Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych: Pożar statku na Sri Lance spowodował ogromne szkody na planecie | Wiadomości ze Sri Lanki

Przedstawiciel ONZ na Sri Lance powiedział, że zatopiony statek spowodował „znaczne szkody” poprzez uwolnienie niebezpiecznych substancji do ekosystemu.

Przedstawiciel ONZ na Sri Lance powiedział, że zatonięcie kontenerowca, który zapalił się podczas transportu chemikaliów u wybrzeży stolicy, spowodowało „znaczne szkody na planecie”, uwalniając niebezpieczne substancje do ekosystemu.

Flaga Singapuru MV Express Pearl zatonęła w pobliżu Kolombo w czwartek, miesiąc po tym, jak zapaliła się, budząc obawy dotyczące potencjalnej katastrofy ekologicznej.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​koordynuje międzynarodowe wysiłki i pomaga Sri Lance w ocenie szkód i wysiłków naprawczych oraz zapobieganiu takim katastrofom w przyszłości.

„Kryzys środowiskowy tego rodzaju powoduje znaczne szkody na planecie poprzez uwalnianie niebezpiecznych substancji do ekosystemu” – powiedziała w oświadczeniu pod koniec soboty koordynatorka ONZ na Sri Lance Hana Sanjar Hamdi. To z kolei zagraża życiu i źródłom utrzymania ludzi na obszarach przybrzeżnych.

Zespół ONZ ekspertów ds. wycieków ropy i chemikaliów – dostarczony przez Unię Europejską – został wysłany na Sri Lankę.

Sri Lanka złożyła już prowizoryczne roszczenie o 40 mln USD do X-Press Feeders – operatora statku – na pokrycie części kosztów gaszenia pożaru, który wybuchł 20 maja, kiedy statek zacumował 9,5 mil morskich (18). kilometrów) na północny zachód od Kolombo i czekając na wejście do portu.

Ekolodzy pozywają rząd i X-Press Feeders za rzekome niepowodzenie w zapobieganiu najgorszej morskiej katastrofie ekologicznej Sri Lanki, podczas gdy policja Sri Lanki wszczęła śledztwo w sprawie tego incydentu.

W zeszłym tygodniu eksperci odzyskali rejestrator danych z ogarniętego pożarem statku.

Marynarka Sri Lanki uważa, że ​​pożar został spowodowany transportem chemikaliów, które zawierały ponad 22 tony kwasu azotowego i innych chemikaliów, z których większość została zniszczona podczas pożaru. Ale gruz, w tym spalone włókno szklane i tony plastikowych granulek, już zanieczyściły pobliskie plaże.

READ  Ukraińscy żołnierze szkolą się do walki w tajnym obozie we Wschodniej Anglii

Tony mikrodrobin plastiku zalały słynne plaże tego południowoazjatyckiego kraju w Negombo, popularnym miejscu turystycznym, wywołując zakaz połowów i wzbudzając obawy przed szkodami dla środowiska.

Lokalne media podały, że od czasu, gdy statek zapalił się 20 maja, na całej wyspie znaleziono ponad 50 żółwi i osiem martwych delfinów. Powiedział, że wciąż czeka na ostateczne raporty z autopsji.

Oświadczenie statku, widziane przez The Associated Press, mówi, że statek przewozi mniej niż 1500 kontenerów, z których 81 zostało opisanych jako „niebezpieczny” ładunek.

Głównym problemem było około 300 ton oleju opałowego używanego jako paliwo dla statku. Ale urzędnicy twierdzą, że mógł się spłonąć w ogniu.

Zarówno władze Sri Lanki, jak i operator statku stwierdzili, że do tej pory nie było śladu wycieku ropy.

Marynarka Sri Lanki uważa, że ​​pożar został spowodowany transportem chemicznym, który zawierał ponad 22 tony kwasu azotowego i innych chemikaliów. [File: Sri Lanka Navy/AP]