Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Moment, w którym chiński myśliwiec prawie zderzył się z amerykańskim bombowcem nad Morzem Południowochińskim, jest najnowszym przykładem „coraz bardziej ryzykownego zachowania” chińskiego samolotu.

Moment, w którym chiński myśliwiec prawie zderzył się z amerykańskim bombowcem nad Morzem Południowochińskim, jest najnowszym przykładem „coraz bardziej ryzykownego zachowania” chińskiego samolotu.

  • Odkrycie dokonane przez Dowództwo Stanów Zjednoczonych na rzecz Indo-Pacyfiku stanowi część tego, co urzędnicy określili jako coraz bardziej ryzykowne zachowanie chińskich samolotów wojskowych.
  • Wojsko skrytykowało zarówno pilota, jak i manewr, twierdząc, że niepotrzebnie zagraża on pilotom, i powołując się na materiał filmowy pokazujący zbliżający się samolot.
  • Następnie pilot ChRL „latał w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób i wykazał się słabymi umiejętnościami latania,… latając pod i przed statkiem powietrznym”.

Wojsko amerykańskie ujawniło, że na początku tego tygodnia chiński samolot niebezpiecznie zbliżył się do amerykańskiego bombowca nad Morzem Południowochińskim.

Doniesienie to, dokonane w czwartkowym oświadczeniu przez Dowództwo Stanów Zjednoczonych na rzecz Indo-Pacyfiku, stanowi część tego, co urzędnicy amerykańscy określili jako coraz bardziej ryzykowne zachowanie chińskich samolotów wojskowych.

Wojsko amerykańskie skrytykowało zarówno pilota, jak i manewr, twierdząc, że niepotrzebnie narażał on na niebezpieczeństwo obu pilotów – powołując się na materiał filmowy pokazujący, jak chiński J-11 przeleciał we wtorek na odległość 3 metrów od B-52.

Urzędnicy powiedzieli również, że B-52 Sił Powietrznych USA legalnie wykonywał rutynowe misje nad wodami międzynarodowymi na Morzu Południowochińskim, kiedy chiński samolot zbliżył się z „nadmierną prędkością”.

Następnie pilot ChRL wykonał lot w sposób niebezpieczny i nieprofesjonalny i wykazał się słabym lotem, przelatując pod B-52, przed nim i w odległości mniejszej niż 3 metry od B-52, narażając oba statki powietrzne na ryzyko kolizji. W oświadczeniu napisano.

Wojsko amerykańskie ujawniło, że w ubiegły wtorek chiński samolot zbliżył się niebezpiecznie blisko amerykańskiego bombowca nad Morzem Południowochińskim

„Obawiamy się, że pilot nie był świadomy, jak blisko był spowodowania kolizji” – stwierdzili urzędnicy, sugerując, że katastrofa była najprawdopodobniej wypadkiem.

Na początku tego miesiąca Pentagon poinformował, że od 2021 r. chińskie samoloty wojskowe przeprowadziły manewry w pobliżu amerykańskich samolotów około 200 razy, zaogniając i tak już narastające napięcie między Pekinem a Waszyngtonem.

Zaledwie w zeszłym tygodniu chińskie Ministerstwo Obrony odpowiedziało na te zarzuty, utrzymując w oświadczeniu, że krytyka Pentagonu dotycząca jego operacji przechwytywania z powietrza była celowym oczernianiem Chin i miała ukryte motywy polityczne.

READ  Burning Man 2023 na żywo: nowe szczegóły dotyczące zakończenia festiwalu w związku z kontynuacją finału na pustyni w Nevadzie

Stosunki między Chinami a Stanami Zjednoczonymi były już napięte, a ostatnie bliskie rozmowy nie pomogły.

Tarcie między dwiema największymi gospodarkami świata – o wszystko, od sytuacji w zakresie praw człowieka na Tajwanie i w Chinach po działalność wojskową na Morzu Południowochińskim – grozi całkowitym zakończeniem trudnych stosunków między obydwoma krajami, a liczne wojny toczące się obecnie za granicą zwiększyły zamieszanie .

Waszyngton jednak nadal wyraża chęć ożywienia kontaktów wojskowych z Chinami.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi rozpoczął w czwartek długo oczekiwaną wizytę w Waszyngtonie, podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny starają się załagodzić głębokie różnice strategiczne i przygotować drogę do oczekiwanego szczytu pomiędzy prezydentem Joe Bidenem a jego odpowiednikiem Xi Jinpingiem.

