Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Wolałbym odejść niż walczyć”: Rosjanie reagują na projekt Putina |  Rosja

„Wolałbym odejść niż walczyć”: Rosjanie reagują na projekt Putina | Rosja

33-letni Aleksander odkrył decyzję Władimira Putina Zamawianie częściowe Podczas emocjonalnego telefonu od żony.

– Sasza, mogą cię zabrać – powiedziała mu wkrótce po przybyciu do jego biura w centrum Moskwy.

Chociaż Aleksander służył w wojsku przez prawie 15 lat, nigdy nie widział walki. To stawia go stosunkowo nisko na poborze mobilizacyjnym, pierwszym w Rosji od czasów II wojny światowej.

Jednak, podobnie jak wielu innych, martwi się, że może dostać Powstkawersje robocze i przesłane do wprowadzenia.

„Wolałbym odejść niż walczyć w tej wojnie” – powiedział w krótkim wywiadzie za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości. „Jeśli do mnie zadzwonią, będę chciał odejść [the country]. „

Powiedział jednak, że ze względu na nowe prawo kryminalizujące dezercję, uważa, że ​​jeśli ucieknie, grozi mu dekada więzienia lub więcej. „To niemożliwe”, powiedział o wyborze. Powiedział, że w końcu może „musieć” zaciągnąć się do wojska. Ale spróbuje znaleźć sposób na obejście tego.

Miliony Rosjan obudziły się w środę i uświadomiły sobie, że być może będą musieli wziąć udział w wojnie i okupacji kraju. Ukraina. Przez prawie siedem miesięcy wielu Rosjan po prostu próbowało ignorować inwazję na Ukrainę. Teraz dla wielu rodzin wojna wróciła do domu.

„To jest coś, czego wszyscy się bali, gdy wybuchła wojna” — powiedziała jedna matka, która myślała, że ​​jej syn może zostać wcielony do wojska.

Inni mówią, że są gotowi do walki. Mężczyzna po trzydziestce, który służył w byłym wojsku, powiedział, że uważa, iż jego patriotycznym obowiązkiem jest wstąpienie do wojska, jeśli zostanie powołany do wojska. Powiedział: „Chcę być z moim krajem”.

Jak dotąd Rosja nie zamknęła granic, aby uniemożliwić wojskowym unikającym wyjazdu. Ale wielu uważa, że ​​może to być kolejny krok.

READ  Standardowe wystawienie francuskiej zapałki na Wieży Eiffla zostało zdyskwalifikowane z powodu wadliwych zapałek

Uciekający z kraju Rosjanie kupili bilety do krajów takich jak Turcja i Armenia, gdzie mogli podróżować bez wizy. Pojedyncze bilety do tych krajów są dostępne dopiero w ten weekend, a nawet wtedy mogą kosztować ponad 3000 USD. Nawet Aviasales, popularna strona internetowa do sprzedaży biletów lotniczych, ma nawet opcję wyboru miejsca docelowego „Gdziekolwiek lecę”.

Wiele krajów europejskich zamknęło swoje granice lądowe przed Rosjanami, pozostawiając mniej możliwości ucieczki. A nawet ci Rosjanie, którzy wyjadą, mogą zostać posądzeni o karę dezercji, jeśli zostaną wcieleni do wojska i nie wrócą.

Duże firmy rządowe zaczęły rozdawać projekty dokumentów. „Wśród naszych kolegów są pracownicy z doświadczeniem bojowym, którzy służyli w siłach zbrojnych” – napisał Sbierbank, państwowa firma świadcząca usługi bankowe i finansowe. „Niektórzy z nich mają swoje papiery do pakowania i zamówienia”.

Przeciwnicy wojny zaczęli protestować w miastach całej Rosji. Ale wiece są małe, czasem tylko garstka ludzi. W Nowosybirsku mężczyzna aresztowany na demonstracji krzyczał: „Nie chcę umierać za Putina i za ciebie!” Protest spodziewany jest również w środę wieczorem w Moskwie. Rosyjska policja już zamknęła Plac Centralny Puszkinskiej.

Postacie opozycji wyemitowały żartobliwy apel, podczas którego dotarli do syna rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa i poinformowali go, że został zwerbowany do wojny. Zaproponował rozwiązanie sprawy „na innym poziomie”.

Niektórzy przeciwnicy wojny nazywali to Mogilizatziagra na słowie mobilizacja i słowie MogillaGrobowiec.

„Wiemy, że jest to o wiele bardziej niebezpieczne, niż mówią” – powiedział Alexander. „W przeciwnym razie po co mieliby potrzebować szkicu?”