Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska chce usprawnić połączenia transportowe w Europie Wschodniej: Minister Infrastruktury – Sekcja Angielska

Polska chce usprawnić połączenia transportowe w Europie Wschodniej: Minister Infrastruktury – Sekcja Angielska

Oświadczenie Andrzeja Adamczyka wygłosił w poniedziałek podczas międzynarodowego spotkania wysokiego szczebla w sprawie strategicznych projektów infrastrukturalnych, które odbyło się w Krakowie na południu Polski – podała państwowa agencja informacyjna PAP.

W dwudniowym spotkaniu, które rozpoczęło się w niedzielę, uczestniczyli wyżsi urzędnicy ds. transportu z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji oraz Komisji Wykonawczej Unii Europejskiej.

Minister infrastruktury Polski powiedział reporterom, że krakowskie spotkanie było kontynuowane z perspektywy wielostronnej. mówi Odbyło się w marcu w Rzeszowie, w południowo-wschodniej Polsce.

Adamczyk powiedział: „Chcemy przedyskutować ważne kwestie, takie jak przydatność infrastruktury transportowej dla potrzeb wojskowych. Położenie Polski na zewnętrznej granicy UE i obok kraju będącego w stanie wojny daje nam doświadczenie, na podstawie którego możemy podejmować decyzje dotyczące drogi, sieć transportu kolejowego i lotniczego.

Minister infrastruktury dodał, że pandemia Covid-19 i wojna na Ukrainie „uwydatniają pilną potrzebę stworzenia zintegrowanej i odpornej sieci transportowej w Europie”.

„Kraje Europy Wschodniej uważają za swój szczególny obowiązek zapewnienie wysokiej efektywności szlaków transportowych w regionie” – zadeklarował.

Adamczyk zauważył, że Polska współpracuje z Litwą, Łotwą i Estonią nad krajowymi odcinkami transnarodowej sieci autostrad Via Carpathia, która według urzędników ma połączyć północ i południe Europy od Litwy do Grecji.

Kolejnym dużym projektem jest równoległa linia kolejowa Rail Carpathia – powiedział.

Minister infrastruktury powiedział: „Podejmujemy wszelkie działania, aby wzmocnić, usprawnić i zwiększyć przepustowość połączeń transportowych z Ukrainy i osi północ-południe”.

READ  Najnowsza wojna ukraińsko-rosyjska: brytyjski gigant obronny podpisuje umowę z Ukrainą; Białoruś zaprzecza „głupim” polskim twierdzeniom | Wiadomości ze świata

Na zakończenie krakowskiego spotkania ministrowie transportu Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii i Słowacji podpiszą wspólną deklarację – powiedział Adamczyk. Infrastruktura transportowa, w tym infrastruktura przeznaczona do celów mobilności wojskowej.”

Dodał: „Nasza praca na rzecz wzmocnienia infrastruktury transportowej zapewni podstawę dla bezpieczniejszej Europy Środkowo-Wschodniej i będzie stanowić inwestycję w zbiorowe bezpieczeństwo całej UE”.

24 lutego 2022 roku Rosja najechała Ukrainę, rozpoczynając największą kampanię wojskową w Europie od czasów II wojny światowej.

W poniedziałek przypada 558. dzień wojny Rosji z Ukrainą.

(pm/gs)

Źródło: PAP, gov.pl