Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polacy pracują drugą co do wielkości liczbą godzin tygodniowo w UE

Polacy pracują drugą co do wielkości liczbą godzin tygodniowo w UE

Z nowych danych Eurostatu wynika, że ​​Polacy pracują drugi najdłuższy czas pracy w UE. W 2022 r. przepracowali oni średnio 40,4 godziny tygodniowo, czyli znacznie więcej niż w całej UE wynoszący 37,5 godziny.

Dłużej od Polaków pracowali jedynie Grecy (41 godz.), natomiast najkrócej pracowali Holendrzy (33,2 godz.), Niemcy (35,3 godz.) i Duńczycy (35,4 godz.).

Dane dotyczą zarówno osób pracujących w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, jak i osób prowadzących działalność na własny rachunek. Obejmuje to także płatne lub bezpłatne nadgodziny, ale nie obejmuje czasu dojazdu między pracą a domem oraz głównych przerw na posiłek.

Odkąd Eurostat zaczął gromadzić takie dane w 2008 r., Polska zawsze znajdowała się w czwórce państw członkowskich o największej liczbie przepracowanych godzin. Jednak w tym okresie czas pracy Polaków spadł z 41,3 godzin (podczas gdy w całej UE spadł z 38,3 godzin).

W 2022 r. większość Polaków, bo 75,3%, pracowała 40 i więcej godzin tygodniowo (w całej UE – 45,8%). Prawny tydzień pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w Polsce wynosi 40 godzin. Tylko 0,2% Polaków pracuje 24 godziny lub mniej tygodniowo, w porównaniu do 1,8% w całej UE.

Pracownicy w Polsce pracowali średnio 39,6 godzin tygodniowo (w porównaniu do 36,7 godzin tygodniowo w całej UE), natomiast osoby samozatrudnione pracowały średnio 44,5 godzin tygodniowo (w porównaniu z 42,9 w całej UE).

Mężczyźni w Polsce pracują średnio dłużej (41,5 godzin tygodniowo) niż kobiety (39,9 godzin).

W podziale na grupy zawodowe najdłużej w Polsce pracowali pracownicy domowi, średnio 53,5 godziny tygodniowo, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia europejska (26,3 godziny) dla tego zawodu.

READ  Kim Kardashian's World of Cats: Gatsik przyciąga turystów do polskiego miasteczka

Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa (44,1 godz.), następnie pracownicy budowlani (42,3 godz.) oraz pracownicy transportu i magazynowania (41,5 godz. tygodniowo).

Z kolei najkrótszy tydzień pracy w Polsce mieli pracownicy oświaty (37,4 godz.) oraz sztuki, rekreacji i rozrywki (38,2 godz.).

Najnowsze dane OECD – także z 2022 r. – pokazują, że Polacy mają najdłuższy czas pracy w UE, po Grecji, ale także na Cyprze.

Oprócz długiego tygodnia pracy, Polska ma także jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie, która według Eurostatu wyniesie 2,9% w 2022 roku. Czechy były jedynym krajem w Unii Europejskiej, który odnotował niższą stopę bezrobocia na poziomie 2,2%.

Na początku tego miesiąca Partia Lewicy (Lewka), trzecie co do wielkości ugrupowanie w parlamencie, obiecała wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy, jeśli dojdzie do władzy w październikowych wyborach, powołując się na fakt, że Polacy pracują najdłużej w krajach rozwiniętych. Państwa.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Katerina Babayeva/Pexels