Wczoraj podczas kolacji w Białym Domu Biden ostrzegł odwiedzającego Australię premiera Anthony’ego Albanese, aby zachował ostrożność w ufaniu Chinom, ponieważ Australia również stara się naprawić stosunki z krajem komunistycznym.

Doniesienie to, dokonane w czwartkowym oświadczeniu przez Dowództwo Stanów Zjednoczonych na rzecz Indo-Pacyfiku, stanowi część tego, co urzędnicy amerykańscy określili jako coraz bardziej ryzykowne zachowanie chińskich samolotów wojskowych.
Urzędnicy powiedzieli również, że amerykański B-52 legalnie wykonywał rutynowe misje nad wodami międzynarodowymi na Morzu Południowochińskim, kiedy chiński samolot zbliżył się z „nadmierną prędkością”.

Prezydent wygłosił te uwagi podczas wizyty Albanese w Waszyngtonie w tym tygodniu, na kilka dni przed wizytą premiera w Pekinie.

Na wspólnej konferencji prasowej z Albanese zapytano Bidena, czy jego zdaniem Australia powinna ufać Chinom, biorąc pod uwagę ich historię sankcji gospodarczych, cyberataków, inwigilacji i łamania praw człowieka.

Prezydent odpowiedział: „Ufaj, ale sprawdzaj” – takie jest powiedzenie.

Chiny stoją obecnie w obliczu własnych trudności wewnętrznych i zewnętrznych.

„Wzrost gospodarczy Chin pozostaje w stagnacji w porównaniu do poprzedniego stanu. Chiny zaangażowały się w działania, w które zaangażowała się Rosja i wiele innych krajów, polegające na zastraszaniu innych krajów.

Biden ostrzegł także Chiny przed niedawnym nękaniem filipińskich statków na Morzu Południowochińskim.

„Każdy atak na filipińskie samoloty, statki lub siły zbrojne będzie powoływał się na traktat o wzajemnej obronie z Filipinami” – powiedział.

„Chcę wyrazić się bardzo jasno: zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę Filipin jest rygorystyczne.

READ  Najnowsze wiadomości George'a Santosa: kongresman oskarżony o robienie nikczemnych żartów na temat Hitlera, Żydów i czarnych na Facebooku
Wczoraj podczas kolacji w Białym Domu Biden ostrzegł odwiedzającego Australię premiera Anthony’ego Albanese, aby zachował ostrożność w ufaniu Chinom, ponieważ Australia również stara się naprawić stosunki z krajem komunistycznym.

Prezydent Biden ujawnił, że chiński prezydent Xi Jinping (na zdjęciu) zapytał go wcześniej, dlaczego Stany Zjednoczone „tak ciężko współpracują” z Australią

Dyskusja z chińskim przywódcą została ujawniona podczas rozmów z Albańczykami w Gabinecie Owalnym – spotkania, które odbywa się na kilka dni przed spotkaniem Bidena z Xi

W 2021 roku prezydent Biden ustanowił trójstronny sojusz na rzecz bezpieczeństwa pod nazwą AUKUS, który obejmuje Australię i Wielką Brytanię.

Dzięki temu partnerstwu Stany Zjednoczone będą mogły dostarczać Australii technologię nuklearną, która będzie wykorzystywana do zasilania australijskich łodzi podwodnych uzbrojonych konwencjonalnie.

Prezydent Biden wyraził „pewność”, że Kongres sfinansuje AUKUS.

„To w dużej mierze leży w naszym najlepszym interesie” – powiedział.

Kiedy zawieraliśmy umowę, Xi Jinping zapytał mnie, czy po prostu próbujemy zaatakować Chiny. Powiedziałem: Nie, nie otaczamy Chin. Dbamy tylko o to, aby szlaki morskie pozostały otwarte.

„Nie może jednostronnie zmieniać przepisów drogowych w zakresie tego, co stanowi międzynarodową przestrzeń powietrzną, przestrzeń wodną itp.” – dodał. I o to w tym wszystkim chodzi.

Wcześniej podczas wizyty Biden powiedział, że chiński przywódca zapytał go, dlaczego Stany Zjednoczone „tak ciężko współpracują” z Australią.

„Powiedziałem: «Ponieważ jesteśmy narodem Pacyfiku»” – powiedział Prezydent Biden.

„Jesteśmy i tacy pozostaniemy”.