Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Znajdź nowe zdjęcia getta warszawskiego w Kolekcji rodzinnej |  rozrywka

Znajdź nowe zdjęcia getta warszawskiego w Kolekcji rodzinnej | rozrywka

WARSZAWA, Polska (AP) — Muzeum Historii Żydów w Warszawie zaprezentowało w środę kolekcję zdjęć zrobionych potajemnie podczas powstania w getcie warszawskim w 1943 r., Niektóre nigdy wcześniej nie widziane, które zostały niedawno odkryte w kolekcji rodzinnej.

Muzeum Historii Żydów Polskich im. Paulinów określiło odkrycie negatywów, zawierających około 20 nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii, jako ważne znalezisko.

Zdjęcia zostały zrobione w warszawskim getcie przez polskiego strażaka Zbigniewa Leszka Gryzewskiego, gdy nazistowscy Niemcy brutalnie stłumili powstanie w 1943 roku. Gdy Niemcy spalili getto, wezwali polskich strażaków, aby płomienie nie objęły pobliskich budynków. poza gettem.

Historycy muzeów powiedzieli, że wartość fotografii Grzywaczewskiego polega na tym, że są to jedyne znane fotografie z powstania w getcie, które nie zostały wykonane przez wojska niemieckie, a tym samym nie zostały sfotografowane w celu służenia nazistowskiej propagandzie.

Grzywaczewski, 23-latek, którego członkowie rodziny narażali życie, by ratować Żydów, zabrał kamerę do getta i potajemnie filmował Żydów wywożonych na Umschlagplatz, miejsce zatrzymania, w którym byli przetrzymywani przez okupantów niemieckich przed deportacją do Obóz śmierci w Treblince. Na zdjęciach widać też spalone budynki.

Syn Grzywaczwskiego, Maciej Grzywaczewski, znalazł ostatnio negatywy ze zdjęciami w kolekcji swojego zmarłego w 1993 roku ojca. Powiedział, że bardzo się wzruszył, gdy je znalazł.

Niektóre inne zdjęcia jego ojca, m.in rodziny żydowskie Są deportowani przez American Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Odkrycie dodaje więcej obrazów do sekwencji migracji, mówi Bolin. Co więcej, odbitki w Waszyngtonie to przycięte odbitki, a nowo odkryte negatywy pokazują więcej szczegółów.

Niektóre zdjęcia są nieostre lub źle wykadrowane, co sugeruje, że Grzywaczewski, który był zapalonym fotografem, robił je ukradkiem.

Nowo odkryte obrazy zostaną włączone do wystawy w Muzeum Paulinów „Morze ognia wokół nas”, która zostanie otwarta 18 kwietnia, w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

READ  Manocorist Green Flash Gel to długotrwały domowy manekin

Rozpoczął się 19 kwietnia 1943 r., po wkroczeniu do getta wojsk niemieckich i policji w celu deportacji ocalałych mieszkańców. Około 750 młodych walczących Żydów uzbrojonych w pistolety i inną lekką broń zaatakowało trzykrotnie większe siły niemieckie. W testamencie powiedzieli, że wiedzą, że są zgubieni, ale chcą umrzeć w wybranym przez siebie czasie i miejscu.

Ostatecznie bojownicy wytrzymali około miesiąca, dłużej niż niektóre kraje, które najechały Niemcy.

Było to największe powstanie żydowskie w czasie II wojny światowej i pierwszy wielki miejski bunt przeciwko okupacji niemieckiej w Europie. Do 16 maja 1943 r. Niemcy stłumili powstanie, a pozostałych przy życiu mieszkańców getta deportowali do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

prasa kanadyjska. Wszelkie prawa zastrzeżone.