Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska upamiętnia swoje pierwsze niepartyjne wybory parlamentarne w 1989 roku

Polska upamiętnia swoje pierwsze niepartyjne wybory parlamentarne w 1989 roku

W niedzielę 4 czerwca minęła rocznica pierwszych w Polsce niepartyjnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku. Był to pierwszy ważny krok w kierunku upadku komunizmu w Polsce iw pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Decyzja o przeprowadzeniu wyborów bezpartyjnych została podjęta po negocjacjach z reżimem komunistycznym. okrągły stół. Antykomunistycznej opozycji Solidarność pozwolono walczyć o 35 procent mandatów w parlamencie, podczas gdy rządząca Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) i jej sojusznicy mieli zagwarantowane 65 procent mandatów.

Kolejnym aspektem Okrągłego Stołu są wybory Głosuj w SenacieKtóry To było całkowicie bezpłatnei prowadzone w blokach jednoczłonowych.

Wybory stały się realne 4 czerwca Sondaże i wyniki dotyczące rządów komunistycznych wyraźnie pokazały, że polskie społeczeństwo jest temu przeciwne. Po dwóch turach wyborów (druga odbyła się 18 czerwca) opozycja zdobyła 99 na 100 mandatów w Senacie (pozostałe przypadło kandydatowi niezależnemu) i 161 mandatów w izbie niższej, Sejmie.

Łącznie 250 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym (Sejmie i Senacie razem wziętym) zaniepokoiłoby partię komunistyczną w wyborach prezydenckich, ale ostatecznie głową państwa został komunistyczny generał Wojciech Jaruselski. Ale Zwycięstwo wyborcze Jedności doprowadziło do wyboru pierwszego niekomunistycznego premiera od czasów II wojny światowej. Sejm został powołany 24 sierpnia 1989 roku Tadeusza Mazowieckiego Do tego momentu.

W jednym z lokali wyborczych w Warszawie, 4 czerwca 1989 r. Fot. PAP/Cezary Słomiński

’nocna zmiana’

W 1991 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne. Rok temu Polska wybrała swojego pierwszego niekomunistycznego prezydenta od czasów II wojny światowej. Lech Wałęsa, lider Solidarności, pokonał tajemniczego kandydata Stanisława Tymińskiego.

Wybory wygrała opozycja i wybrano prezydenta Wałęsę Jana OlszewskiegoPrawnik znany z reprezentowania przed sądami opozycji antykomunistycznej przed objęciem stanowiska premiera.

Po usilnych staraniach Olszewski sklecił rząd. Nadal, Olszewski naciskał na reformy, w tym przyspieszenie negocjacji akcesyjnych Polski do NATO..

READ  Polska zakazuje importu żywności z Ukrainy, aby uciszyć rolników

Los rosyjskich baz stał się kością niezgody między Wałęsą a Olszewskim po wycofaniu wojsk rosyjskich z Polski. Olszewski był przeciwny przekształceniu tych terenów we wspólne rosyjsko-polskie nieruchomości, obawiając się, że Rosja może je nadal wykorzystywać do utrzymania swoich rządów w Polsce. Wałęsa ze swej strony wolał grać przy żądaniach Rosji.

Pod koniec maja 1992 r. parlament przegłosował uchwałę wzywającą rząd do otwarcia akt byłej komunistycznej tajnej policji.. Ówczesny minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz podjął uchwałę sejmową o przesłaniu posłom listy funkcjonariuszy publicznych, którzy figurują w ich aktach jako informatorzy komunistycznej bezpieki.

Olszewski potwierdził swoją pracę Macierewiczowi i zaproponował powołanie niezależnej komisji do weryfikacji prawdziwości danych.. Jednak prezydent Noga Walaza wbił ostatni gwóźdź do trumny rządu Olszewskiego Wystąpił z własnym wnioskiem o odwołanie rządu.

Rząd Olszewskiego został odwołany po północy 4 i 5 czerwca po wotum nieufności.

te wydarzenia”nocna praca”, i stał się jednym z symboli dla wielu Postkomunizm Po upadku reżimu 1989 r.

Źródło: