Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny uruchamiają jednostkę bazową stacji kosmicznej Heavenly Harmony

Na tym zdjęciu opublikowanym przez Xinhua News Agency, główna jednostka chińskiej stacji kosmicznej, Tianhe, została przetransportowana rakietą Long March-5B Y2 do miejsca startu statku kosmicznego Wenchang w prowincji Hainan w południowych Chinach 23 kwietnia. 2021. Chiny planują uruchomienie jednostki bazowej Pierwsza stała stacja kosmiczna w tym tygodniu jest ostatnim dużym krokiem naprzód w narodowym programie eksploracji kosmosu. Statek kosmiczny Tianhe, czyli jednostka „Niebiańska harmonia”, ma zostać wystrzelony w kosmos na pokładzie rakiety Long March 5B z Centrum startowego Wenchang na południowej wyspie Hainan. Premiera może nastąpić już w czwartek wieczorem 29 kwietnia 2021 r., Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. (Guo Wenbin / Xinhua przez AP)

Chiny planują w tym tygodniu uruchomić bazę swojej pierwszej stałej stacji kosmicznej, co jest ostatnim dużym krokiem naprzód w programie eksploracji kosmosu w tym kraju.


Statek kosmiczny Tianhe, czyli jednostka „Niebiańska harmonia”, ma zostać wystrzelony w kosmos na pokładzie rakiety Long March 5B z Centrum startowego Wenchang na południowej wyspie Hainan. Premiera może nastąpić już w czwartek wieczorem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Będzie to pierwsza z 11 misji budowy i zaopatrzenia stacji kosmicznej dla trzyosobowej załogi.

Oto spojrzenie na planowane, przeszłe i przyszłe uruchomienie chińskiego programu kosmicznego.

11 misji planowanych na ukończenie stacji kosmicznej do końca 2022 roku

10 kolejnych startów wyśle ​​jeszcze dwie jednostki; Cztery ładunki i cztery misje z załogą. Co najmniej 12 astronautów trenuje, aby podróżować i mieszkać na stacji, w tym weterani poprzednich lotów, nowoprzybyli i kobiety.

Po ukończeniu pod koniec 2022 r. Tianhe ma ważyć około 66 ton, ułamek wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która wystrzeliła swoją pierwszą jednostkę w 1998 r., A po ukończeniu waży około 450 ton. Tianhe będzie miało port dokujący, a także będzie w stanie komunikować się z potężnym chińskim satelitą kosmicznym. Teoretycznie można go rozbudować o kolejne jednostki.

Główna jednostka w Tianhe będzie początkowo wielkości amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab z lat 70. XX wieku oraz byłej radziecko-rosyjskiej stacji Mir, która działała przez ponad 14 lat od jej wystrzelenia w 1986 roku.

Stacja kosmiczna to cel długoterminowy

Chiny uruchomiły w ciągu ostatniej dekady dwie jednostki testowe w ramach przygotowań do stałego zakładu. Pierwszy, Tiangong-1, co oznacza „Niebiański Pałac-1”, został opuszczony i spalony podczas niekontrolowanej utraty orbity. Jego następca, Tiangong-2, został pomyślnie wyrzucony z orbity w 2018 roku.

Chiny rozpoczęły przygotowania do budowy stacji kosmicznej na początku lat 90., gdy ich program kosmiczny nabrał tempa. Został w dużej mierze wykluczony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu sprzeciwu USA wobec tajnego charakteru chińskiego programu i bliskich powiązań wojskowych.

Szybki postęp w kosmosie

Po latach udanego komercyjnego wystrzelenia rakiet i satelitów Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w październiku 2003 roku. Były to trzecie państwo, które dokonało tego niezależnie po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. Od czasu misji Shenzhou 5 Chiny wysłały na orbitę innych astronautów, umieściły załogi na oryginalnej stacji Tiangong i przeprowadziły kosmiczną wycieczkę.

Zacieśniła również współpracę z ekspertami kosmicznymi z innych krajów, w tym z Francji, Szwecji, Rosji i Włoch. NASA musi uzyskać zgodę niechętnego Kongresu na prowadzenie takiej komunikacji.

Chiny również kontynuowały misje bez załogi, zwłaszcza podczas eksploracji Księżyca, i łazik wylądował po drugiej stronie księżyca, który był mało zbadany. W grudniu sonda Chang’e 5 sprowadziła skały księżycowe z powrotem na Ziemię po raz pierwszy od misji USA w latach 70.

Łazik praktykował i aspirował na przyszłość

Misja Tianhe ma miejsce zaledwie kilka tygodni przed przybyciem chińskiej sondy na Marsa, co sprawi, że Chiny będą drugim krajem, który to zrobi po Stanach Zjednoczonych, ponieważ sonda kosmiczna Tianwen 1 okrąża czerwoną planetę od lutego podczas zbierania danych. Jej łazik Zhurong będzie szukał śladów życia.

Inny chiński program ma na celu zebranie gleby z asteroidy, co jest głównym celem japońskiego programu kosmicznego.

Chiny planują kolejną misję w 2024 r., Aby ponownie pobrać próbki z Księżyca i oświadczyły, że chcą wylądować na nim ludzi i być może zbudować tam bazę naukową. Nie zaproponowano harmonogramu takich projektów. Podobno trwają prace nad tajnym samolotem kosmicznym.

Jak konkurencyjny jest program dla Chin?

Program Chin rozwijał się w sposób stały i ostrożny, zgodnie ze starannie opracowanym harmonogramem, w dużej mierze unikając niepowodzeń obserwowanych w wysiłkach USA i Rosji, gdy zaangażowały się one w intensywną konkurencję podczas pierwszych dni lotów kosmicznych. Jedna z ostatnich porażek miała miejsce, gdy pocisk Long March 5 zawiódł w 2017 roku podczas opracowywania wariantu Long March 5B, który miał zostać użyty do umieszczenia jednostki Tianhe na orbicie, ale inżynierowie szybko podjęli kroki, aby rozwiązać problem.

Krytycy twierdzą, że chiński program kosmiczny z powodzeniem odtworzył osiągnięcia Stanów Zjednoczonych i Rosji, nie otwierając nowych wyżyn. Rosnące zdolności technologiczne kraju mogą zakończyć takie rozmowy w nadchodzących latach. Kraj może potrzebować większego udziału sektora prywatnego, aby pobudzić innowacje, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone w przypadku SpaceX i Blue Origin, oraz aby wdrożyć nowe technologie, takie jak rakiety wielokrotnego użytku.


Chińscy astronauci przygotowują się do lotów załogowych ze stacją kosmiczną


© 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.

cytat: Chiny wypuszczają moduł bazowy stacji kosmicznej Heavenly Harmony (2021, 28 kwietnia) Pobrano 28 kwietnia 2021 z https://phys.org/news/2021-04-china-heavenly-harmony-space-station.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Niezależnie od sprawiedliwego traktowania do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

READ  AstroForge, start-up zajmujący się wydobyciem planetoid, przetestuje w tym roku swoją technologię rafinacji w kosmosie – TechCrunch