Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe dokumenty o II wojnie światowej w serwisie Netflix krytykowane za „ignorowanie” roli Polski – The First News

Nowe dokumenty o II wojnie światowej w serwisie Netflix krytykowane za „ignorowanie” roli Polski – The First News

Dokument o II wojnie światowej był ostro krytykowany za niedociągnięcia w opisie zaangażowania Polski, w szczególności za brak uznania, że ​​Związek Radziecki również najechał Polskę we wrześniu 1939 roku.
Netflixa

Nowy dokument o II wojnie światowej dostępny w serwisie Netflix został ostro skrytykowany przez historyków za „poważne pominięcia” dotyczące roli Polski w globalnym konflikcie.

Sześcioczęściowy dokument „II wojna światowa: z linii frontu” zawiera unikalny, ulepszony kolorowy materiał filmowy z II wojny światowej, zapewniający emocjonujące i wciągające wrażenia. Głosy ze wszystkich stron tworzą osobiste narracje, tworząc coś, co określa się mianem „intensywnego zapisu wizualnego”.

Garry Kasparow, były mistrz szachowy i wybitny krytyk Kremla. Kasparow wyraził swoje niezadowolenie na X.com (dawniej Twitterze). Powiedział: Garry Kasparow/X

Jednak dokument, którego narratorem jest popularny aktor John Boyega, znany ze swojej słynnej roli w Gwiezdnych Wojnach, spotkał się z krytyką za niedociągnięcia w opisie zaangażowania Polski, w szczególności za brak uznania, że ​​Związek Radziecki również najechał na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Krytycy argumentują, że to pominięcie pozbawia widzów kontekstu kluczowego dla zrozumienia różnych aspektów wojny i jej konsekwencji.

Historyk Roger Moorhouse, autor m.in Rogera Moorhouse’a/X

Do znaczących krytyków należy Garry Kasparow, były mistrz szachowy i wybitny krytyk Kremla. Kasparow wyraził swoje niezadowolenie na X.com (dawniej Twitterze).

„Nowy serial dokumentalny Netflixa «II wojna światowa: z linii frontu» pomija fakt, że Stalin zaatakował także Polskę w 1939 r. Wspomina jedynie o ataku Niemiec” – stwierdził.

Igor Suszko, ukraiński komentator i mieszkający w USA kierowca wyścigowy, stwierdził, że pominięcie w filmie wspólnej inwazji Kremla i sił Hitlera na Polskę jest rażącym niedopatrzeniem, biorąc pod uwagę jego fundamentalną rolę w rozpoczęciu II wojny światowej.Igor Suszko/X

Podkreślił znaczenie uznania paktu Ribbentrop-Mołotow i jego konsekwencji dla przebiegu wojny.

Historyk Roger Moorhouse, autor książki The Devil’s Alliance, która koncentruje się na pakcie Ribbentrop-Mołotow, zgodził się z krytyką Kasparowa, mówiąc: „Absolutnie. Jestem zmęczony mówieniem tego…”

Igor Suszko, ukraiński komentator i kierowca wyścigowy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, potępił to, co określił jako „historyczne niewłaściwe postępowanie”, szczególnie w świetle bieżących wydarzeń geopolitycznych. Pominięcie w dokumencie wspólnej inwazji Kremla i sił Hitlera na Polskę jest rażącym przeoczeniem, biorąc pod uwagę jego fundamentalną rolę w rozpoczęciu II wojny światowej, stwierdził Suchko.

Serial grozi także krytyką za zaniedbanie odniesienia się do zbrodni katyńskiej dokonanej przez Związek Radziecki na polskich oficerach i rezerwistach w 1940 roku.

Ponadto dokument nie podkreśla kluczowej roli, jaką odegrał polski Dywizjon 303 podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku.Domena publiczna

Ponadto dokument nie podkreśla kluczowej roli, jaką odegrał polski Dywizjon 303 podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku.

Z drugiej strony serial zagłębia się w trudną sytuację polskiej ludności cywilnej pod okupacją niemiecką i działalność polskiego ruchu oporu.

Prezentowane są świadectwa takich postaci, jak Julian Kolski, polski bojownik ruchu oporu i buntownik Powstania Warszawskiego, aby zapewnić wgląd w ten aspekt wojennych doświadczeń Polski.

READ  Zaskocz fanów Wiedźmina darmowym prezentem świątecznym