Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nie przegap prysznica Geminid Meteor — i sprawdź kamerę meteorologiczną NASA na żywo

Deszcz meteorów Geminidów.

Geminidy są wywoływane przez szczątki ciała niebieskiego znanego jako 3200 Faetona, którego pochodzenie było przedmiotem pewnej debaty. Niektórzy astronomowie uważają ją za wymarłą kometę, na podstawie obserwacji wykazujących niewielką ilość materii opuszczającej powierzchnię Phaethona. Inni twierdzą, że musiała to być asteroida ze względu na swoją orbitę i podobieństwo do asteroidy głównego pasa Pallas.

Niezależnie od charakteru Phaethona, obserwacje pokazują, że Geminidy są gęstsze niż meteoryty należące do innych deszczów, co umożliwia im osiągnięcie wysokości do 29 mil nad powierzchnią Ziemi przed spaleniem. Meteoryty należące do innych deszczy, takich jak Perseidy, palą się znacznie wyżej.

Geminidy można zobaczyć przez większość świata. Najlepiej jednak widzą go obserwatorzy na półkuli północnej. Gdy wchodzisz na półkulę południową i kierujesz się w stronę bieguna południowego, radioaktywna wysokość Geminida – niebieskiego punktu na niebie, w którym pojawiają się meteory Geminidów – podnosi się i obniża nad horyzontem. Tak więc obserwatorzy w tych lokalizacjach widzą mniej Geminidów niż ich północni odpowiednicy.

konstelacja bliźniąt gemini meteory

Wydaje się, że wszystkie meteory pochodzą z tego samego miejsca na niebie, które nazywa się radioaktywnym. Bliźnięta wydają się promieniować z punktu w konstelacji Bliźniąt, stąd nazwa „Gemini”. Grafika przedstawia promieniowanie 388 meteorów z prędkością 35 km/s, które zostały wykryte przez sieć NASA Fireball w grudniu 2020 roku. Wszystkie radiatory znajdują się w Gemini, co oznacza, że ​​należą do deszczu Geminid. źródło: NASA

Oprócz pogody, faza księżyca jest głównym czynnikiem decydującym o tym, czy deszcze meteorów będą miały dobre tempo w danym roku. Dzieje się tak, ponieważ światło księżyca „wymywa” słabe meteory, powodując, że obserwatorzy nieba widzą mniej jasnych meteorów. W tym roku księżyc będzie w około 80% pełny na wysokości Bliźniąt, co nie jest idealnym rozwiązaniem dla tak szanowanego deszczu meteorów. Jednak oczekuje się, że ten jasny księżyc zajdzie około 2:00 w nocy, gdziekolwiek jesteś, pozostawiając kilka godzin na obserwację meteorów do zmierzchu.

READ  GLP zapewnia pozwolenie na budowę na ponad 730 000 stóp kwadratowych powierzchni

Bill Cook, Lider Zespołu NASABiuro ds. Środowiska meteorytu, zlokalizowane w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama.

NASA będzie transmitować na żywo szczyt deszczu w dniach 13-14 grudnia za pośrednictwem kamery meteorytowej w Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama (jeśli nasza pogoda będzie współpracowała!), zaczynając o 20:00 CST. Zegarek meteorów NASA Strona na Facebooku.

Filmy meteorów nagrane przez Cała sieć Sky Fireball Dostępne również każdego ranka, aby dowiedzieć się o Geminidach w tych filmach – po prostu wyszukaj wydarzenia oznaczone jako „GEM”.

Dowiedz się więcej o Geminidach poniżej:


Dlaczego nazywa się je Geminidami?

Wszystkie meteoryty związane z deszczem mają podobne orbity i wydają się pochodzić z tego samego miejsca na niebie, które nazywa się radioaktywnym. Bliźnięta wydają się promieniować z punktu w konstelacji Bliźniąt, stąd nazwa „Gemini”.

Jak szybkie są Geminidy?

Geminidy poruszają się z prędkością 78000 mil na godzinę (35 km/s). To 1000 razy szybciej niż gepard, około 250 razy szybciej niż najszybszy samochód na świecie i ponad 40 razy szybciej niż pędząca kula!

Jak oglądasz Gemini?

Jeśli nie jest pochmurno, trzymaj się z dala od jasnych świateł, połóż się na plecach i patrz w górę. Pamiętaj, aby twoje oczy przyzwyczaiły się do ciemności – w ten sposób zobaczysz więcej meteorów. Pamiętaj, że ta zmiana może potrwać około 30 minut. Nie patrz na ekran swojego telefonu komórkowego, ponieważ zepsuje ci to widzenie w nocy!

Meteory można generalnie zobaczyć na całym niebie. Unikaj oglądania błysku, ponieważ meteory znajdujące się w pobliżu mają bardzo krótkie ścieżki i można je łatwo przeoczyć. Kiedy zobaczysz meteor, spróbuj namierzyć go wstecz. Jeśli znajdziesz się w konstelacji Bliźniąt, istnieje duża szansa, że ​​widziałeś znak Bliźniąt.

READ  Ziemia z kosmosu: fala upałów w Wielkiej Brytanii

Oglądanie w mieście o dużym zanieczyszczeniu światłem utrudni dostrzeżenie Bliźniąt. W tym przypadku możesz zobaczyć tylko garstkę w nocy.

Jaki jest najlepszy czas na obserwację Bliźniąt?

Najlepszy wieczór na prysznic to 13 i 14 grudnia. Obserwatorzy nieba na półkuli północnej mogą wyruszyć późnym wieczorem 13 grudnia, aby zobaczyć kilka Bliźniąt, ale przy świetle księżyca i jasnych dołkach na niebie możesz nie zobaczyć wielu meteorów.

Najlepsze ceny pojawią się, gdy promieniowanie będzie najwyższe na niebie około 2:00 w nocy czasu lokalnego, włączając półkulę południową, 14 grudnia. Księżyc zgaśnie mniej więcej w tym samym czasie. Dlatego obserwacje od zachodu słońca do zmierzchu 14 grudnia powinny dać najwięcej meteorów.

Geminidy nadal można zobaczyć w inne noce, przed lub po 13-14 grudnia, ale ceny będą znacznie niższe. Ostatnie Geminidy można zobaczyć 17 grudnia.

Ilu Geminidów mogą spodziewać się obserwatorzy 13 i 14 grudnia?

Realistycznie rzecz biorąc, tempo przypisywane obserwatorom na półkuli północnej jest bliższe 30-40 meteorom na godzinę. Obserwatorzy na półkuli południowej zobaczą mniej Bliźniąt niż na półkuli północnej – być może 25% wskaźników na półkuli północnej.


Chociaż tegoroczne warunki nie są najlepsze do oglądania deszczu meteorytów Geminidów, nadal byłby to dobry pokaz do uchwycenia na naszym nocnym niebie.

A jeśli chcesz wiedzieć, co jest na niebie w grudniu, obejrzyj poniższy film z comiesięcznej serii filmów JPL „What’s Up”: