razie nie wezmą udziału w wojnie na Ukrainie, ale mówiąc im, aby gromadzili siły dla Afryki podczas szkolenia białoruskiej armii.

W czwartek białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że najemnicy Wagnera rozpoczęli szkolenie białoruskich sił specjalnych na dystansie wojskowym, kilka kilometrów od granicy z Polską, członkiem NATO.

„Wspólne szkolenie czy ćwiczenia armii białoruskiej i Grupy Wagnera to niewątpliwie prowokacja” – powiedział PAP Zbigniew Hofmann.

„Komisja przeanalizowała możliwe zagrożenia, takie jak demontaż jednostek Grupy Wagnera. W związku z tym minister obrony narodowej przewodniczący komisji Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przerzuceniu naszych formacji wojskowych z zachodu na wschód Polski.”

Ludzie mieszkający w pobliżu granicy Polski z Białorusią powiedzieli w czwartek, że słyszeli strzały i wystrzały helikopterów po przybyciu rosyjskiej Grupy Wagnera w celu szkolenia białoruskich sił specjalnych, zwiększając obawy, że wojna ukraińska może ich dosięgnąć.

Minister obrony Błaszczak powiedział na początku tego miesiąca, że ​​Polska rozpoczęła przemieszczanie ponad 1000 żołnierzy na wschód kraju.

Również na początku lipca Polska zapowiedziała, że ​​wyśle ​​500 policjantów do wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

(Reportaż Alana Sharlisha; montaż autorstwa Kim Coghill)

READ  Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2022: Włochy nie zagrają w Katarze po niespodziewanej porażce z Macedonią; Portugalia idzie do przodu