Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wezwała do zbadania planety Uran i zbadania jej gazowej atmosfery

NASA wezwała do zbadania planety Uran i zbadania jej gazowej atmosfery

NASA została wezwana do rozpoczęcia swojej pierwszej misji na gigantycznym Uranie, w raporcie Narodowej Akademii Nauk, nakreślającym priorytety kosmiczne na następną dekadę.

Znany jako Komitet Badań Dekadalicznych Nauk Planetarnych i Astrobiologii, identyfikuje sondę i sondę Urana jako główną misję o najwyższym priorytecie.

Uran jest siódmą planetą od Słońca, okrąża gwiazdę co 83 ziemskie lata i jest „lodowym gigantem” z 17 znanymi księżycami i temperaturą co najmniej 371 stopni Fahrenheita. Jedynym statkiem kosmicznym, który odwiedziłem, był NASA Voyager 2 w 1986 roku.

Astronomowie i planetolodzy stojący za tym dekadowym raportem również wezwali NASA do odwiedzenia zamarzniętego księżyca Saturna, Enceladusa i poszukiwania oznak życia.

Co dziesięć lat National Academies of Sciences, Engineering and Medicine gromadzi grupę ekspertów kosmicznych i prosi ich o osiągnięcie konsensusu w sprawie tego, jak NASA powinna wykorzystać swój budżet na naukę planetarną i obronę.

Najnowszy raport obejmuje lata 2023-2032, a także zawiera plany już realizowane, takie jak powrót skał z Marsa i „prowadzenie nauki na Księżycu”.

Propozycje mają wpływ na zabezpieczenie federalnego finansowania przyszłych misji kosmicznych i kierowanie planami NASA dotyczącymi projektów na dużą skalę.

NASA trzyma się dwóch propozycji z ostatniego Planetary Science Survey w 2012 r. – wystrzelenia Europa Clipper w 2024 r. i łazika Perseverance na Marsie.

NASA została wezwana do rozpoczęcia swojej pierwszej misji na gigantycznym Uranie, w raporcie Narodowej Akademii Nauk, nakreślającym priorytety kosmiczne na następną dekadę.

Raport opisuje Urana jako „jeden z najciekawszych obiektów w Układzie Słonecznym” i mówi, że jego badania poprawią naszą ogólną wiedzę na temat lodowych olbrzymów.

Grupa twierdzi, że statek kosmiczny powinien działać w systemie przez kilka lat, okrążając lodowego giganta i wysyłając sondę do jego atmosfery.

W celu sformułowania krótkiej listy zaleceń, Komitet Sterujący przekazał porady sześciu komitetów i setki białych ksiąg, prelegentów oraz zasięg grup doradczych i stowarzyszeń zawodowych.

Pracowali również z zespołami projektującymi zadania, aby stworzyć profile zadań, które zapewniłyby najlepszy zwrot z inwestycji dla społeczności naukowej.

„Ten raport przedstawia ambitną, ale wykonalną wizję przesuwania granic planetologii, astrobiologii i obrony planetarnej w następnej dekadzie” – powiedział Robin Kanup z Southwest Research Institute.

Ten zalecany zestaw zadań i działań badawczych o wysokim priorytecie oraz rozwój technologii doprowadzą do przełomowego postępu w ludzkiej wiedzy i zrozumieniu pochodzenia i ewolucji Układu Słonecznego oraz życia i możliwości zamieszkania innych ciał pozaziemskich.

Znany jako Komitet Badań Dekadalicznych Nauk Planetarnych i Astrobiologii, identyfikuje sondę i sondę Urana jako główną misję o najwyższym priorytecie.

Znany jako Komitet Badań Dekadalicznych Nauk Planetarnych i Astrobiologii, identyfikuje sondę i sondę Urana jako główną misję o najwyższym priorytecie.

Istnieją trzy wysokopoziomowe tematy naukowe, które obejmują wszystkie proponowane zadania – pochodzenie, światy, procesy, życie i możliwość zamieszkania.

Wśród nich znajduje się 12 priorytetowych pytań naukowych, które, zdaniem zespołu, powinny być wykorzystywane do kierowania wyborem zadań i prac badawczych.

