Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe badanie wykazało, że suszarki lakieru do paznokci UV mogą prowadzić do rakotwórczych mutacji komórek

Nowe badanie wykazało, że suszarki lakieru do paznokci UV mogą prowadzić do rakotwórczych mutacji komórek

Zbliżenie dłoni starszej kobiety suszącej paznokcie w lampie UV

GT

Nowe badanie ujawnia, że ​​suszarki UV do paznokci, powszechnie stosowane w manicure, mogą zabijać komórki i prowadzić do rakotwórczych mutacji w komórkach.

Badanie, opublikowane we wtorek w Komunikacja naturyI Przeanalizuj komórki w dwóch różnych warunkach ekspozycji na promieniowanie UV. Ostro eksponowane komórki miały dwie 20-minutowe sesje w suszarkach UV z godzinną przerwą pomiędzy nimi. Chronicznie eksponowane komórki miały jedną 20-minutową sesję pod suszarką UV przez trzy kolejne dni.

Naukowcy odkryli, że jedna 20-minutowa sesja ekspozycji na suszarki UV spowodowała śmierć komórek od 20 do 30%, podczas gdy trzy kolejne 20-minutowe sesje doprowadziły do ​​​​śmierci komórek od 65 do 70%.

W pozostałych komórkach ekspozycja spowodowała mutacje typowe dla czerniaka.

Ludmil Alexandrov, profesor bioinżynierii na Uniwersytecie w San Diego i autor badania, powiedział V.I stwierdzenie. „Widzieliśmy również, że niektóre uszkodzenia DNA nie naprawiają się z upływem czasu i faktycznie prowadzą do mutacji po każdej ekspozycji na suszarkę do paznokci UV. Wreszcie zauważyliśmy, że ekspozycja może powodować dysfunkcję mitochondriów, co może również prowadzić do dodatkowych mutacji: my zbadali pacjentów z czerniakiem i widzimy dokładnie te same wzorce mutacji u tych pacjentów, które obserwowano w napromieniowanych komórkach.

POWIĄZANE: Moja mama miała amputowane ucho po tym, jak zachorowała na raka skóry z powodu uzależnienia od opalania

Lampa UV do suszenia paznokci

Lampa UV do suszenia paznokci

GT

Nigdy nie przegap historii — zasubskrybuj LudzieBezpłatny codzienny biuletyn Aby być na bieżąco z tym, co ludzie mają do zaoferowania, od soczystych plotek o celebrytach po fascynujące historie o ludziach.

Naukowcy z University of California w San Diego zauważyli, że przeprowadzono kilka badań, aby ostrzec przed ekspozycją na promieniowanie UV w solarium, które, jak wykazano, jest rakotwórcze. Jednak potencjalne szkodliwe działanie suszarek do paznokci nie zostało zbadane, mimo że urządzenia wykorzystują inne spektrum światła UV.

READ  Drugi sezon Wiedźmina ma swoją premierę 17 grudnia

„Jeśli spojrzeć na sposób, w jaki te urządzenia są prezentowane, są one sprzedawane jako bezpieczne i nie ma się czym martwić” – wyjaśnił Aleksandrow. „Ale o ile nam wiadomo, nikt tak naprawdę nie badał jeszcze tych urządzeń i ich wpływu na ludzkie komórki na poziomie molekularnym i komórkowym”.

Autorzy badania zauważają, że wiele rzadkich przypadków raka rozwijających się w palcach pochodziło od osób, które często malowały paznokcie za pomocą suszarek do paznokci UV, takich jak biegacze i estetycy.

Naukowcy uważają, że potrzeba więcej danych, obejmujących wiele lat, aby „dokładnie określić ryzyko raka skóry dłoni u osób, które regularnie używają suszarek UV do paznokci”.