Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja ponosi „ogromne straty”, Orban twierdzi, że Ukraina „nie może wygrać”, a Białoruś wzywa do rozmów pokojowych

Rosja ponosi „ogromne straty”, Orban twierdzi, że Ukraina „nie może wygrać”, a Białoruś wzywa do rozmów pokojowych

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Orban: Ukraina „nie może zwyciężyć na polu bitwy”

reklama

Premier Węgier Viktor Orban podkreśla, że ​​Ukraina nie może pokonać Rosji, dlatego Unia Europejska musi przygotować alternatywny plan poradzenia sobie z konfliktem.

W wywiadzie dla węgierskiego radia państwowego przywódca nacjonalistów powiedział, że strategia Unii Europejskiej wobec wojny na Ukrainie „zawiodła”.

„Dziś wszyscy wiedzą, ale nie mają odwagi powiedzieć głośno, że ta strategia się nie powiodła. Wiadomo, że to nie zadziała. Ukraińcy nie wygrają na polu bitwy” – stwierdził, stwierdzając, że nie ma powodu wydawać Pieniądze węgierskich podatników na pomoc Ukrainie.

Pomoc Zachodu jest powszechnie postrzegana jako kluczowa dla zdolności Ukrainy do obrony przed rosyjską inwazją, chociaż niektórzy politycy w Europie i Stanach Zjednoczonych są coraz bardziej nieufni wobec zapewniania większego wsparcia.

Wykształcony w Oksfordzie węgierski przywódca uważany jest za sojusznika Putina. Blokuje udostępnienie Ukrainie środków unijnych, odkąd Kijów umieścił węgierski bank OTP na liście międzynarodowych sponsorów wojny.

Dziś wcześniej prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że Orban musi zaprzestać „flirtu” z Rosją, nawiązując do spotkania z Putinem w połowie października.

„To naprawdę więcej niż dziwne, że zaczynamy flirtować z systemem, który popełnia przestępstwa […] „Dopuściliśmy się niezwykle brutalnych okrucieństw na terytorium Ukrainy” – powiedział w Brukseli.

Dodał: „To wysyła bardzo zły sygnał do wszystkich, najpierw do społeczności międzynarodowej, a także do Ukrainy”.

Biały Dom: Rosja poniosła „znaczące straty” na Ukrainie

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział w czwartek, że Moskwa poniosła „znaczące straty” w swoim nowym ataku na Ukrainie.

Kirby dodał, że armia rosyjska straciła co najmniej 125 pojazdów opancerzonych wokół ukraińskiego miasta Awdijówka we wschodnim obwodzie donieckim i więcej niż wyposażenie batalionu.

READ  Marina Ovsianikova: rosyjska dziennikarka ukarana grzywną po proteście na żywo | Rosja

„Nic dziwnego, że siły rosyjskie cierpią z powodu niskiego morale” – powiedział na konferencji prasowej w Białym Domu.

Moskwa w ostatnim czasie zintensyfikowała swoje ataki na polu bitwy, próbując przed zimą przesunąć front do przodu.

Urzędnik amerykański ostrzegł jednak, że w obliczu spodziewanej większej liczby rosyjskich ataków siły Putina nadal zachowują pewien potencjał ofensywny, dodając, że w nadchodzących miesiącach mogą być w stanie osiągnąć pewne zyski taktyczne.

Rosyjscy ustawodawcy przyjęli w czwartek także projekt budżetu na lata 2024-2026, który zakłada 68-procentowy wzrost wydatków na cele wojskowe.

Według propozycji rządu nowy budżet wojskowy po raz pierwszy w historii Rosji o ponad 25 proc. przewyższy wszystkie wydatki socjalne.

Białoruś wzywa do rozmów na temat „ziemi i pokoju” na Ukrainie

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wezwał do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych na Ukrainie i negocjacji „w sprawie ziemi i pokoju”.

„Myślę, że na Ukrainie jest wystarczająco mądrych ludzi. Trzeba usiąść przy stole negocjacyjnym i negocjować” – zacytowała wypowiedź Łukaszenki rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

„Jak powiedziałem kiedyś: nie trzeba stawiać warunków wstępnych. Najważniejsze to wydać rozkaz zatrzymania. Powiedzmy: zatrzymajmy się o północy. Żadne wojsko nie ruszy, nikt nie będzie strzelać, nikt nie będzie wycofywać rezerw , a komunikacja nie zostanie przerwana.” Wróciliśmy. Zatrzymujemy się i negocjujemy. O ziemi i o pokoju.

reklama

Autorytarny białoruski premier powiedział, że negocjacje powinny się rozpocząć, ponieważ Waszyngton zasugerował, że pomoc USA dla Kijowa „nie jest nieograniczona”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał niedawno oficjalny dekret wyraźnie wykluczający możliwość rozmów z Putinem, pozostawiając jednocześnie otwarte drzwi do rozmów z Rosją w innym charakterze.

Po 18 miesiącach brutalnego konfliktu Ukraińcy nadal mocno angażują się w wygranie wojny z Rosją.

Z październikowego sondażu Gallupa wynika, że ​​trzech na pięciu chce walczyć aż do zwycięstwa, chociaż 31% chce jak najszybszego zakończenia wojny.

READ  Sojusznik Putina proponuje zdelegalizowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Rosji