Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Oszałamiające” bioniczne ramię zasilane sztuczną inteligencją

„Oszałamiające” bioniczne ramię zasilane sztuczną inteligencją

Wyjaśnienie wideo,

Paul Carter z BBC wypróbowuje technologię protetyczną Atom Limbs

Urodziłem się bez rąk i nóg, dlatego od długiego czasu noszę protezy wszelkich kształtów i rozmiarów.

Przez większość mojego życia unikałem tych przeznaczonych na ramię, więc nigdy wcześniej nie używałem ręki bionicznej.

Kiedy jednak odwiedziłem firmę w Kalifornii, która chciała przenieść tę technologię na wyższy poziom, byłem na tyle zaintrygowany, że wypróbowałem jedną z nich, a wyniki były, szczerze mówiąc, zdumiewające.

Protezy przeszły długą drogę od początków, kiedy były wykonane z drewna, cyny i skóry.

Współczesne wymienne ramiona i nogi są wykonane z silikonu i włókna węglowego i coraz częściej stają się bioniczne, co oznacza, że ​​zawierają różne ruchome części sterowane elektronicznie, aby uczynić je bardziej użytecznymi dla użytkownika.

Firma, którą odwiedziłem, Atom Limbs, łączy szereg najnowocześniejszych innowacji, w tym sztuczną inteligencję (AI), w bioniczne ramię nowej generacji.

Ruch ludzki

Atom Limbs wykorzystuje zaawansowane czujniki i uczenie maszynowe – podczas których komputery ćwiczą większą precyzję – do interpretowania sygnałów elektrycznych z mózgu człowieka i wykorzystywania ich do poruszania protezą kończyny i manipulowania nią.

Ramię ma pełny zakres ruchu ludzkiego w łokciu, nadgarstku i poszczególnych palcach, a także zapewnia użytkownikowi dotykową informację zwrotną na temat siły uścisku.

Ramię mocuje się za pomocą wzmocnionej kamizelki przypominającej odzież sportową, która równomiernie rozkłada ciężar ramienia. Chociaż nadal ma pewną wagę, jest znacznie lżejszy niż inne bioniczne ramiona, które widziałem.

Jest metodą niechirurgiczną, co oznacza, że ​​do prawidłowego działania nie wymaga żadnej operacji ani implantów. Łączy się z kikutem kończyny użytkownika najpierw za pomocą pasków czujników mierzących sygnały elektryczne, a następnie za pomocą nasadki zamontowanej na górze, z ramieniem połączonym za pomocą interfejsu.

Chociaż wcześniej unikałem protez ramienia, kiedy Atom Limbs powiedział, że mogę spróbować operować cyfrową wersją ramienia na ekranie komputera za pomocą oprogramowania sterującego, byłem na tyle zainteresowany, aby się zgodzić.

Pozostały mi mięśnie ramion, które udało mi się „dopasować” do odpowiednich ruchów dłoni, nadgarstków i łokci, co okazało się wyjątkowym i niesamowitym doświadczeniem.

Pomysł nauczenia się kontrolowania części ciała, której nie mam, jest prawie niemożliwy do opisania.

Jednak niezależnie od tego, jak ekscytująca jest ta technologia, koszt jest kwestią, którą osoby niepełnosprawne zawsze martwią się, gdy na rynku pojawiają się nowe produkty.

Pole urządzeń wspomagających jest pełne produktów, które choć imponujące, mogą kosztować kilka razy więcej niż średnie roczne wynagrodzenie. To sprawia, że ​​większość urządzeń jest poza zasięgiem wielu osób niepełnosprawnych, które według statystyk prawdopodobnie należą do najbiedniejszych w społeczeństwie.

Wyjaśnienie wideo,

Jason pokazuje BBC, jak działa proteza ramienia Atom Limbs

Atom Limbs wyraża nadzieję, że jego ramię będzie dostępne w cenie 20 000 dolarów (15 000 funtów), która – choć wciąż jest to ogromna suma – jest znacznie niższa niż w przypadku wielu innych produktów elektronicznych dostępnych na rynku.

Ian Adam, wykładowca protetyki i ortotyki na Uniwersytecie w Derby, mówi, że choć może się to wydawać dużo, to jednak w branży jest to dobra cena – choć nie będzie dostępna dla wszystkich.

„To tańsza część rynku, ale załóżmy, że masz wypadek i otrzymasz odszkodowanie. Cóż, taka kwota powinna wystarczyć Ci na całe życie” – powiedział.

„Dlatego myślę, że wielu pacjentów ostrożnie podchodzi do tego, na co wydaje swoje pieniądze… Czasami ludzie są skłonni w ogóle z nich nie korzystać – w przypadku protez kończyny górnej może to być po prostu dodatkowa rzecz, o której nie każdy zdecyduje, że jej potrzebuje mieć.”

Do tego dochodzą kwestie etyczne i praktyczne związane z tymi produktami.

Gwiazda mediów społecznościowych Tilly Luckey, która używa broni bionicznej od dziewiątego roku życia, jest podekscytowana jej przyszłym potencjałem, ale powiedziała BBC, czy to urządzenie coś zmieni, pozostaje do przetestowania.

„Widziałam na własne oczy wiele zmian, ale widziałam też ich etapy rozwoju” – powiedziała.

„Istnieje wiele ambitnych projektów, ale myślę, że ich realizacja wynika z ciągłego rozwoju użytkowników, którzy noszą je na co dzień”.

Ostatecznie Atom Limbs jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju.

Firma zbiera dane przed złożeniem wniosków do organów regulacyjnych w USA, co oznacza, że ​​minie trochę czasu, zanim zaczniemy je wykorzystywać w życiu codziennym.

Dodatkowe raporty Toma Gerkena.

READ  Tajne szczegóły czołgu Challenger armii wyciekły przez grę wideo | Ministerstwo Obrony