Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska głosuje w referendum prywatyzacyjnym, prawdopodobnie wraz z październikowymi wyborami

Polska głosuje w referendum prywatyzacyjnym, prawdopodobnie wraz z październikowymi wyborami

WARSZAWA (Reuters) – Polacy będą głosować, czy popierają prywatyzację państwowych firm – powiedział w piątek lider partii rządzącej w Polsce, zapowiadając pierwsze pytanie w szeregu referendów, które prawdopodobnie odbędą się w tym samym dniu co wybory parlamentarne.

Rządzący nacjonaliści Prawa i Sprawiedliwości (PiS) początkowo zapowiedzieli, że przeprowadzą referendum w sprawie umowy migracyjnej z Unią Europejską, co niektórzy analitycy postrzegali jako próbę zmobilizowania swoich głównych wyborców przed wyborami 15 października, które wielu uważa za najważniejsze. Od upadku komunizmu w 1989 r.

„Dla nas głos zwykłych Polaków jest zawsze decydujący” – powiedział lider partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński w filmie opublikowanym na platformie społecznościowej X, znanej wcześniej jako Twitter. Głos polityków zagranicznych, w tym Niemców, nie ma znaczenia”.

Powiedział, że pierwsze pytanie referendalne będzie brzmiało: „Czy popierasz sprzedaż przedsiębiorstw państwowych?”

PiS twierdzi, że jego główna partia opozycyjna, liberalna Platforma Obywatelska (PO) kierowana przez byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, jest podporządkowana interesom zagranicznym, zwłaszcza niemieckim.

„Niemcy chcą, aby Tusk okopał się w Polsce za sprzedaż własności publicznej, a jego przeszłość pokazuje to z pierwszej ręki” – powiedział Kaczyński.

The Mailbox odrzuca taką krytykę, zarzucając rządowi, że daje ludziom dobrze płatne stanowiska w państwowych firmach jako nagrodę za wsparcie.

„Jeśli PiS chce w referendum zapytać o przedsiębiorstwa państwowe, to Kaczyński powinien zapytać Polaków, czy popierają nepotyzm, nepotyzm i złodziejstwo, które się teraz dzieje” – powiedział w Radiu Polskim poseł Partii Pracy Marcin Kerwiński.

Inna państwowa stacja, Polskie Radio 24, poinformowała, że ​​w sumie będą cztery pytania referendalne.

Sejm RP ma zająć się ustawami związanymi z regulacją referendów na posiedzeniu w dniach 16-17 sierpnia.

(Reportaż Alana Sharlicha i Paula Florkiewicza; montaż autorstwa Toby’ego Chopry)