Węgierski premier Viktor Orban podał w wątpliwość wieloletnie aspiracje Ukrainy do członkostwa w NATO.
Jego interwencja nastąpiła po tym, jak szef bloku Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że „wszyscy sojusznicy NATO zgodzili się, że Ukraina powinna zostać członkiem NATO”.
Stoltenberg konsekwentnie powtarzał, że Kijów wejdzie do NATO w perspektywie średnioterminowej, po zakończeniu rosyjskiej inwazji.
Ale Orban szybko wyraził swoje zdziwienie najnowszym twierdzeniem w jednym słowie na Twitterze w piątek po południu.
„Co?!” – wykrzyknął premier Węgier, odpowiadając na artykuł o wypowiedzi Stoltenberga.
NATO jest sojuszem wojskowym 31 krajów, głównie w Europie, ale obejmuje także Stany Zjednoczone i Kanadę. Węgry, podobnie jak wszyscy członkowie, mogą sprzeciwić się dołączaniu nowych członków.
Przystąpienie do bloku zapewnia ochronę Artykułu 5 NATO, który mówi, że atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich.
W efekcie oznacza to, że gdyby Ukraina została najechana lub zaatakowana, wszyscy członkowie NATO – w tym Stany Zjednoczone – by jej pomogli.
Ale Węgry, które przystąpiły do NATO w 1999 r., już zasygnalizowały gotowość przeciwstawienia się rozszerzeniu sojuszu. Po miesiącach opóźnień podpisała w marcu wniosek Finlandii o przystąpienie.
Turcja przyłączyła się do blokowania próby Szwecji. W marcu rzecznik rządu Zoltán Kovacs oskarżył szwedzkich urzędników o zasiadanie na „upadającym tronie moralnej wyższości”.
Stosunki między Kijowem a Budapesztem zawsze były napięte.
Orban jest mniej krytyczny wobec rosyjskiego prezydenta Władimira Putina niż inni zachodni przywódcy. Podczas gdy jego rząd potępił nielegalną inwazję na Ukrainę, węgierski przywódca nie wysłał broni do Kijowa.
Węgry spędziły również lata blokując spotkania na szczycie wysokiego szczebla między urzędnikami NATO i ukraińskimi dowódcami wojskowymi, twierdząc, że mają obawy co do praw osób mówiących po węgiersku na zachodniej Ukrainie.
Mimo swoich zapewnień Stoltenberg przyznał na spotkaniu w amerykańskiej bazie sił powietrznych Ramstein w Niemczech, że starania Kijowa o przystąpienie do koalicji nie były natychmiastowym priorytetem.
„Główny nacisk kładziony jest teraz oczywiście na to, jak zapewnić Ukrainie zwycięstwo [in the war with Russia]„Bez niezależnej, suwerennej Ukrainy” – powiedział – „nie ma sensu rozmawiać o członkostwie”.
Jednak stanowisko Budapesztu zapowiada nowy konflikt w NATO.
Członkowie bloku wschodniego spędzili miesiące na naciskaniu na urzędników, by dali Kijowowi harmonogram przystąpienia i dawali znaki, że czyni postępy w dołączaniu do koalicji.
Stoltenberg powiedział również, że jest przekonany, że Ukraina może odzyskać siły w od dawna oczekiwanym kontrataku.
„Jestem przekonany, że teraz będą w stanie wyzwolić więcej terytoriów” – powiedział.
Kilka tygodni temu mówiło się o rozpoczęciu przez Ukrainę wiosennej ofensywy przeciwko siłom rosyjskim, których ofensywa we wschodnim regionie Donbasu w dużej mierze utknęła w martwym punkcie.
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maljar powiedziała w środę, że niektóre aspekty planowanego kontrataku już trwają.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Aleksiej Nawalny: „Nie ma ciała dla ciała” podczas przygotowań rodziny do pogrzebu
Kto zastąpi Mitcha McConnella na stanowisku przywódcy Partii Republikańskiej w Senacie?
Ukraina zestrzeliła dwa kolejne rosyjskie bombowce