Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polak, który ratował Żydów podczas Holokaustu, umiera w wieku 102

Josef Walaszek, członek polskiego ruchu oporu, który uratował dziesiątki Żydów podczas niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej, zmarł w wieku 102 lat.

Wołoszczyk zmarł w poniedziałek, jak podaje Narodowy Instytut Pamięci, państwowy organ historyczny.

Wołoszczyk zakochał się w Żydówce Irenie Front dopiero wtedy, gdy dowiedziała się, że jest Żydówką, gdy niemieckie gestapo przeszukało hotel, w którym się z nią zatrzymał.

Pomóż jej ukryć się za szafą, a później zorganizuj dla niej fałszywe dokumenty i poślub ją. Wkrótce potem gestapo aresztowało Front i 20 innych Żydów.

„Jeżeli coś trzeba było zrobić, to trzeba było zrobić to za wszystkich. Do godziny 17:00 musiałem załatwić kilogram złota – a było już południe. Dopiero wtedy Niemcy zapomnieliby o incydencie i wypuścili Żydów – wspominał Valaszyk w wywiadzie Według Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Walaszczyk zdołał zebrać i zapłacić wymagany okup, ratując w ten sposób 21 istnień ludzkich.

Zatrudnił też 30 Żydów w fabryce mąki ziemniaczanej, którą wyznaczył do kierowania ze względu na znajomość języka niemieckiego. Większość zatrudnionych przez niego osób przeżyła wojnę, według Państwowego Urzędu Historycznego i Muzeum.

Dzięki staraniom Frontu Walaszczyk został uhonorowany w 2002 roku tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Yad Vashem, izraelski pomnik i muzeum Holokaustu. Hołd honoruje nie-Żydów – głównie chrześcijan – którzy ratowali Żydów w całej okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.

Pomoc Żydom podczas niemieckiej okupacji Polski była niezwykle niebezpieczna, ponieważ Niemcy dokonywali egzekucji nie tylko przyłapanych na pomocy Żydom, ale także całych ich rodzin.

(Ta historia nie została edytowana przez personel Devdiscourse i jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)

READ  BPO pomaga uczcić 200 lat Olmsteda