Nowy dokument o II wojnie światowej dostępny w serwisie Netflix został ostro skrytykowany przez historyków za „poważne pominięcia” dotyczące roli Polski w globalnym konflikcie.
Sześcioczęściowy dokument „II wojna światowa: z linii frontu” zawiera unikalny, ulepszony kolorowy materiał filmowy z II wojny światowej, zapewniający emocjonujące i wciągające wrażenia. Głosy ze wszystkich stron tworzą osobiste narracje, tworząc coś, co określa się mianem „intensywnego zapisu wizualnego”.
Jednak dokument, którego narratorem jest popularny aktor John Boyega, znany ze swojej słynnej roli w Gwiezdnych Wojnach, spotkał się z krytyką za niedociągnięcia w opisie zaangażowania Polski, w szczególności za brak uznania, że Związek Radziecki również najechał na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Krytycy argumentują, że to pominięcie pozbawia widzów kontekstu kluczowego dla zrozumienia różnych aspektów wojny i jej konsekwencji.
Do znaczących krytyków należy Garry Kasparow, były mistrz szachowy i wybitny krytyk Kremla. Kasparow wyraził swoje niezadowolenie na X.com (dawniej Twitterze).
„Nowy serial dokumentalny Netflixa «II wojna światowa: z linii frontu» pomija fakt, że Stalin zaatakował także Polskę w 1939 r. Wspomina jedynie o ataku Niemiec” – stwierdził.
Podkreślił znaczenie uznania paktu Ribbentrop-Mołotow i jego konsekwencji dla przebiegu wojny.
Historyk Roger Moorhouse, autor książki The Devil’s Alliance, która koncentruje się na pakcie Ribbentrop-Mołotow, zgodził się z krytyką Kasparowa, mówiąc: „Absolutnie. Jestem zmęczony mówieniem tego…”
Igor Suszko, ukraiński komentator i kierowca wyścigowy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, potępił to, co określił jako „historyczne niewłaściwe postępowanie”, szczególnie w świetle bieżących wydarzeń geopolitycznych. Pominięcie w dokumencie wspólnej inwazji Kremla i sił Hitlera na Polskę jest rażącym przeoczeniem, biorąc pod uwagę jego fundamentalną rolę w rozpoczęciu II wojny światowej, stwierdził Suchko.
Serial grozi także krytyką za zaniedbanie odniesienia się do zbrodni katyńskiej dokonanej przez Związek Radziecki na polskich oficerach i rezerwistach w 1940 roku.
Ponadto dokument nie podkreśla kluczowej roli, jaką odegrał polski Dywizjon 303 podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku.
Z drugiej strony serial zagłębia się w trudną sytuację polskiej ludności cywilnej pod okupacją niemiecką i działalność polskiego ruchu oporu.
Prezentowane są świadectwa takich postaci, jak Julian Kolski, polski bojownik ruchu oporu i buntownik Powstania Warszawskiego, aby zapewnić wgląd w ten aspekt wojennych doświadczeń Polski.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz