Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Planeta Star Trek Vulcan jest prawdziwa, ale tak naprawdę nie jest planetą

Planeta Star Trek Vulcan jest prawdziwa, ale tak naprawdę nie jest planetą

Nie ma dowodów na istnienie planety w układzie gwiazd 40 Eridani A, tak jak fani wyobrażali sobie planetę Vulcan ze Star Treka.

Napisane przez Chrisa Snellgrove’a | opublikowany

Jedną z rzeczy, która zawsze odróżniała Star Trek od innych franczyz science fiction, takich jak Gwiezdne Wojny, jest skupienie się na nauce, a nie science fiction (patrząc na ciebie, eksterminacja) i kreatywne wykorzystanie rzeczywistych zjawisk galaktycznych. Na przykład jednym z najbardziej znanych miejsc w Star Trek jest planeta Vulcan, na której mieszka pan Spock (prawdopodobnie najsłynniejsza postać w całej serii). Przez lata fandom Star Trek wyobrażał sobie, że planeta krążąca wokół odległej gwiazdy 40 Eridani A to miejsce, w którym znajduje się Vulcan, ale Phys.org Raporty wskazują, że „planeta” odkryta po raz pierwszy w 2018 roku (40 Eri b) w rzeczywistości wcale nie jest planetą.

W tym momencie można zadać oczywiste pytanie: z udziałem Star Trek lub bez niego, jak nagle odkryto i tak nagle zmniejszono prawdziwą planetę Vulcan? Pierwotnie odległą gwiazdę 40 Eridani A odkryto w 1783 roku, a nasi naukowcy wciąż niewiele o niej wiedzieli w 1966 roku, kiedy Star Trek: Oryginalna seria po raz pierwszy. I chociaż nic nie wskazuje na to, że twórca serialu, Gene Roddenberry, pierwotnie zaprojektował rodzinną planetę Spocka na tej konkretnej planecie, fanom i twórcom nie zajęło dużo czasu, aby uczynić tę część historii franczyzy.

W 1968 roku książka Star Trek 2 (który składał się z ośmioodcinkowych adaptacji opowiadań Oryginalna seria, wszystkie napisane przez Jamesa Blisha) jako pierwszy ustalił 40 Eridani A jako system gwiezdny, w którym znajduje się planeta Vulcan. Ta książka dostarczyła wielu informacji, które znalazły się w oryginale Podręcznik techniczny Gwiezdnej Flotyoraz późniejsze dokumenty, np Encyklopedia Star Treka Powtórz, że z tego systemu gwiezdnego pochodzi Spock. Co najważniejsze, twórca serii Gene Roddenberry, po konsultacji z naukowcami z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, poparł ten układ gwiezdny dla Vulcan, wierząc, że planeta krążąca wokół 40 Eridani A ma duże szanse na rozwinięcie inteligentnego obcego życia.

READ  14-kilometrowy szlak kosmiczny Somerset, na którym można spacerować między planetami
Wulkan

Chociaż wszystko to jest wielką drobnostką dla fanów Star Trek, istnienie prawdziwej planety Vulcan było tylko teoretyczne przez wieki, ponieważ naukowcy nie mogli potwierdzić, że jakakolwiek planeta krąży wokół prawdziwego 40 Eridani A, ale wszystko zmieniło się w 2018 roku. Naukowcy kto to zrobił Wraz z odkryciem planeta została nazwana 40 Eri B i większość uważała, że ​​sprawa została załatwiona. Jednak nowi naukowcy przeprowadzili bardziej nowoczesne badania w tej sprawie, a ich wyniki wskazują, że wcale nie jest to planeta.

Powodem zamieszania jest to, że naukowcy XXI wieku nie mają dostępu do zaawansowanych czujników w Star Trek, więc musieli wykryć „Planetę Vulcan”, obserwując holownik grawitacyjny, który ich zdaniem został wygenerowany przez krążącą wokół niej planetę. . Nowy zespół odkrył, że wspomniane przyciąganie grawitacyjne nie było spowodowane przez planetę, ale zamiast tego było generowane przez powierzchnię samej gwiazdy, co oznacza, że ​​po raz kolejny nie mamy dowodów na to, że planeta faktycznie krąży wokół tej gwiazdy. I chociaż to oczywiście rozczarowujące, gdy słyszymy, że w prawdziwym życiu nie mamy planety Vulcan, jesteśmy pewni, że sam pan Spock nazwałby te najnowsze odkrycia „całkowicie rozsądnymi”.