Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemieckie plany upamiętnienia tragedii II wojny światowej w Polsce |  Aktualności |  DW

Niemieckie plany upamiętnienia tragedii II wojny światowej w Polsce | Aktualności | DW

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Moss powiedział w środę, że w następnej kadencji parlamentu rozpocznie się budowa pomnika upamiętniającego cierpienia Polaków z rąk nazistów podczas II wojny światowej.

Powołany w środę przez MSZ panel ekspercki przedstawił pomysł utworzenia pomnika, który powinien być „miejscem spotkań pamięci i biegunów”, jak powiedział niemiecki Bundestack podpisując ideę w październiku ubiegłego roku. Większość.

W swoich planach Komisja powinna zapewnić „ostrzeganie, informacje i edukację”.

Położenie fundacji „zbliży kulturę pamięci do naszych krajów poprzez gestykulację ofiarom Polski” – mówiła Msza św.

Pomysł będzie wymagał formalnej zgody nowego parlamentu po wyborach w tym miesiącu, choć okaże się metodą.

Plan był dyskutowany od lat, a zeszłoroczna decyzja Bundestagu „przekonała długą debatę, z których niektóre są bardzo kontrowersyjne” – powiedział Rolf Nickel, który kieruje 16-osobową niemiecko-polską komisją budowy pomnika.

Niektórzy krytycy twierdzili, że skupianie się na jednym konkretnym kraju jest nierozsądne lub że inne ofiary nazizmu mogą zostać zepchnięte na dalszy plan.

Pomnik pomordowanych Żydów w Europie jest jednym z najsłynniejszych z wielu pomników w Berlinie

Będzie podążał śladami pomników podobnych do społeczności żydowskiej, gejowskiej, Cindy i Romów w całym kraju.

Mass powiedział, że nazistowska okupacja „poluje na znacznie więcej ludzi w Polsce” z „masowym niszczeniem całych miast”.

Zalecane są dwie możliwe lokalizacje

Skoncentruje się na zabytkach, ale także na edukacji, wystawy będą podkreślać agresję i relacje między dwoma krajami. Osoby z Niemiec i Polski zostaną sprowadzone z programami edukacyjnymi, konferencjami i naocznymi świadkami.

Nickel, były ambasador Niemiec w Polsce, powiedział, że pomnik jest „stałym punktem… fizycznie: w centrum Berlina, a duchowo: w kulturze pamięci w naszej społeczności”.

Była komisja ds. opery kraulowej zasugerowała potencjalne lokalizacje berlińskiego pomnika, teren obok ruin dworca kolejowego Unholder Bahnhof w Arkansas Flats lub na południe od Kanclerza Federalnego w Tyrgarden.

READ  Komentarz badawczy: Jaki jest stan e-commerce w Polsce i Stanach Zjednoczonych? - Przemysł

1 września 1939 r. naziści zaatakowali Polskę, co skłoniło Francję i Wielką Brytanię do wypowiedzenia wojny Niemcom, zamieniając ją w II wojnę światową. Około 6 milionów ludzi zginęło w Polsce podczas 5-letniej okupacji, połowa z nich była Żydami, prawie cała ludność żydowska w Polsce.

jc / msh (dpa, AFP, AP)