Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mieszkającym w Polsce Ukraińcom aresztowanym za szpiegostwo na rzecz Rosji grozi do 10 lat więzienia

Mieszkającym w Polsce Ukraińcom aresztowanym za szpiegostwo na rzecz Rosji grozi do 10 lat więzienia

W poniedziałek, 10 lipca, Polska zatrzymała Ukraińca, który od 2019 roku był członkiem rosyjskiej siatki szpiegowskiej mieszkającej w Polsce. Według doniesień, polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że niedawne aresztowanie szpiega zwiększyło całkowitą liczbę. Do 15 skazanych na próbę. Jeśli zostanie skazany, mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Polska jest głównym ośrodkiem wojskowym Ukrainy, a większość zachodnich dostaw wojskowych na Ukrainę przechodzi przez kraj graniczny. Warszawa twierdzi teraz, że kraj ten stał się głównym celem rosyjskich szpiegów. Kamiński oskarżył Moskwę o próbę destabilizacji regionu.

„Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejnego członka siatki szpiegowskiej pracującej dla rosyjskiego wywiadu” – napisał Kamiński na Twitterze.


„Podejrzany monitorował obiekty wojskowe i porty. Został należycie opłacony przez Rosjan” – dodał.

Rosyjski hokeista aresztowany za szpiegostwo!

W czerwcu Polska aresztowała rosyjskiego zawodowego hokeistę podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna, później zidentyfikowany jako obywatel Rosji, został zatrzymany 11 czerwca na Śląsku w południowej Polsce. Uważano go za część rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Warszawie. Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), która zatrzymała 15 szpiegów dla Rosji, twierdzi, że większość jej obywateli pochodzi z krajów na wschód od Polski, nie tylko z Rosji.

W oświadczeniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że zatrzymany hokeista rywalizuje z klubem Ligue 1 z drugiej najwyższej ligi w kraju. – Szpieg udający sportowca został złapany – zapewnił Giobro. Mężczyzna przebywa w areszcie śledczym w Warszawie.

W marcu Polska rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską i zatrzymała dziewięć osób. Sprawcy dokonywali aktów sabotażu i monitorowania linii kolejowych prowadzących na Ukrainę w czasie trwającego konfliktu, a także innych działań inwigilacyjnych – podała Polska. Dzieje się tak w czasie, gdy Polska ogłosiła 200-metrową strefę zamkniętą wokół terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu w obawie przed rosyjskim szpiegostwem.

READ  Honorowa Ambasada RP ostrzega przed utrudnieniem kontroli granicznej