Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Virgin Galactic wystrzeliwuje samolot kosmiczny z Richardem Bransonem na pokładzie | przestrzeń

Brytyjski biznesmen Richard Branson ma polecieć na skraj kosmosu swoim pasażerskim samolotem rakietowym Virgin Galactic w niedzielę, na kilka dni przed startem konkurenta założyciela Amazona, Jeffa Bezosa, gdy miliarderzy ścigają się, aby rozpocząć erę turystyki kosmicznej.

Virgin Galactic, pozaziemska firma, wyśle ​​swój samolot kosmiczny na lot suborbitalny w niedzielę rano, dążąc do osiągnięcia 55 mil nad Ziemią na jej szczytowej wysokości.

Start Spaceflight Unity 22 został opóźniony z powodu warunków pogodowych, ale oczekuje się, że wystartuje o 8:30 czasu lokalnego USA (15:30 GMT) z bazy operacyjnej Virgin Galactic w Spaceport America na pustyni w Nowym Meksyku. Branson będzie podróżować z dwoma pilotami i trzema innymi pasażerami, a komik Stephen Colbert prowadzi transmisję na żywo z lotu z Terra Firma.

Według firmy podróż od startu do lądowania zajmie około godziny, a osoby na pokładzie doświadczą kilkuminutowej nieważkości.

Za dziewięć dni Bezos wystartuje po raz pierwszy w kosmos na swojej rakiecie New Shepard – nazwanej na cześć Alana Sheparda, pierwszego amerykańskiego astronauty w kosmosie – wyprodukowanej przez spółkę zależną Bezosa, Blue Origin.

New Shepard zabierze Bezosa i pięciu innych, w tym jego brata Marka i pilota Wally’ego Funka, któremu odmówiono pracy jako astronauta w latach 60., ponieważ była kobietą, około 62 mil nad powierzchnią Ziemi.

Lot obejmie również nienazwanego pasażera po zapłaceniu 28 milionów dolarów za lot na aukcji w zeszłym miesiącu.

Wybuchł spór o to, czy podróż Bransona naprawdę liczy się jako podróż w kosmos.

Granica między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, znana jako Linia Karmanna, od lat budzi kontrowersje.

Fédération Aéronautique Internationale, globalna organizacja z siedzibą w Szwajcarii, Decyduje Linia Karmana znajduje się 100 kilometrów (62 mil; 330 000 stóp) nad średnim poziomem morza, podobnie jak wiele innych organizacji.

READ  Astronauci NASA udają się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na misję testową Boeinga Starlinera

Jednak amerykańska agencja kosmiczna NASA Mówi Granica wynosi 50 mil lub 80 kilometrów nad poziomem morza, a piloci, specjaliści i cywile przekraczają te granice i są oficjalnie uważani za astronautów.

Pozornie zdziwiony, że Branson uchwycił swój cenny „pierwszy” moment podróży kosmicznej dla ogółu społeczeństwa, Bezos Blue Origin zabrał na Twittera wykopaliska wskazujące, czy Unit 22 naprawdę leci w kosmos, a nie tylko na krawędź kosmosu.

„Od początku New Shepard był projektowany do latania nad linią Kármán, tak aby obok nazwisk żadnego z naszych astronautów nie było gwiazdki”. ćwierkanie Piątek.

„Dla 96% światowej populacji przestrzeń zaczyna się na wysokości 100 km od uznanej na całym świecie linii Karmann”.

Virgin Galactic nie brała udziału w przekomarzaniu się w mediach społecznościowych, zamiast tego promowała uruchomienie i hosting Temat pytań i odpowiedzi Z załogą Unity 22, plakat pokładowy informuje, że będzie to 22 lot samolotu rakietowego VSS Unity firmy, chociaż jest to pierwszy, który przewozi pasażerów lotów kosmicznych, a nie załogę.

Samolot kosmiczny Bransona zostanie uniesiony wysoko przez dwukadłubowy odrzutowiec nośny na wysokości 50 000 stóp, po czym statek kosmiczny Unity, na którym leci, zostanie wystrzelony i uniesiony z mocą rakiety w niemal pionowym wzniesieniu po zewnętrznej krawędzi ziemskiej atmosfery.

Natomiast kapsuła pasażerska Blue Origin unosi się pionowo nad rakietą wielokrotnego użytku z wyrzutni w zachodnim Teksasie, a lot Bezosa 20 lipca ma uczcić 52. rocznicę historycznego lądowania na Księżycu Apollo 11.

2 lipca Branson powiedział: CNN Biznes„Nie wiem na pewno, kiedy Jeff Bezos pójdzie, może zdecyduje się jechać przed nami, ale szczerze mówiąc, nie postrzegam tego jako wyścigu kosmicznego”.

„Chciałbym, żeby Jeff przyszedł i zobaczył naszą przejażdżkę… Chciałbym iść i popatrzeć, jak jedzie, i myślę, że oboje życzymy sobie dobrze”

READ  Ile miejsca na czapkę zapewni Trail Blazers w Free Agency, 2022?

Pozostali trzej pasażerowie z Bransonem to Beth Moses, główny trener astronautów firmy, Colin Bennett, główny inżynier operacyjny Virgin Galactic oraz Sirisha Bandla, wiceprezes ds. badań i spraw rządowych.

Branson próbuje wysłać rakietę w kosmos, odkąd założył Virgin Galactic w 2004 Dąży do stworzenia „tropikalnego hotelu”.

70-letni Branson ustanowił nowy rekord najszybszej łodzi przez Atlantyk w 1986 r., aw 1987 r. ustanowił rekord w przepłynięciu Atlantyku balonem na ogrzane powietrze, za każdym razem musiał być ratowany z morza.

Poprzedni prototyp samolotu rakietowego Virgin Galactic rozbił się podczas lotu testowego nad pustynią Mojave w Kalifornii w 2014 roku, zabijając jednego pilota i poważnie raniąc drugiego.

Zainteresowanie turystyką kosmiczną szybko rośnie. Virgin Galactic mówi, że tak. więcej niż 600 miejsc zarezerwowanych po 250 000 USD na osobę podróżującą w przyszłości. Firma planuje uruchomić dwa dodatkowe loty przed rozpoczęciem komercyjnej obsługi w 2022 roku.

Virgin Galactic i Blue Origin wraz ze SpaceX należącym do miliardera Elona Muska, rywalizują ze sobą w rozwijającej się branży turystyki kosmicznej, mimo że Musk ma przewagę.

na Twitterze Wymieniać się Z Bransonem na początku soboty Musk powiedział, że weźmie udział w imprezie inauguracyjnej „powodzenia”. Nie było od razu jasne, czy Musk będzie obecny na stronie startowej, czy też dołączy online.

SpaceX, który we wrześniu wyśle ​​swoją pierwszą całkowicie cywilną załogę (bez piżma) na orbitę, wystartował już kilka lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.