Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkryli gwiazdę z ramionami przypominającymi macki

Naukowcy odkryli gwiazdę z ramionami przypominającymi macki

Wysłane przez Britta Devore | opublikowany

Artystyczna wizja macek spadających z obiektywu

Naukowcy od dawna wiedzieli, że istnieją gwiazdy, które kopiują spiralną konfigurację naszej galaktyki z szeregiem przypominających macki ramion, a teraz są o krok bliżej zrozumienia, dlaczego zachodzi to zjawisko. Magazyn nazwany MWC 758c astronomia naturalna Opublikuj nowe badanie na temat niezwykłego kosmicznego cudu, który jest domem dla jednego z tych nekromorfów. Znajdująca się około 500 lat świetlnych od Ziemi nowo narodzona egzoplaneta gazowego giganta może być brakującym ogniwem w zrozumieniu, jak powstały te macki.

Nowe odkrycia potwierdzają teorię, że zjawisko pazuropodobnych ramion wokół niektórych ciał kosmicznych jest spowodowane przyciąganiem grawitacyjnym egzoplanet, które powoduje wyrzucanie szczątków na zewnątrz w dziwacznych kształtach.

Gwiazda w centrum dyskusji ma kilka milionów lat, co oznacza, że ​​w zasadzie jest dzieckiem. Ze względu na swój młody kosmiczny wiek gwiazda jest nadal otoczona ramionami, które są właśnie dyskami protoplanetarnymi, w których będzie tkwić przez miliony lat, zanim spadnie. Ze względu na ogromny rozmiar egzoplanety może powodować wirowanie wokół niej gruzu, wydzielając macki.

Wyniki uzyskano za pomocą interferometru Large Eyes Interferometer (LBTI) w Arizonie, aby przyjrzeć się MWC 758c, urządzeniu, które bez wątpienia będzie używane do oglądania gwiazd o podobnych ramionach.

Teorię tę od dawna postulują badacze badający te masywne gwiazdy, ale to odkrycie lepiej potwierdza ich pogląd, że ramiona odgrywają zasadniczą rolę w tworzeniu układów planetarnych. Kevin Wagner, główny autor raportu i astronom z Obserwatorium Stewarda na Uniwersytecie Arizony, podzielił się swoją nadzieją, że broń pomoże w dalszych badaniach i zapewni więcej „obserwacji samego procesu formowania się planet”.

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób badacze do tej pory przegapili tak duży fragment planetarnej układanki, a odpowiedź leży w technologii wykorzystywanej do badania kosmosu. Wyniki odkryto za pomocą interferometru Large Eyes Interferometer (LBTI) w Arizonie, aby przyjrzeć się MWC 758c, urządzeniu, które bez wątpienia będzie używane do oglądania gwiazd o podobnych ramionach.

READ  Prywatna stacja kosmiczna do stosowania systemów kontroli środowiska i podtrzymywania życia firmy Collins
Ramiona gwiazdy
LBTI w Arizonie, kredyt: NASA

W przeciwieństwie do innych teleskopów do obserwacji egzoplanet, które poszukują krótszych, bardziej niebieskich długości fal, LBTI skanuje w poszukiwaniu dłuższych, bardziej czerwonych długości fal.

Odkrycie MWC 758c było nie tylko nieoczekiwanym odkryciem, ale było dalej, niż wielu astronomów uważało za możliwe, a Steve Ertel, główny naukowiec zajmujący się instrumentami w LBTI, skomentował, że była to „bardziej czerwona” planeta, jaką kiedykolwiek widziano.

Dlaczego MWC 758C jest taki czerwony

Dlaczego kolor czerwony nie został jeszcze w pełni odkryty, skoro Ertel pozostawił dwie opcje: planeta jest albo zbyt zimna, albo wciąż gorąca od czasu jej powstania i wciąż pokryta pyłem. Niezależnie od tego, ten ogromny krok naprzód w zrozumieniu, dlaczego gwiazdy wykazują ramiona przypominające macki, jest ogromnym krokiem, jeśli chodzi o pogłębienie naszego zrozumienia niekończących się tajemnic kosmosu.

Oprócz pomagania nam w udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące tego, dlaczego niektóre gwiazdy są otoczone wirującymi ramionami, teleskopy poczyniły ostatnio znaczne postępy.Zaledwie dwa miesiące temu teleskop Jamesa Webba był w stanie wstrząsnąć rozmową o tym, jak powstają galaktyki. Codziennie krążą nowe informacje, pojawiają się nowe teorie i zbliżamy się do zrozumienia świata poza naszym własnym.