Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tusk pojedzie do Brukseli z zadaniem odblokowania zamrożonych dla Polski funduszy unijnych

Tusk pojedzie do Brukseli z zadaniem odblokowania zamrożonych dla Polski funduszy unijnych

Donald Tusk, który ma nadzieję na utworzenie nowego rządu po niedzielnych wyborach, które zapewniły opozycji jednolitą większość w parlamencie, uda się w przyszłym tygodniu do Brukseli na rozmowy w sprawie zniesienia zamrożenia miliardów euro w funduszach UE zamrożonych na mocy przepisów prawa. Obecny rząd

Lider opozycji Donald Tusk, który ma zostać premierem w nowym polskim rządzie, uda się w przyszłym tygodniu do Brukseli na rozmowy w sprawie odblokowania miliardów euro z funduszy UE, hamowanych obawami dotyczącymi obowiązującego prawodawstwa. Rząd.

„Donald Tusk będzie w przyszłym tygodniu w Brukseli, aby spotkać się z przywódcami krajów europejskich” – powiedział Polska Agencja Prasowa (PAP) Borys Budka, szef komisji parlamentarnej Porozumienia Obywatelskiego (KO) Tuska.

„Od pierwszego dnia robimy wszystko, aby przywrócić Polsce należne jej miejsce na arenie międzynarodowej” – dodał. „I na szczęście [Tusk] Osoba gwarantująca przywrócenie dobrych relacji z UE i naszymi partnerami.

Budka zaznaczyła, że ​​Tusk może przybyć do Brukseli w środę i czwartek. W tych dniach przywódcy krajów – w tym obecny rząd Polski – zbiorą się na szczycie Rady Europy.

„Będzie o tym mowa na najwyższym szczeblu” – powiedziała Budka, powołując się na koneksje i doświadczenia Tuska. [the former] W takiej sytuacji Przewodniczący Rady Europejskiej jest nieoceniony.

Ale ważniejsze, powiedział Putka, jest „wielkie zaufanie, jakie Europa pokłada w opozycji demokratycznej”. Zauważył: „Jeśli chodzi o kwestie praworządności i wdrażania najważniejszych osiągnięć [agreed with Brussels]Był to jeden z podstawowych żądań, które jednoczyły partie opozycji”.

„Jeśli Prezydent [Andrzej Duda] To nie będzie przeszkadzać, a jedną z pierwszych ustaw, które trafią na jego biurko, będzie ustawa naprawiająca problem wymiaru sprawiedliwości i przywracająca w Polsce praworządność” – zapowiedział Butka.

READ  UE ostrzega Polskę przed „czystą ścieżką dla poloksydów”, bo jedność Polski „zawiesza się” Świat | Aktualności

W niedzielnych wyborach pierwsze miejsce zajęła rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zdobywając 35% głosów. Zdobyła jednak zaledwie 194 mandaty w Sejmie, najpotężniejszej izbie niższej parlamentu. To zdecydowanie mniej niż większość w 460-osobowej izbie.

Wszystkie pozostałe ugrupowania polityczne odrzuciły koalicję z PiS, pozostawiając trzy ugrupowania opozycyjne – centrowy KO Tuska, centroprawicową Trzecią Drogę (Traceia Droga) i Lewicę – jako jedyną realną opcję utworzenia nowego rządu. .

Trio, które dysponuje większością 248 mandatów, dało jasno do zrozumienia, że ​​chce sojuszu. Decyzja o tym, które ugrupowanie utworzy rząd, należy jednak do sojusznika PiS, Dudy. W przyszłym tygodniu spotka się z osobna ze wszystkimi grupami parlamentarnymi i przeprowadzi rozmowy.

Z danych BIS i jego zwolenników wynika, że ​​w ostatnich dniach w trakcie kampanii wyborczej Tusk obiecał „pójść i otworzyć drzwi”. [frozen EU] Dzień po wyborach, pieniądze następnego dnia po zwycięstwie. Tusk był już wyśmiewany za złamanie tej obietnicy.

Jednak w poniedziałek, dzień po wyborach, starsza posłanka KO Katarzyna Lubnauer powiedziała Radiu Zet, że zapowiedź Tuska to „metafora”. W kolejnym wywiadzie dla nadawcy RMF Lubnauer zauważył, że jedynie rząd może złożyć wniosek o wypłatę środków.

„To kolejny argument za powołaniem przez Andrzeja Dudę Donalda Tuska [as prime minister] Tak szybko, jak to możliwe i nie grać na czas” – dodał. Jeśli natychmiast nominuje Donalda Tuska, w parlamencie od razu będzie stabilny rząd.

Dla kontrastu, zauważył, jeśli prezydent da BIS pierwszą szansę na utworzenie rządu – czego wydaje się pewne, że tego nie zrobi – oznacza to, że opozycja będzie musiała poczekać do grudnia na przejęcie władzy. Tradycyjnie, partia, która wygra wybory, jako pierwsza ma szansę na utworzenie rządu.

READ  Firma Jacquet Metals z sukcesem przejęła od Swiss Steel Group działalność w zakresie dystrybucji stali specjalnej w Czechach, Polsce, Słowacji, Węgrzech, Litwie, Estonii i Łotwie.

Tymczasem nowo wybrany poseł KO i pomysłodawca jej planu gospodarczego Andrzej Domański powiedział dziś rano Radiu Zet, że „już trwają” nieformalne rozmowy z Brukselą w sprawie otwarcia zamrożonego funduszu „jak najszybciej”.

Bruksela wstrzymała od Polski prawie 36 miliardów euro z unijnego funduszu odbudowy po pandemii, szczególnie w związku z obawami dotyczącymi niezależności sądów.

W zeszłym roku Polska uzgodniła z rządem szereg „kamień milowych” w celu odblokowania pieniędzy. Komisja Europejska twierdzi jednak, że Warszawie jak dotąd nie udało się spełnić wszystkich z nich. PiS przekonuje jednak, że UE wstrzymała finansowanie ze względów politycznych, w tym ze względu na pomoc opozycji w dojściu do władzy.

Główne partie opozycji w Polsce w dalszym ciągu sprzeciwiają się reformie sądownictwa przeprowadzanej przez rząd PiS, która zdaniem organów międzynarodowych oraz sądów krajowych i europejskich narusza praworządność.

W zeszłym roku opozycja wspólnie podpisała porozumienie określające środki mające na celu wycofywanie polityki sądowej rządu i zakończenie „katastrofalnego konfliktu” z UE.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Unia Europejska 2019 – Źródło: PE (poniżej CC BY 2.0)