Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkrywają materiał nadprzewodzący, który może całkowicie zrewolucjonizować energetykę i elektronikę

Naukowcy odkrywają materiał nadprzewodzący, który może całkowicie zrewolucjonizować energetykę i elektronikę

Naukowcy odkryli nową substancję, którą można dostroić, aby zmienić cały świat.

Naukowcy twierdzą, że stworzyli materiał nadprzewodzący, który działa w temperaturach i ciśnieniach na tyle niskich, że można go faktycznie wykorzystać w praktycznych sytuacjach.

Osiąga przełom, do którego naukowcy dążyli od ponad wieku, polegający na stworzeniu materiału zdolnego do przesyłania energii elektrycznej bez oporu i przepuszczania pól magnetycznych wokół materii.

Jego odkrycie może doprowadzić do powstania sieci energetycznych zdolnych do bezproblemowego przesyłu energii, oszczędzając do 200 milionów megawatogodzin, które obecnie są tracone z powodu oporu. Może również przyczynić się do syntezy jądrowej, od dawna poszukiwanego procesu, który mógłby wytworzyć nieograniczoną energię.

Sugerują, że inne zastosowania obejmują pociągi dużych prędkości, poduszkowce i nowe rodzaje sprzętu medycznego.

Zespół kierowany przez tego samego naukowca, Rangę Diasa, wcześniej donosił o stworzeniu dwóch nieco mniej, ale podobnie nadprzewodzących materiałów w artykułach opublikowanych w Natura I Fizyczne listy przeglądowe. the Natura Artykuł został ostatecznie wycofany przez redaktorów czasopisma w związku z pytaniami o podejście naukowców.

Tym razem profesor Dias i jego zespół twierdzą, że podjęli dodatkowe kroki, aby uniknąć podobnej krytyki. Naukowcy starali się zweryfikować ten stary artykuł za pomocą nowych danych zebranych poza laboratorium, z zespołem naukowców obserwujących to na żywo, i przeprowadzili proces podobny do nowych badań.

Nowy materiał został opisany w artykule Evidence for Quasi-ambient Superconductivity in N-doped Lutetium Hydride, opublikowanym w Natura Dzisiaj.

Substancja została nazwana „czerwoną materią” ze względu na jej kolor i jako odniesienie do substancji z Star Trek. Znalazłem tę nazwę podczas procesu jej tworzenia, kiedy naukowcy odkryli, że nagle zmieniła się w „bardzo jasnoczerwony” podczas jego tworzenia.

READ  Astronauci zostaną wprowadzeni do Galerii sław Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego

Profesor Dias i zespół stworzyli materiał, biorąc metal ziem rzadkich zwany lutetem i mieszając go z wodorem i niewielką częścią azotu. Następnie pozostawiono je do przereagowania na dwa lub trzy dni w wysokich temperaturach.

Zgodnie z artykułem, związek miał bogaty niebieski kolor. Ale następnie został sprasowany pod bardzo wysokim ciśnieniem, kiedy zmienił kolor z niebieskiego na różowy, gdy osiągnął nadprzewodnictwo, a następnie ponownie na bogatą czerwień w stanie metalicznym, który nie jest nadprzewodnikiem.

Aby zadziałał, materiał nadal wymagał podgrzania do 20,5 stopnia Celsjusza i sprężenia do około 145 000 psi. Jest to jednak znacznie mniej gęste niż inne podobne materiały – w tym te ogłoszone przez profesora Diasa w 2020 r., które wzbudziły podekscytowanie i sceptycyzm naukowców.

Na tyle praktyczny, że naukowcy zaangażowani w ten artykuł twierdzą, że wyznaczy on nową erę praktycznego wykorzystania materiałów nadprzewodzących.

„Droga do nadprzewodzącej elektroniki użytkowej, linii elektroenergetycznych, transportu i znaczących ulepszeń w magnetycznym zamknięciu termojądrowym staje się rzeczywistością” – powiedział profesor Dias w oświadczeniu. „Wierzymy, że jesteśmy teraz w epoce nowoczesnego nadprzewodnictwa”.

Takie praktyczne zastosowania mogą obejmować wykorzystanie materiału do przyspieszenia rozwoju „maszyn tokamak” opracowywanych w celu osiągnięcia syntezy jądrowej.