Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mitch McConnell ustąpi ze stanowiska lidera Partii Republikańskiej w Senacie w listopadzie

Mitch McConnell ustąpi ze stanowiska lidera Partii Republikańskiej w Senacie w listopadzie

  • Napisane przez Phila McCauslanda i Anthony'ego Zurchera
  • wiadomości BBC,

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: „Czas działać dalej” – McConnell ogłasza, że ​​ustąpi ze stanowiska

Mitch McConnell, najdłużej urzędujący przywódca Partii Republikańskiej w Senacie USA, ogłosił, że ustąpi ze stanowiska kierowniczego w listopadzie przyszłego roku.

Polityk z Kentucky powiedział, że nadszedł czas, aby kontynuować swoje środowe przemówienie przed Senatem.

McConnell okazał się kluczem do przyjęcia konserwatywnych priorytetów i wyboru Republikanów na Kapitolu.

Jednak w ostatnich latach pokłócił się z Donaldem Trumpem i nie zgodził się z nim w sprawie jego kłamstw wyborczych.

McConnell (82 l.) w zeszłym roku doświadczył kilku problemów zdrowotnych, chociaż jego pracownicy twierdzą, że nie miały one związku z jego decyzją. W zeszłym roku dwukrotnie zamarł podczas przemówień na konferencjach prasowych, a także doznał wstrząśnienia mózgu po upadku w hotelu w Waszyngtonie.

Senator z Kentucky powiedział w swoim przemówieniu, że dokończy swoją kadencję, która upływa w styczniu 2027 r., ale będzie pracował „z innego miejsca w Izbie”.

„Nadal mam dość benzyny w zbiorniku, aby całkowicie udaremnić krytykę” – powiedział.

W ciągu swojej długiej kariery Mitch McConnell dał się poznać jako jeden z najskuteczniejszych przywódców Partii Republikańskiej w Senacie, częściowo dzięki umiejętności przełączania się między twardą polityką a gotowością do kompromisu, kiedy uzna to za stosowne.

W swoim przemówieniu McConnell opowiedział o dziesięcioleciach spędzonych w Senacie, swoim wieku i rodzinie.

Dużą część swojego wystąpienia poświęcił jednak znaczeniu światowego przywództwa Stanów Zjednoczonych pomimo zmiany ideologicznej, jakiej doświadczyła jego partia w świetle izolacjonistycznej i populistycznej retoryki byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Powiedział: „Znam politykę w mojej partii w tym konkretnym momencie. Popełniłem wiele błędów, ale niezrozumienie polityki nie jest jednym błędem”.

„Jednak mocniej niż kiedykolwiek wierzę, że globalne przywództwo Ameryki jest konieczne, aby zachować lśniące miasto na wzgórzu, o które opowiadał się Ronald Reagan” – dodał, odnosząc się do republikańskiego prezydenta, który aktywnie wzmacniał sojusze amerykańskie pod koniec zimnej wojny . .

Przywództwo Trumpa zmieniło poglądy wielu Republikanów.

Były prezydent zepchnął partię na prawicę, regularnie kwestionując wartość amerykańskich sojuszy wojskowych i handlu międzynarodowego.

Powtórzył także fałszywe twierdzenia, że ​​wygrał wybory w 2020 r. – co stanowi punkt sporny między nim a McConnellem – i podkreślił swoją chęć rozprawienia się z imigracją.

Gotowość senatora z Kentucky do kompromisu w niektórych z tych kwestii, jego poparcie dla zagranicznej pomocy wojskowej i odrzucenie kłamstw Trumpa uczyniły go złoczyńcą dla wielu prawicowców, którzy regularnie wyśmiewali konserwatywne wiece na wspomnienie jego nazwiska.

Doprowadziło to również do ciągłego sporu między McConnellem a Trumpem – dotyczącego strategii politycznej i osobistych zachowań – którego kulminacją było ostateczne zerwanie między nimi po ataku zwolenników Trumpa na Kapitol USA 6 stycznia.

Za kadencji Bidena zmiany w polityce Partii Republikańskiej spowodowały, że McConnell stanął w obliczu rosnącej presji ze strony innych republikanów z Senatu, którzy pozostali lojalni wobec byłego prezydenta.

McConnell jest kolejnym członkiem republikańskiego przywództwa w Kongresie, który nie popiera kandydatury Trumpa na reelekcję, chociaż ostatnio pojawiły się doniesienia, że ​​negocjowane jest pojednanie.

Jego środowe oświadczenie może położyć kres tym dyskusjom. Jako decyzję doświadczonego polityka można też uznać, że naprawienie stosunków z człowiekiem, którego bardzo zniesławił, było o krok za daleko.

Przywódca mniejszości w Senacie nie sugerował jednak, że zmiany ideologiczne w jego partii lub że Trump był powodem jego decyzji o opuszczeniu stanowiska kierowniczego, ani nie podał żadnego innego czynnika motywującego poza przelotną wzmianką o śmierci szwagierki. prawo.

„Służba w Kentucky była zaszczytem mojego życia, a przewodzenie moim republikanom było najwyższym przywilejem” – powiedział. „Ale jednym z najbardziej niedocenianych darów w życiu jest wiedza, kiedy należy przejść do następnego rozdziału życia”.

Tymczasem prezydent Joe Biden powiedział reporterom, że utrzymuje „świetne stosunki” z McConnellem, mimo że często „kłócą się jak diabli”.

Dodał: „Przykro mi słyszeć, że ustępuje”.

Nie jest pewne, kto będzie następny na czele senatorskich republikanów, ale w Waszyngtonie powszechnie wymienia się trzech następców: Johna Cornyna z Teksasu, Johna Barrasso z Wyoming i zastępcę McConnella, Johna Thune’a z Południowej Dakoty.

READ  Mapa inwazji Rosji na Ukrainę - co wydarzyło się dziesiątego dnia | wiadomości ze świata