Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska Partia Zielonych sprzeciwia się budowie małego reaktora jądrowego w Krakowie

Polska Partia Zielonych sprzeciwia się budowie małego reaktora jądrowego w Krakowie

Zieloni (Zieloni), należący do największego ugrupowania opozycyjnego w Polsce, wyrazili zaniepokojenie budową małego reaktora jądrowego (SMR) w Krakowie.

Twierdzą, że technologia, która wciąż jest w fazie rozwoju, nie została odpowiednio przetestowana i powoduje wytwarzanie dużych ilości odpadów nuklearnych. Zamiast tego wzywają do inwestycji w odnawialne źródła energii.

W zeszłym miesiącu państwowa firma energetyczna Orlen ogłosiła, że ​​do końca roku ogłosi 20 potencjalnych lokalizacji dla SMR, które rozwija we współpracy z grupą firm amerykańskich i kanadyjskich oraz przy wsparciu finansowym agencji rządowych USA.

Spośród siedmiu ujawnionych już potencjalnych lokalizacji, jedna znajduje się w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta. Wczoraj dwie posłanki Zielonych, Małgorzata Tracz i Klaudia Jachira, zorganizowały protest przeciwko planom, mówiąc, że „nikt nie pytał mieszkańców Krakowa, co sądzą”.

Zachira zauważył, że SMR to wciąż technologia eksperymentalna i „nie ma dowodów na to, że działają i jakie jest ryzyko”. Gazety Krakowskiej. Cytowane przez Draxa Badania z Uniwersytetu Stanforda Oznacza to, że SMR wytwarzają dziewięć razy więcej odpadów radioaktywnych na jednostkę energii niż większe reaktory.

Małżonkowie zaprosili Orlen do przedstawienia dodatkowych informacji na temat kosztów i korzyści SMR, wyjaśnienia sposobu zagospodarowania odpadów oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.

READ  Pełne wyniki głosowania online Junior Eurovision 2021: Armenia pokonuje Polskę 27 000 głosów

W odpowiedzi odnotował odpowiedzialny za rozwój SMR Orlen Synthos Green Energy. Naua Huta to jedno z ulubionych miejsc. Żadna ostateczna decyzja nie została podjęta.

„Po badaniach i konsultacjach z władzami lokalnymi, [we] Dwa lata zostaną przeznaczone na szczegółowe studium wykonalności budowy małego bloku jądrowego w Nowej Hucie” – poinformowała agencja. „Po potwierdzeniu takiej możliwości priorytetem będzie zaproszenie społeczności lokalnych do dialogu. Na tej podstawie zostaną podjęte decyzje” – powiedział.

mówi Gazety KrakowskiejDawid Piekarz z firmy powiedział, że „paliwo jądrowe i inne odpady będą bezpiecznie składowane w specjalnych obiektach zbudowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami”.

Polski rząd uczynił energię jądrową, która nie powoduje bezpośredniej emisji dwutlenku węgla, centralnym elementem odejścia od węgla, który obecnie stanowi 70% krajowego miksu energetycznego, co jest najwyższym odsetkiem w Europie.

Jednak Zachira przekonuje, że „energia jądrowa nie jest zielonym źródłem energii”, a „tańszą i bezpieczniejszą alternatywą są odnawialne źródła energii”. Zieloni – część największej grupy opozycyjnej w parlamencie, Sojuszu Obywatelskiego (KO) – wzywają do inwestowania w wiatr, słońce i biomasę jako alternatywy dla energii jądrowej.

Eksperci zauważają jednak, że transformacja energetyczna w Polsce powinna objąć zarówno energetykę odnawialną, jak i jądrową.

Aleksandr Sznikocki, szef Instytutu Reform, think tanku zajmującego się polityką publiczną w Warszawie, powiedział w ubiegłym roku Notes from Poland, że chociaż odnawialne źródła energii są rzeczywiście tańsze i szybsze niż energia jądrowa, nie ma potrzeby stosowania podejścia „albo-albo”. .

READ  Livestream Poland: Silesia Rebellions @ Warsaw Mets, 25 kwietnia, 15:00 CET (15:00, 09:00 i ET)

Sondaż przeprowadzony w grudniu wykazał, że poparcie społeczne w Polsce dla rozwoju energetyki jądrowej osiągnęło 75% w ciągu roku, w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego wojną Rosji na Ukrainie i działaniami polskiego rządu na rzecz budowy pierwszych elektrowni jądrowych w kraju.

Źródło głównego obrazu: Małgorzata Tracz / Twitter