Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na pierwszej linii innowacji w kosmosie | Aktualności MIT

George Lordos nie jest typowym absolwentem. Dyplom ekonomii na Oxford University, MBA na MIT Sloan School of Management i 20-letnia kariera nie były końcem jego edukacyjnej drogi. Jego wieloletnia pasja do kosmosu, a zwłaszcza możliwość urzeczywistnienia zrównoważonego społeczeństwa na Marsie, sprowadziła go z powrotem do szkoły, tym razem na studia aeronautyki i astronautyki na MIT.

Lordos doskonale pamięta impuls do tej zmiany na swojej ścieżce kariery. W 2014 roku SpaceX zaczął pokazywać rakiety wielokrotnego użytku. „Zdałem sobie sprawę [developing] Rakiety, które mogły polecieć w kosmos iz powrotem, były wynalazkiem żaglowców, które po raz pierwszy mogły przemierzać oceany, lub pociągów, które pokonywały kontynenty” – mówi. oglądając to wszystko z linii bocznej, a ja nie chciałem być na uboczu”. Teraz jest na linii frontu, rozwijając technologie wspierające ludzkie życie na Czerwonej Planecie.

Długa pasja do przestrzeni

Pochodzący z Cypru Lordos od liceum interesował się kosmosem, a w szczególności ideą życia na Marsie. Jako prezes klubu astronomicznego w swojej szkole średniej zorganizował wycieczkę, aby zobaczyć kometę Halleya, przyciągając ponad 100 uczniów. Jednak podróż nie poszła zgodnie z planem; Pochmurne warunki uniemożliwiały wszelką nadzieję na zobaczenie komety. Jego koledzy z klasy nie mieli nic przeciwko. „Wszyscy byli bardziej zainteresowani sobą nawzajem niż szukaniem komety. Myślę, że byłem jednym z niewielu, którzy byli bardziej zainteresowani kometą” – wspomina. Na szczęście kilka dni później podczas wyprawy na kemping, nocne niebo połączyło się „i była cała jego chwała”.

Po ukończeniu studiów inżynierskich lub ekonomicznych Lourdos uczęszczał do Christchurch College w Oksfordzie, uzyskując dyplom z filozofii, polityki i ekonomii. Docenia perspektywę, jaką zyskał ze swojego świadectwa. „Jednym z największych darów mojego życia było to, że ja, komputerowy nerd, miałem okazję nauczyć się myśleć o ważnych wyzwaniach, przed którymi stoi nasz świat”, mówi.

READ  Nowy, warty 10 miliardów dolarów, kosmiczny teleskop NASA Webb ujawnia supermasywną czarną dziurę w sercu Drogi Mlecznej

Lordos pracował przez kilka lat w firmie turystycznej, cyfrując swoją działalność, zanim wrócił do szkoły, aby zdobyć tytuł MBA w MIT Sloan. Po ukończeniu studiów przez dwa lata pracował w Bain and Company, a następnie przez następne 13 lat był seryjnym przedsiębiorcą i samoukiem inżynierem naukowym w zakresie technologii informatycznych i doradztwa w zakresie efektywności energetycznej.

Przez cały czas jego zainteresowanie kosmosem nigdy nie osłabło. Przed pierwszym semestrem na MIT Sloan pojechał do Denver, aby wziąć udział w konferencji założycielskiej Mars Society, grupy inżynierów i naukowców, którzy płacą ludzkości za podróż na Marsa. „Wyszedłem z umowy przekonany, że pewnego dnia ludzkość ustanowi zrównoważoną cywilizację na Marsie” – wspomina. „Jedynym pytaniem, które mam na myśli, jest to, czy to rzeczywiście wydarzy się w moim życiu”.

W 2015 roku, zainspirowany rakietami wielokrotnego użytku SpaceX, Lordos zaczął poważnie rozważać powrót do szkoły na doktorat. Chociaż spóźnił się na termin składania wniosków do Wydziału Aeronautyki i Astronautyki MIT, jeden z jego profesorów ekonomii w Sloan zachęcił go do aplikowania na Projektowanie i zarządzanie systemem Program (SDM), skierowany do profesjonalistów w średnim wieku. „Ten program zapewnił mi formalne szkolenie, którego potrzebuję, aby wypełnić luki, ponieważ od 15 lat jestem inżynierem samoukiem”, mówi.

Budowanie miasta na czerwonej planecie

Podczas swojego pierwszego roku w SDM, Lordos złożył podanie i został przyjęty do programu AeroAstro, gdzie skupił się na znalezieniu sposobów wspierania ludzkiego życia na Marsie. Biorąc pod uwagę jego oddalenie, wyjaśnia, „jedyny sposób na życie tam wymaga dużej samowystarczalności”. W swoich badaniach, które w dużej mierze opierają się na modelowaniu, wykorzystuje swoje doświadczenie w ekonomii i technologii, aby opracować wymierną metodę analizy kosztów i korzyści, która mierzy wysiłek, koszt i wartość, którą nazywa „energią ucieleśnioną w życiu”.

