Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Microsoft utrudnia przełączanie domyślnych przeglądarek w systemie Windows 11

Nadchodzące wydanie Microsoftu dla Windows 11 utrudni przełączanie domyślnych przeglądarek i ignorowanie domyślnych ustawień przeglądarki w nowych obszarach systemu operacyjnego. Podczas gdy Microsoft dużo robi Pozytywne zmiany w interfejsie użytkownika Windows 11Wypróbowanie domyślnych aplikacji to krok wstecz, a konkurenci przeglądarek, tacy jak Mozilla, Opera i Vivaldi, martwią się.

W systemie Windows 11 firma Microsoft zmieniła sposób ustawiania aplikacji domyślnych. Podobnie jak w systemie Windows 10, po zainstalowaniu nowej przeglądarki i pierwszym otwarciu łącza internetowego pojawia się monit. To jedyna szansa na łatwe przełączanie się między przeglądarkami. Dopóki nie wybierzesz opcji „Zawsze używaj tej aplikacji”, ustawienie domyślne nigdy nie zostanie zmienione. Zbyt łatwo jest zapomnieć o przełączeniu opcji „zawsze używaj tej aplikacji” i po prostu uruchom żądaną przeglądarkę z tego monitu i nigdy więcej nie zobaczysz tej domyślnej opcji po kliknięciu linków internetowych.

Domyślny monit aplikacji w systemie Windows 11, który zobaczysz tylko raz.

Jeśli zapomniałeś ustawić domyślną przeglądarkę przy pierwszym uruchomieniu, doświadczenie przełączania domyślnych ustawień jest teraz bardzo mylące w porównaniu z Windows 10. Chrome i wiele innych konkurencyjnych przeglądarek często monituje użytkowników o ustawienie ich jako domyślnych i przerzuca użytkowników systemu Windows do części z domyślnymi aplikacjami ustawień, aby włączyć To.

Firma Microsoft zmieniła sposób, w jaki domyślne aplikacje są ustawiane w systemie Windows 11, co oznacza, że ​​teraz musisz ustawić wartości domyślne według typu pliku lub łącza, a nie za pomocą indywidualnego przełącznika. W przypadku Chrome oznacza to zmianę domyślnego typu pliku dla HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP i HTTPS.

Jest to niepotrzebnie długi proces w porównaniu do systemu Windows 10, który umożliwia szybkie i łatwe przełączanie domyślnej poczty e-mail, map, muzyki, zdjęć, filmów i aplikacji przeglądarki internetowej. Konkurencji nie dotyczą tutaj zmiany Microsoftu w systemie Windows 11.

Windows 11 poprosi również o ponowne rozważenie przejścia z Edge.

Selena Dickleman, starszy wiceprezes Firefoksa, mówi w oświadczeniu: krawędź. „Od systemu Windows 10 użytkownicy musieli podejmować dodatkowe i niepotrzebne kroki, aby ustawić i zachować domyślne ustawienia przeglądarki. Bariery te są w najlepszym razie mylące i wydają się mieć na celu podważenie wyboru przeglądarki innej niż Microsoft.”

Mozilla nie jest osamotniona w swoich obawach Wyróżnij na lata. Rzecznik Vivaldiego powiedział w oświadczeniu: krawędź. Z każdą nową wersją systemu Windows staje się to coraz trudniejsze [to change defaults]. Zdają sobie sprawę, że jedynym sposobem, w jaki mogą skłonić ludzi do korzystania z ich przeglądarek, jest ich zablokowanie. „

Opera, inny konkurent Microsoft Edge, również nie ma wpływu na zmiany Microsoftu w domyślnych aplikacjach Windows 11. Christian Kolondra, dyrektor ds. przeglądarek Opery, mówi w oświadczeniu: krawędź. „Chcielibyśmy zachęcić wszystkich dostawców platform do poszanowania wyboru użytkownika i umożliwienia konkurencji na swoich platformach. Wykluczenie wyboru użytkownika to krok wstecz.”

Skontaktowaliśmy się również z Google, aby skomentować zmiany Microsoftu w Edge, ale firma nie odpowiedziała na czas na publikację.

Jak zmienić domyślne aplikacje w systemie Windows 11.

Domyślne wybory aplikacji to nie jedyne problemy dotyczące przeglądarek w systemie Windows 11. Microsoft ignoruje domyślne opcje przeglądarki podczas wyszukiwania w systemie Windows 10, a firma udostępniła plik widżet paska zadań który również zignorował domyślną przeglądarkę i zmusił użytkowników do przejścia na Edge’a.

Windows 11 kontynuuje ten trend, a wyszukiwanie nadal zmusza użytkowników do korzystania z Edge, a teraz nowy obszar niestandardowych widżetów, który również ignoruje domyślne ustawienie przeglądarki. Rzecznik Brave mówi w oświadczeniu: krawędź. „Odważny stawia użytkowników na pierwszym miejscu i potępiamy takie podejście do systemu Windows 11, ponieważ wybór domyślnej przeglądarki ma wiele konsekwencji dla osób i ich prywatności. Użytkownicy powinni mieć swobodę wyboru.”

Nie jest jeszcze jasne, czy Windows 11 będzie kontynuował trend Microsoftu Wymuszanie krawędzi na ludziach Za pośrednictwem aktualizacji systemu Windows z regularnymi monitami o zmianę. To wszystko wydaje się trochę zbyteczne, ponieważ wersja Edge oparta na Chromium jest świetną przeglądarką, której wielu prawdopodobnie i tak nie będzie potrzebować lub nie będzie chciało trzymać się z daleka w przyszłości. Microsoft nie będzie zadowolony, jeśli Google lub Apple zignorują domyślne ustawienia przeglądarki, takie jak ta z iOS lub Androidem, więc to rażące lekceważenie jest niepokojące.

Gadżety systemu Windows 11 ignorują również domyślne ustawienia przeglądarki.

Firma Microsoft uzasadnia te zmiany tym, że umożliwiają użytkownikom systemu Windows większą kontrolę nad domyślnymi aplikacjami. Rzecznik Microsoftu mówi w oświadczeniu, aby krawędź. „Jak dowodzi ta zmiana, nieustannie słuchamy i uczymy się oraz przyjmujemy opinie klientów, które pomagają kształtować system Windows. System Windows 11 będzie z czasem ewoluował; jeśli nauczymy się na podstawie doświadczeń użytkownika, że ​​istnieją sposoby na wprowadzenie ulepszeń, to zrobimy. „

Nie minęło dużo czasu, zanim system Windows 11 został wydany, a dla konkurentów jasne jest, że te zmiany nie są mile widziane. Ale czy Microsoft naprawdę słucha? będziemy Dowiedz się za 2 miesiące.

READ  Narzędzia programistyczne Epic Edition umożliwiające grę krzyżową między Steam a sklepem Epic Games Store