Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkrycie szczątków dinozaurów w portugalskim parku może być największym odkryciem w Europie w historii |  dinozaury

Odkrycie szczątków dinozaurów w portugalskim parku może być największym odkryciem w Europie w historii | dinozaury

Szczątki prawdopodobnie największego dinozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono w Europie, zostały odkryte w ogrodzie na tyłach Portugalii.

Wykopaliska w parku w Pombal rozpoczęły się w 2017 roku, kiedy właściciel nieruchomości zauważył fragmenty skamieniałych kości i skontaktował się z naukowcami z Uniwersytetu Lizbońskiego.

Na początku tego miesiąca hiszpańscy i portugalscy paleontolodzy pracujący w tym miejscu zaczęli wykopywać kręgi i żebra tego, co uważają za zauropoda w kształcie ramienia.

Zauropody były największymi ze wszystkich dinozaurów i największymi zwierzętami lądowymi, jakie kiedykolwiek żyły.

Elisabeth Malavia, badaczka podoktorancka z Wydziału Nauk Uniwersytetu w Lizbonie, powiedziała: „Nie jest niczym niezwykłym znalezienie wszystkich żeber takiego zwierzęcia, nie mówiąc już o tej pozycji, przy jednoczesnym zachowaniu ich oryginalnej anatomicznej pozycji”. Fizyka.org.

Odkryto część skamieniałego szkieletu zauropoda. Zdjęcie: Instituto Dom Luiz (Wydział Nauk Uniwersytetu w Lizbonie, Portugalia)

Grupa zauropodów – obejmująca brontozaura i diplodoka – była roślinożercami, miała długie szyje i chodziła na czworakach.

Wielkość kości znalezionych w parku wskazuje, że dinozaur miał 12 metrów wysokości i 25 metrów długości.

Ze względu na naturalne położenie, w którym znaleziono szkielet, naukowcy mają nadzieję, że więcej skamielin ujawni więcej części tego samego dinozaura.

Szkielet znaleziono w skałach osadowych okresu górnej jury, co wskazuje, że ma około 150 milionów lat.

„[This discovery] potwierdza, że ​​region Pombal posiada ważny zapis kopalny późnojurajskich kręgowców, który w ostatnich dziesięcioleciach umożliwił odkrycie obfitego materiału mającego ogromne znaczenie dla wiedzy o faunie kontynentalnej, która zamieszkiwała Półwysep Iberyjski około 145 milionów lat temu.” dodany.

READ  Spotkanie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Kosmicznego