READ  W opuszczonej kopalni na pustyni odkryto setki kamiennych narzędzi używanych przez Homo erectus milion lat temu

„Dzięki ewolucji biologia nieustannie dąży do poprawy zużycia energii” – wyjaśnia. W związku z tym energia ucieleśniona przez całe życie jest miarą przeszłej i przyszłej energii, którą należy wydać, aby uzyskać wartość z dowolnego systemu. Ta metryka pomaga inżynierowi systemowemu podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące kompromisów, zwłaszcza w przypadku infrastruktury, i pozostawia więcej dostępnej energii, aby wspierać zrównoważony, długoterminowy wzrost”.

Oprócz badań doktoranckich, Lordos uwielbia również prototypowanie, które realizuje poprzez kilka konkursów NASA, w tym Revolutionary Concepts for Aeronautics and Space Systems (RASC-AL) oraz Innovative Ideas and Game-Changing Challenge (BIG). W ciągu ostatnich pięciu lat zespoły, którymi kierował lub którymi kierował, otrzymały 11 nagród NASA za swoje projekty, w tym prototypy Wysoki i lekki znak księżycowy A system wydobycia lodu do efektywnego odzyskiwania wody na Marsie.

Aby wesprzeć swoje zespoły, Lordos założył Massachusetts Institute of Technology warsztaty dotyczące zasobów kosmicznych, gdzie pełni funkcję kierownika laboratorium przy wsparciu i doradztwie Jeffreya Hoffmana, profesora praktyki i byłego astronauty, oraz Oliviera de Week, profesora programu Apollo i profesora systemów i inżynierii astronautycznej. Warsztaty mają obecnie trzy zespoły liczące ponad 40 członków, w tym 10 studentów z programu studiów licencjackich (UROP).

W czerwcu zespół Lordos zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji NASA RASC-AL, aby zaprojektować pojazdy, które mogą niezawodnie produkować, przechowywać i dystrybuować paliwo rakietowe na Marsie. Na nadchodzącym BIG Idea Challenge w listopadzie kieruje zespołem finalistów, który ma zbudować robota, którego można rekonfigurować w terenie, by przemierzał intensywny księżycowy teren, nazwany robaki (skrót od Oligomeric Robotic Mobility System for Walking).

Oprócz zawodów NASA, Lordos i jego koledzy zdobyli inne ważne nagrody, w tym nagrody od Mars Society i AeroAstro Division. Na przykład jego drużyna zdobyła pierwsze miejsce za gwiezdne miastoich wizję zrównoważonego miasta na Marsie, w konkursie Mars Colony Design Award 2019.

READ  Państwa NATO są gotowe wspólnie reagować na ataki w kosmosie

Poszukiwanie „latarni nadziei”

Teraz, na ostatnim roku, Lordos przyznaje, że pomimo sukcesu na MIT, bycie starszym studentem nie obyło się bez wyzwań. Dodaje, że ma też fundamentalne wady, takie jak „kilka dekad po moich ostatnich zajęciach z matematyki”. Są inne, bardziej złożone kwestie. „Kiedy jesteś starszym uczniem, w twoim życiu dzieją się inne rzeczy” – mówi. Poczuł to dotkliwie, ponieważ jego żona pracowała na Cyprze, a uniwersyteckie wykształcenie ich dzieci utrzymywało rodzinę przez długi czas w separacji. Wie, że nie mógłby kontynuować studiów bez ich wsparcia. Jednak mówi: „Jedną z zalet bycia dojrzałym studentem jest to, że dla mnie, po całym życiu doświadczeń, naturalne jest zobaczenie pełnego obrazu, a także poznanie najważniejszych szczegółów”.

Największe wyzwanie Lourdos pojawiło się nagle pod koniec 2021 roku, kiedy zdiagnozowano u niego raka. Na szczęście otrzymał duże wsparcie. „Czuliśmy się, jakby wszyscy członkowie MIT stali się częścią naszej rodziny”, mówi z żoną, dziećmi i kolegami z MIT u boku podczas leczenia. Teraz ma wszelkie powody, by optymistycznie patrzeć na swoją przyszłość: kilka tygodni temu po badaniu USG uznano go za wolny od raka.

Z optymizmem podchodzi też do obietnicy przestrzeni. „Budowa miasta na Marsie jest szansą dla drugiej gałęzi ludzkiej cywilizacji. Jest wiele rzeczy, które chcielibyśmy naprawić w związku z Ziemią i naszym społeczeństwem, ale są one trudne, ponieważ istnieje tak wiele sprzecznych interesów. Jest szansa na rozpoczęcie w nowym świecie, aby wspólnie pracować na dobry rok dla wszystkich i oświetlić światło nadziei dla tych z nas, którzy starają się uczynić Ziemię lepszym miejscem.