Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

COVID-19: Protestujący wzywają prezydenta Brazylii do rezygnacji, ponieważ eksperci obawiają się nawet 800 000 zgonów z powodu koronawirusa |  wiadomości ze świata

COVID-19: Protestujący wzywają prezydenta Brazylii do rezygnacji, ponieważ eksperci obawiają się nawet 800 000 zgonów z powodu koronawirusa | wiadomości ze świata

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Brazylii przekroczyła już 500 000 – tysiące wyszły na ulice, domagając się rezygnacji prezydenta.

Jair Bolsonaro został oskarżony o niewystarczająco szybkie uzyskanie szczepionek, priorytetowe traktowanie niesprawdzonych metod leczenia COVID-19 i kwestionowanie konieczności noszenia masek.

W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono kolejne 2301 zgonów, a eksperci obawiają się, że epidemia – już druga najgroźniejsza na świecie – może zostać zaostrzona przez niepowodzenia rządu.

obrazek:
„Bolsonaro wyszedł” widniał na jednym z transparentów, podczas gdy inni oskarżali go o ludobójstwo. Zdjęcie: AP

Protestujący w centrum Rio de Janeiro wymachiwali plakatami ozdobionymi hasłami typu „500 000 zgonów, to jego wina”.

Inny głosił: „Wynoś się z Bolsonaro. Rząd głodu i bezrobocia”.

Według lokalnych mediów protesty odbyły się w co najmniej 44 miastach.

Najnowsze dane wskazują, że tylko 11% Brazylijczyków otrzymało pełne szczepienie przeciwko wirusowi Corona, a 29% populacji otrzymało pierwszą dawkę szczepionki.

Pfizer powiedział, że oferował swoje szczepionki brazylijskim urzędnikom od sierpnia do listopada zeszłego roku, ale rząd rzekomo przegapił okazję do ich zakupu.

„Protestujemy przeciwko ludobójczemu rządowi Bolsonaro, który w zeszłym roku nie kupił szczepionek i nie zrobił nic, by zadbać o swoich ludzi” – powiedział jeden z protestujących.

20-letni student, który przyłączył się do protestu w Rio, dodał: „Brazylia przeżywa poważną porażkę. Kraj ten był wzorowym krajem szczepień na świecie. Mamy instytucje, które są powszechnie uznawane, ale dzisiaj jesteśmy w smutnej sytuacji ”.

Brazylia odnotowuje obecnie ponad 2000 zgonów dziennie, a tylko 11% populacji jest w pełni zaszczepionych.  Zdjęcie: AP
obrazek:
Brazylia odnotowuje obecnie ponad 2000 zgonów dziennie, a tylko 11% populacji jest w pełni zaszczepionych. Zdjęcie: AP

Epidemiolodzy ostrzegają, że wraz z nadejściem zimy na półkuli południowej i rozprzestrzenianiem się nowych rodzajów koronawirusa, liczba zgonów będzie nadal rosła, nawet jeśli szczepienia nabiorą siły.

„Myślę, że osiągniemy 700 000 lub 800 000 zgonów, zanim zobaczymy efekty szczepień” – powiedział Gonzalo Vesena, były szef brazylijskiej organizacji zdrowia Anfisa.

READ  31-latek oskarżony o porwanie i zabicie uczennicy we Francji | Francja

„Widzimy pojawienie się tych nowych wariantów, a wariant indyjski wyśle ​​nam odcinek”.

W Brazylii z powodu wirusa Corona zmarło do tej pory ponad pół miliona osób
obrazek:
W Brazylii z powodu wirusa Corona zmarło do tej pory ponad pół miliona osób

Rafael Guimarães, naukowiec z Centrum Biomedycyny, obawia się, że w marcu i kwietniu liczba zgonów powróci średnio do 3000 zgonów dziennie.

„Pozostajemy w bardzo krytycznej sytuacji, z bardzo wysokimi prędkościami transmisji i obłożeniem łóżek szpitalnych, które w wielu miejscach pozostaje krytyczne” – powiedział.

Brazylia odnotowuje dziennie prawie 100 000 nowych infekcji, wyprzedzając Indie pod względem największej liczby na świecie.

Prezydent Jair Bolsonaro był szeroko krytykowany za sposób, w jaki radził sobie z pandemią
obrazek:
Bolsonaro był szeroko krytykowany za sposób, w jaki radził sobie z pandemią

W zeszłym miesiącu sondaż sugerował, że popularność Bolsonaro spadła do nowych minimów – tylko 24% Brazylijczyków stwierdziło, że jego administracja była „dobra” lub „świetna”.

Ten sam sondaż wykazał, że jego lewicowy rywal, były prezydent Luis Inacio Lula da Silva, wygrałby drugą turę, gdyby wybory w 2022 r. odbyły się dzisiaj.