Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA opóźnia powrót astronautów SpaceX Crew-1 na Ziemię – oto dlaczego

Astronauci NASA Shannon Walker, Victor Glover, Mike Hopkins i astronauta Soishi Noguchi z Japan Aerospace Exploration Agency – którzy tworzą załogę NASA Crew Dragon Mission 1 – wewnątrz statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon. Kredyt: SpaceX

NASAjest SpaceX Załoga Mission-1 z astronautami NASA Michaelem Hopkinsem, Victorem Gloverem, Shannonem Walkerem i Soichi Noguchi z Japan Aerospace Exploration Agency (JaxaTeraz planuje wrócić na Ziemię o 11:36 czasu wschodniego w sobotę 1 maja w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Statek kosmiczny Crew Dragon, nazwany Resilience, ma odlecieć z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o 17:55 w piątek 30 kwietnia, aby rozpocząć podróż do domu.

NASA i SpaceX zgodziły się przenieść operację separacji i rozmieszczenia załogi 1, która rozpocznie się w środę, 28 kwietnia, po przeanalizowaniu prognozowanych warunków pogodowych w obszarach lawinowych u wybrzeży Florydy, które obecnie przewidują, że prędkość wiatru przekracza normy odzyskiwania. Zespoły będą nadal monitorować warunki pogodowe pod kątem rozprysków płynów przed anulowaniem piątkowego dokowania.

Powrót na Ziemię – i działania prowadzące do powrotu – będą transmitowane na żywo w telewizji NASA i Aplikacja NASAI agencja stronie internetowej.

Ekspedycja 64 inżynierów pokładowych i członków załogi dla SpaceX-1

Na zdjęciu od lewej: Expedition 64 Aeronautical Engineers i członkowie załogi SpaceX1: Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker i Soichi Noguchi. Kredyt: NASA

Crew-1 to pierwsza z sześciu załogowych misji NASA i SpaceX, które odbywają się w ramach programu Commercial Crew, który współpracował z amerykańskim przemysłem lotniczym w celu ponownego wystrzelenia z kosmonautami rakiet i statków kosmicznych USA z ziemi.

Przed odlotem ze stacji kosmicznej, astronauta załoga 1 i dowódca stacji Shannon Walker z NASA przekażą dowództwo nad stacją astronaucie JAXA i drugiemu członkowi załogi Akihiko Hoshidowi podczas zmiany dowodzenia i pożegnania.

Crew Dragon niezależnie oddzieli się i opuści stację kosmiczną z możliwością wystrzelenia w jedną z siedmiu docelowych stref lądowania na Atlantyku lub w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Odporność będzie również wynikać z ważnych i czasochłonnych badań w terenie. W przypadku normalnych operacji ratowania i odzyskiwania załogi zespoły NASA i SpaceX wybierają dwie główne z siedmiu potencjalnych lokalizacji na około dwa tygodnie przed powrotem, a dodatkowe decyzje są podejmowane przed wejściem załogi na statek kosmiczny, podczas swobodnego lotu i przed załogą. Smok przeprowadza spalanie deorbitalne.

READ  Zespół proponuje „nanoczekoladę” jako nowy sposób przechowywania wodoru

NASA i SpaceX ściśle współpracują ze Strażą Wybrzeża Stanów Zjednoczonych w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa 10 mil morskich wokół planowanego miejsca natryskiwania, aby zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwu i osobom zaangażowanym w operacje odzyskiwania, a także załodze na pokładzie powracającego statku kosmicznego.

Zasięg powrotów NASA SpaceX Crew-1 jest następujący (All Times East):

Wtorek 27 kwietnia

13:25 – Pożegnanie zmiany dowodzenia i pierwszej załogi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Piątek, 30 kwietnia

15:30 – relacja telewizyjna NASA zamyka właz o 15:50.

17:30 – transmisja telewizyjna NASA rozpoczyna się o 17:55, aby anulować dokowanie

Sobota 1 maja

11:36 – Splashdown (NASA TV zapewni ciągły zasięg od momentu oddokowania do początku)

13:30 – Konferencja prasowa Back to Earth w Johnson Space Center NASA w Houston, z udziałem następujących uczestników:

  • Cathy Louders, zastępca dyrektora, Human Exploration and Operations Mission Administration, siedziba NASA
  • Steve Stitch, dyrektor Commercial Crew Program, Kennedy Space Center
  • Joel Montalbano, dyrektor Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Johnson
  • Holly Readings, dyrektor lotów, Johnson
  • Hans Koenigsman, starszy konsultant, niezawodność lotnicza, SpaceX
  • Hiroshi Sasaki, wiceprezes i dyrektor generalny JAXA’s Human Spaceflight Technology Directorate

Program załogi komercyjnej NASA osiągnął swój cel, jakim jest bezpieczny, niezawodny i opłacalny transport do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ze Stanów Zjednoczonych dzięki partnerstwu z amerykańskim przemysłem prywatnym. To partnerstwo zmienia łuk historii ludzkich lotów kosmicznych, otwierając dostęp do niskiej orbity okołoziemskiej i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla większej liczby ludzi, więcej nauki i więcej możliwości handlowych. Stacja kosmiczna pozostaje punktem wyjścia dla kolejnego wielkiego skoku NASA w eksploracji kosmosu, w tym przyszłych misji na Księżyc i, ostatecznie, do Mars.