Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemiecka policja dokonała nalotu na willę powiązaną z rosyjskim oligarchą Aliszerem Usmanowem |  Aliszer Usmanow

Niemiecka policja dokonała nalotu na willę powiązaną z rosyjskim oligarchą Aliszerem Usmanowem | Aliszer Usmanow

Niemiecka policja dokonała nalotu na kilka nieruchomości, które prawdopodobnie należały do ​​rosyjskiej oligarchii Aliszer Usmanoww tym jego willi nad jeziorem Tegernsee w południowej Bawarii, pod zarzutem prania brudnych pieniędzy i łamania unijnych sankcji.

Prokurator monachijski poinformował w oświadczeniu, że specjalna jednostka licząca ponad 250 policjantów w środę rano przeszukała zarejestrowane mienie obywatela Rosji pod trzema adresami w gminie Rottach-Egern w Górnej Bawarii.

Raporty w magazynie informacyjnym Der Spiegel i nadawcy Bayerischer Rundvank zidentyfikowały osobę jako Usmanowa, sojusznika rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Podczas operacji, która trwa do środy rano, dokonano nalotu na nieruchomości w południowej Badenii-Wirtembergii oraz w Hamburgu i Szlezwiku-Holsztynie na północy. Niemcy.

Usmanov, pierwszy inwestor Facebooka, który dorobił się fortuny na górnictwie i sporcie, został objęty sankcjami i zamrożeniem aktywów przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Szwajcarię z powodu rosyjskiej wojny na Ukrainie.

Prokurator monachijski powiedział, że obywatel Rosji z unijnej listy sankcji z dnia 28 lutego naruszył niemieckie prawo handlu zagranicznego, kontynuując płacenie firmie ochroniarskiej za monitorowanie jego własności w Górnej Bawarii, naruszając tym samym zamrożenie aktywów.

Prokurator w niemieckiej stolicy finansowej, Frankfurcie, który był również zaangażowany w naloty, powiedział The Guardian, że prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia prania pieniędzy w sprawie podejrzanych transakcji powiązanych z kontami offshore.

Prokurator we Frankfurcie poinformował w oświadczeniu, że 71-letni obywatel Rosji jest podejrzany o przeprowadzenie transakcji finansowych o wartości kilku milionów euro w latach 2017-2022, których ostatecznym celem jest ukrycie aktywów funduszy.

„Podejrzewa się, że przekazane środki zostały zebrane w wyniku działalności przestępczej, w szczególności przestępstwa uchylania się od płacenia podatków” – powiedział prokurator generalny.

Rzecznik powiedział, że rozpoczęły się dochodzenia The Panama Papers, 11,5 miliona plików wyciekło z bazy danych zagranicznej firmy prawniczej Mossack FonsecaZostała przejęta przez niemiecką gazetę Süddeutsche Zeitung i udostępniona wielu międzynarodowym organizacjom medialnym, w tym The Guardian.

READ  Duński rząd zamierza odwołać święto bankowe, aby zwiększyć wydatki na obronę | Dania

Według Der Spiegel nalot na bawarską posiadłość miał również na celu przechwycenie dowodów rzekomego uchylania się od płacenia podatków.

Usmanov, o którym kiedyś mówiono, że jest najbogatszą osobą w Wielkiej Brytanii i byłym udziałowcem drużyny piłkarskiej Arsenalu, jest podejrzany o unikanie setek milionów euro podatków w Niemczech.

Ponieważ w latach 2014-2022 mieszkał głównie w dynamicznie rozwijającej się gminie Tegernsee, niemieckie władze uważają, że Usmanov jest winien państwu podatki od dochodów i darowizn w wysokości około 555 milionów euro, poinformował Spiegel.

Oligarcha, który prawdopodobnie przeniósł się do Uzbekistanu od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, stracił już kontrolę nad swoim luksusowym jachtem, największym pod względem tonażu na świecie.

600 milionów dolarów (458 milionów funtów) Jacht Delbar został w kwietniu skonfiskowany przez niemiecką policję federalnąpo tygodniach dochodzeń finansowych, które ujawniły prawdziwą własność jachtu jako sieci „kryjówek”.