Rekomendacje misji na lata 2023-2032

Sonda i sonda Urana (UOP): Dostarczenie sondy atmosferycznej na miejsce i wieloletnia wycieczka po orbicie, która zmieni naszą wiedzę na temat lodowych olbrzymów w ogóle, a systemu Uranu w szczególności.

Enceladus Urbilander: Przeanalizuj świeży materiał z pióropuszu pochodzącego z podpowierzchni zamarzniętego księżyca Saturna z orbity i podczas dwuletniej misji lądowania.

Nowe misje graniczne (NF): Zadania zostały uszeregowane na mniejszą skalę w oparciu o to, jak dobrze każde z nich odpowiadało na priorytetowe pytania naukowe.

  • Centaur i Lander
  • zwróć próbki ceres
  • Zwrot próbki powierzchni komety
  • Wielolatający Enceladus
  • księżycowa sieć geofizyczna
  • Sonda Saturna
  • Tytan na orbicie
  • Eksplorator kwiatów na miejscu

Program odkrywczy: Powtarzające się zadania, które dotyczą dowolnej nauki, którą można osiągnąć w ramach określonego pułapu kosztów, z głównym celem maksymalizacji innowacyjnej nauki dla każdego całkowitego kosztu.

Pułap kosztów fazy odkrycia (A) do F wynosi 800 mln USD w 25 roku podatkowym, z wyłączeniem rakiety nośnej, i jest okresowo korygowany w ciągu dekady w celu uwzględnienia inflacji.

To maksimum umożliwi programowi odkrywczemu dalsze wspieranie misji, które dotyczą priorytetowych celów naukowych, w tym tych, które mogą dotrzeć do zewnętrznego Układu Słonecznego.

Enceladus Orbilander jest drugą misją o wysokim priorytecie zidentyfikowaną przez autorów raportu i obejmuje wizytę na szóstym co do wielkości księżycu Saturna.

Będzie szukał dowodów na życie pozaziemskie w świecie pełnym wody – z pióropuszami wyrzucającymi się z oceanu pod powierzchnią.

Orbilander będzie szukał dowodów na istnienie życia na Enceladusie z orbity i podczas dwuletniej misji lądowania, która przeprowadzi szczegółowe badania nowego materiału z pióropusza, który powstał z wewnętrznego oceanu Enceladusa.

READ  Rozwój Kerbal Space Program zakończył się po dziesięciu latach

Po raz pierwszy raport zaleca również inwestowanie w obronę planetarną, chroniąc Ziemię przed nadlatującymi asteroidami i kometami.

Zalecenia zawarte w raporcie koncentrują się na poprawie możliwości wykrywania, śledzenia i charakteryzowania NEO.

Koncentruje się również na ulepszaniu modelowania i przewidywania NEO oraz integracji informacji, a także na opracowywaniu technik misji odchylania i zakłócania NEO.

NASA musi w pełni wspierać rozwój, terminowe uruchomienie i późniejsze działanie NEO Surveyor, badania przestrzeni kosmicznej w średniej podczerwieni, aby osiągnąć cele badań NEO o najwyższym priorytecie dla obrony planetarnej, czytamy w raporcie.

Będzie to kontynuacja testu DART (Double Asteroid Redirection Test), który obecnie zmierza do asteroidy, aby sprawdzić, czy zderzenie z nią może zmienić jej orbitę.

Raport mówi, że najważniejszą misją demonstracyjną obrony planetarnej powinna być misja szybkiego reagowania, lot-rekonesans, której celem są obiekty znajdujące się w pobliżu Ziemi o średnicy od 160 do 320 stóp.

Jest to grupa organizmów, które mają największy potencjał niszczącego wpływu na Ziemię.

Niektóre z propozycji kontynuują tematy, na których NASA już się koncentruje, takie jak powrót na Księżyc i podróż w kierunku Marsa.

Raport mówi, że zarówno Mars, jak i Księżyc dają możliwość zbadania szerokiego zakresu priorytetowych zagadnień naukowych w stosunkowo dostępnych miejscach.

To uzasadnia Mars Exploration Program (MEP) i Lunar Exploration Program (LDEP) jako programy dedykowane, zgodnie z raportem.

