Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy identyfikują prawdopodobne źródło „niezwykłych sygnatur radarowych” na obrzeżach Układu Słonecznego

Naukowcy identyfikują prawdopodobne źródło „niezwykłych sygnatur radarowych” na obrzeżach Układu Słonecznego

Naukowcy uważają, że znaleźli wyjaśnienie „niezwykłych sygnatur radarowych” znalezionych na obrzeżach Układu Słonecznego.

Lodowe satelity krążące wokół Jowisza i Saturna wprawiły naukowców w zakłopotanie, ponieważ tak bardzo różnią się zarówno od światów skalistych, jak i większości lodu na Ziemi. Znacząco różne sygnatury radarowe doprowadziły do ​​​​pytań o to, w jaki sposób powstają.

Obiekty są również bardzo jasne, nawet w obszarach, w których powinno być ciemno.

„Opublikowano sześć różnych modeli w celu wyjaśnienia sygnatur radarowych lodowych księżyców krążących wokół Jowisza i Saturna” – powiedział Jason Hofgartner, współautor nowego badania.. „Sposób, w jaki te obiekty rozpraszają radar, zasadniczo różni się od skalistych światów, takich jak Mars i Ziemia, a także mniejszych ciał, takich jak asteroidy i komety”.

Naukowcy uważają teraz, że specyficzny efekt, znany jako koherentny efekt oporu rozpraszania wstecznego lub CBOE, prawdopodobnie wyjaśnia niezwykłe sygnatury radarowe pochodzące z satelitów.

„Kiedy patrzysz w inną stronę, słońce znajduje się bezpośrednio za tobą na linii między tobą a obiektem, a powierzchnia wydaje się znacznie jaśniejsza, niż gdyby była w ten sposób” – powiedział Hofgartner. Jest to znane jako efekt opozycji. W przypadku radaru nadajnik oznacza słońce, a odbiornik twoje oczy”.

Na oblodzonej powierzchni efekt ten jest jeszcze silniejszy. Światło jest rozpraszane, gdy odbija się od lodu, zwiększając jego jasność.

„Myślę, że to mówi nam, że powierzchnie tych obiektów i ich podziemne powierzchnie nawet kilka metrów dalej są bardzo torturowane” – powiedział dr Hofgartner. „Nie są zbyt jednolite. Krajobraz jest zdominowany przez lodowe skały, być może wyglądające trochę jak chaotyczny bałagan po osunięciu się ziemi. To wyjaśniałoby, dlaczego światło odbija się w tak wielu różnych kierunkach, dając nam te niezwykłe sygnały polaryzacji”.

READ  Szczyty deszczu meteorytów Orionidu w 2021 r.: Jak obserwować, jak kosmiczne skały zapalają się?

Praca została opisana w artykule „Sequence of Icy Satellite Radar Characteristics Requireing the Coherent Backscattering Effect”, opublikowanym w astronomia naturalna Dzisiaj.

Opiera się na pracach opublikowanych w latach 90., w których zaproponowano CBOE jako wyjaśnienie tych niezwykłych sygnatur radarowych. Następnie naukowcy zaproponowali inne wyjaśnienia, które mogłyby wyjaśnić dziwne dane.

Ale nowa praca opiera się na modelu leżącym u podstaw tej teorii, a naukowcy twierdzą, że jest to obecnie jedyny proces, który wyjaśniałby wszystkie różne i nieoczekiwane właściwości satelitów.