Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze aktualizacje, ponieważ muzułmanie na całym świecie świętują koniec Ramadanu

Arabia Saudyjska, ojczyzna najświętszych świątyń islamu, oraz inne sunnickie kraje muzułmańskie ogłosiły w czwartek, że święto Eid al-Fitr oznaczające koniec Ramadanu rozpocznie się w piątek.

W niektórych krajach z większością szyicką władze zapowiedziały, że święto rozpocznie się w sobotę.

Oficjalna saudyjska agencja prasowa podała na swoim koncie na Twitterze, cytując oświadczenie dworu królewskiego: „Jutro, w piątek, jest pierwszy dzień święta Eid al-Fitr w tym roku”.

Czas Eid al-Fitr jest określany przez obserwację półksiężyca, zgodnie z islamskim kalendarzem księżycowym. Święto jest zwykle obchodzone podczas spotkań rodzinnych.

Również władze w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Jordanii i Sudanie ogłosiły, że Eid al-Fitr rozpocznie się w piątek.

W Libanie duchowni sunniccy powiedzieli, że święto rozpocznie się w piątek, podczas gdy niektórzy przywódcy szyiccy ogłosili rozpoczęcie święta w sobotę.

Rządzona przez dwie rywalizujące ze sobą administracje Libia świętuje Eid al-Fitr w piątek na wschodzie kraju oraz w sobotę na terenach kontrolowanych przez rząd Trypolisu.

A w oświadczeniach najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego i najwyższego autorytetu szyickiego w Iraku, Alego Al-Sistaniego, stwierdzono, że święto rozpocznie się w sobotę w ich krajach. Oman również rozpocznie Eid w sobotę, podobnie jak Indonezja – najbardziej zaludniony kraj z większością muzułmańską.

READ  Wojna na Ukrainie: Bitwa o stabilność Bachmut - Przywódca Ukrainy