NASA zaleca opracowanie naukowych strategii eksploracji w innych obszarach o szerokim znaczeniu naukowym, takich jak Wenus i światy oceaniczne, które mają coraz większą liczbę misji amerykańskich i możliwości współpracy międzynarodowej.

NASA trzyma się dwóch propozycji z ostatniego Planetary Science Survey w 2012 r. – startu Europa Clipper w 2024 r. (na górze) i łazika Perseverance na Marsie (na dole)

NASA trzyma się dwóch propozycji z ostatniego Planetary Science Survey w 2012 r. – startu Europa Clipper w 2024 r. (na górze) i łazika Perseverance na Marsie (na dole)

NASA powinna utrzymać MEP i nadać priorytet misji Mars Life Explorer (MLE) jako następnej misji MEP średniego szczebla. Podczas gdy Mars Sample Return (MSR) poszukuje starożytnych biosygnatur, MLE poszukuje przetrwania i nowoczesnej oceny możliwości zamieszkania.

Poprzednie, dziesięcioletnie badanie rekomendowało bufor próbek Marsa jako główną misję o wysokim priorytecie dla NASA, która jest wdrażana jako program zwrotu próbek.

READ  Virgin Galactic wystrzeliwuje samolot kosmiczny z Richardem Bransonem na pokładzie | przestrzeń

Główne kierunki studiów w raporcie

aktywa

  • Ewolucja dysku protoplanetarnego
  • Akumulacja w zewnętrznym układzie słonecznym
  • Pochodzenie Ziemi i ciał wewnętrznego Układu Słonecznego

światy i operacje

  • Efekty i dynamika
  • Wewnętrzne i twarde powierzchnie karoserii
  • Atmosfera ciała stałego, egzosfery, magnetosfera i ewolucja klimatu
  • Struktura i ewolucja gigantycznej planety
  • Układy planetarne

życie i mieszkanie

  • Wizje ziemskiego życia
  • dynamiczna obudowa
  • Znajdź życie gdzie indziej

obszerny temat

Nowy dziesięcioletni przegląd podkreśla szerokie i fundamentalne znaczenie naukowe zwrotu próbek z Marsa i mówi, że najważniejszym naukowym priorytetem wysiłków eksploracji robotów NASA w tej dekadzie powinno być jak najszybsze ukończenie próbek bez zmiany zakresu.

Ostrzega jednak, że koszty nie powinny podważać długoterminowej równowagi programowej portfela planetarnego.

Jeśli koszty znacząco wzrosną, NASA musi podjąć duży wysiłek, aby zabezpieczyć zwiększony budżet, aby zapewnić powodzenie tej strategicznej misji.

Raport zawiera zestaw zaleceń mających na celu zapewnienie niezbędnych środków finansowych, infrastruktury i technologii w celu wspierania misji priorytetowych i innych działań badawczych w przyszłości.

Poziom finansowania technologii planetarnej NASA spadł w ostatnich latach do zaledwie 4% i jest obecnie poniżej zalecanych poziomów inwestycji.

Raport wzywa do finansowania w wysokości od 6% do 8% jego budżetu, w celu osiągnięcia znaczących postępów technologicznych potrzebnych do realizacji strategicznych badań i misji priorytetowych w raporcie.

„W tej chwili w dziedzinie planetologii w Stanach Zjednoczonych jesteśmy na rekordowym poziomie finansowania” – powiedział Casey Dreyer, starszy doradca ds. polityki kosmicznej w The Planetary Society, organizacji non-profit promującej eksplorację kosmosu. NPR.

„Ale myślę, że w tym samym czasie jesteśmy pod presją dwóch głównych misji, powrotu próbki Marsa i Europa Clippera”.

Raport stwierdza na swojej pierwszej stronie, że „następna dekada planetologii i astrobiologii jest niezwykle obiecująca”.

Nowe badania poszerzą naszą wiedzę o pochodzeniu naszego Układu Słonecznego, o tym, jak powstają i ewoluują planety, w jakich warunkach może przetrwać życie i gdzie znaleźć nadające się do zamieszkania środowiska w naszym Układzie Słonecznym i poza nim.

Pełny raport jest dostępny od Narodowe Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny.