Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aby uniknąć wojny, Sri Lanka anuluje wizy setkom tysięcy mieszkających tam Rosjan

Aby uniknąć wojny, Sri Lanka anuluje wizy setkom tysięcy mieszkających tam Rosjan

Sri Lanka powiedziała setkom tysięcy Rosjan i części Ukraińców przebywających w kraju, aby uniknąć wojny, że muszą wyjechać w ciągu najbliższych dwóch tygodni, podali funkcjonariusze imigracyjni.

Kontroler imigracyjny wystosował zawiadomienie do Ministerstwa Turystyki, w którym zwraca się do obywateli Rosji i Ukrainy posiadających przedłużone wizy turystyczne o opuszczenie Sri Lanki w ciągu dwóch tygodni, począwszy od 23 lutego.

Według oficjalnych danych w ciągu ostatnich dwóch lat od rozpoczęcia wojny na Sri Lankę przybyło nieco ponad 288 000 Rosjan i około 20 000 Ukraińców.

Komisarz Generalny ds. Imigracji powiedział, że „rząd nie przedłuża dalszego przedłużenia wiz”, ponieważ „sytuacja w lotach wróciła już do normy”.

Jednak biuro prezydenta Ranila Wickremesinghe zleciło dochodzenie w sprawie powiadomienia przekazanego Ministerstwu Turystyki w wyraźnej próbie zapobieżenia napięciom dyplomatycznym.

Biuro Prezydenta poinformowało, że zawiadomienie wydano bez uprzedniej zgody Rady Ministrów i że rząd nie podjął oficjalnie decyzji o anulowaniu przedłużenia wizy – podała lankijska gazeta. Codzienne lustro.

Dokładna liczba gości, którzy przedłużyli swój pobyt poza typowy 30-dniowy okres ważności wizy turystycznej, pozostaje niejasna.

Turyści pchają wózek wzdłuż zamku Galle w Gallehas po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku której wiele osób utknęło na tropikalnej wyspie

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Pojawiły się jednak obawy, że tysiące Rosjan i mniejsza liczba Ukraińców pozostaną w kraju przez dłuższy czas, a nawet założą własne restauracje i kluby nocne.

– powiedział minister turystyki Harin Fernando Codzienne lustro Do ministerstwa wpłynęło skargi od części rosyjskich turystów prowadzących niezarejestrowaną i nielegalną działalność gospodarczą na południu kraju.

READ  Taro Kono, dysydent polityczny, który mógłby zostać następnym premierem Japonii | Japonia

Dodał, że władze przeprowadziły naloty po rozmowach z Departamentem Imigracji.

Wydarzenie to następuje po ostrej reakcji mediów społecznościowych na rosyjskie firmy prowadzące politykę „tylko dla białych”, która surowo wyklucza lokalnych mieszkańców. Do firm tych należą bary, restauracje, sporty wodne i wypożyczalnie pojazdów.

Próbując pobudzić turystykę i wyjść z najgorszego kryzysu gospodarczego od 2022 r., Sri Lanka zaczęła przyznawać 30-dniowe wizy po przyjeździe i przedłużać je do sześciu miesięcy.

W kwietniu 2022 r. kraj nie spłacił zadłużenia zagranicznego w wysokości 46 miliardów dolarów (36 miliardów funtów). Kryzys gospodarczy wywołał trwające miesiące gwałtowne protesty uliczne, których kulminacją była ostatecznie rezygnacja z urzędu byłego prezydenta Gotabayi Rajapaksy trzy miesiące później.