Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Król Harald V, najstarszy monarcha Europy, został przewieziony do szpitala w Malezji

Król Harald V, najstarszy monarcha Europy, został przewieziony do szpitala w Malezji

Najstarszy monarcha Europy, król Norwegii Harald V, pozostał w środę w szpitalu w Malezji, na wyspie wypoczynkowej Langkawi na północy kraju, po tym, jak zachorował podczas wakacji.

Malezyjska krajowa agencja informacyjna Bernama podała, że ​​87-letni monarcha przebywa na leczeniu w szpitalu Sultana Maliha w Langkawi. W raporcie zacytowano anonimowe źródła, które podają, że przebywał na oddziale królewskim szpitala.

Norweski kanał telewizyjny 2, powołując się na szpital, podał, że stan króla jest stabilny.

Szpital odmówił komentarza, gdy skontaktowała się z nim agencja Associated Press. Malezyjskie Ministerstwo Zdrowia poprosiło media, aby poczekały na ewentualne oświadczenie.

Pałac Królewski w Oslo poinformował we wtorek, że król został zabrany do szpitala z powodu infekcji, ale nie podał bliższych szczegółów. Pałac powiedział, że może przesłać oświadczenie w środę.

W zeszłym tygodniu na dwa dni przed jego urodzinami norweska agencja informacyjna NTB poinformowała, że ​​król wybierze się w specjalną podróż zagraniczną wraz ze swoją żoną, królową Sonią, nie podając celu ani dat.

Król, którego w ostatnich latach widziano, jak chodzi o kulach, w ostatnich miesiącach wielokrotnie chorował, co wzbudziło obawy o zdrowie głowy państwa. W styczniu pałac podał, że do 2 lutego przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu infekcji dróg oddechowych.

W grudniu trafił do szpitala z powodu infekcji i leczono go dożylnymi antybiotykami. Również w sierpniu zeszłego roku trafił do szpitala z powodu gorączki.

Archiwum – Król Norwegii Harald V opuszcza katedrę Notre Dame po wzięciu udziału w pogrzebie wielkiego księcia Jeana Luksemburskiego

(AP)

Harald wielokrotnie powtarzał jednak, że nie planuje abdykować, w przeciwieństwie do swojej drugiej kuzynki, królowej Danii Małgorzaty II, która zaskoczyła Duńczyków, ogłaszając swój ruch w noworocznym przemówieniu. Za każdym razem, gdy pojawia się informacja o chorobie króla, jego obowiązki zgodnie z protokołem przejmuje jego 50-letni syn, książę koronny Haakon.

READ  Joe Biden zapowiada, że ​​w przyszłym tygodniu będzie kandydował na drugą kadencję jako prezydent Stanów Zjednoczonych - donosi | z ostatniej chwili

Pałac w Oslo powiedział NTB, że nie ma planów zmiany planowanej podróży Haakona i księżnej koronnej Mette-Marit w środę i czwartek do południowej Norwegii.

Według kalendarza rodziny królewskiej pierwsza oficjalna misja Haralda po wakacjach przypada na 8 marca, kiedy on i Haakon będą przewodniczyć Radzie Stanu – comiesięcznemu spotkaniu z rządem – w Pałacu Królewskim w Oslo. Na tych spotkaniach nowe przepisy są zatwierdzane przez króla, a także podpisywane przez Premiera, po czym wchodzą w życie.

23 stycznia Harald oświadczył, że dotrzymuje przysięgi złożonej w chwili wstąpienia na tron ​​w 1991 roku.

„Podtrzymuję to, co mówiłem przez cały czas. To trwa przez całe życie” – powiedział.