Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy wycofują z Polski jednostki obrony powietrznej Patriot – 2023-11-08

Niemcy wycofują z Polski jednostki obrony powietrznej Patriot – 2023-11-08

BERLIN (Reuters) – Niemcy po niemal roku zakończą wysyłanie do Polski trzech jednostek obrony powietrznej Patriot, poinformowało w środę ministerstwo obrony w Berlinie, potwierdzając wcześniejsze plany.

Oprócz jednostek patriotycznych od początku tego roku w polskim mieście Zamok, około 50 km (31 mil) od granicy z Ukrainą, stacjonuje około 300 żołnierzy niemieckich, których zadaniem jest ochrona południowego miasta i jego głównego połączenia kolejowego. Ukraina.

Rozmieszczenie było spowodowane ukraińskim pociskiem, który w listopadzie zeszłego roku trafił w polską wieś Przewodów w regionie, budząc obawę przed wojną graniczną na Ukrainie.

Niemieckie ministerstwo stwierdziło w sierpniu, że jest mało prawdopodobne, aby rozmieszczenie zostało przedłużone poza koniec roku, ponieważ Patrioty mogą być potrzebne siłom szybkiego reagowania NATO w 2024 r. lub przechodzić konserwację.

Jak podało ministerstwo, niemieccy żołnierze zakończą swoje działania w piątek i zostaną przeniesieni do wojska od przyszłego tygodnia.

„Jestem bardzo zadowolony z przyjaznego i pełnego uznania przyjęcia naszych żołnierzy w Zamościu przez polską armię i naród” – powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Stosunki między Niemcami a rządzącą w Polsce nacjonalistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) są napięte w wielu kwestiach – od dostaw broni do Kijowa po odrzuconą przez Warszawę unijną umowę migracyjną.

Polska wydaje się zmierzać ku zmianie rządu po wyborach 15 października, w których PiS zdobył więcej mandatów w izbie niższej parlamentu, ale brakowało mu większości. Wszystkie pozostałe partie oświadczyły, że nie mogą zawierać z nią sojuszu.

(Raport: Sabine Siebold; redakcja: Gareth Jones)

READ  Bank Centralny Polski zapowiada, że ​​do 2022 r. doda 100 ton złota - Financial Bitcoin News