Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Merkel opracowuje plan kontroli reakcji Niemiec na wirusa | Niemcy

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, Planuje kontrolować reakcję Covid-19 ze strony krajów związkowych, aby nałożyć ograniczenia na regiony z dużą liczbą nowych zakażeń, ponieważ szef krajowej agencji kontroli chorób powiedział, że Niemcy potrzebują okresu blokady od dwóch do czterech tygodni, aby zapobiec szpitalom przed bycie przytłoczonym.

„ Niemcy są w środku Z trzeciej fali„Rząd federalny i stany zgodziły się uzupełnić ustawodawstwo krajowe” – powiedział dziennikarzom rzecznik niemieckiej kanclerz.

Dodała: „Celem jest ustanowienie ujednoliconych przepisów krajowych”, wyjaśniając, że zmiana w krajowym prawie dotyczącym kontroli epidemii zostanie prawdopodobnie przedstawiona rządowi we wtorek w przyszłym tygodniu.

Według doniesień niemieckich gazet ustawa pozwoliłaby rządowi na wprowadzenie godziny policyjnej, zamknięć sklepów i rygorystycznych wymagań testowych dla firm w regionach, w których odnotowano ponad 100 nowych zakażeń na 100 000 osób w ciągu siedmiu dni.

Przy obecnym układzie sił państwa niemieckie mają swobodę decydowania o tym, jak interpretują wymogi mechanizmu „awaryjnego zatrzymania”. W ostatnich tygodniach Merkel wielokrotnie wyrażała swoją frustrację z powodu jednostronnego złagodzenia restrykcji wobec premierów państwa pomimo dużej liczby rannych.

„Nasze rozwiązanie było konieczne, ponieważ hamulce awaryjne były stosowane na bardzo różne sposoby” – powiedziała w piątek jej zastępca rzecznik, Ulrike Demer, dodając, że rozmowy Merkel z premierami stanu zaplanowane na poniedziałek zostały odwołane.

Zmiana prawa wiąże się z dużym ryzykiem dla Merkel: uwzględnienie określonych wskaźników infekcji w przepisach może wymagać, aby jej rząd poddał ustawę pod niekończące się głosowanie ad hoc w parlamencie, gdy sytuacja pandemii się zmienia. Bundesrat, organ konstytucyjny, za pośrednictwem którego państwa uczestniczą w procesie legislacyjnym, może zostać utrudniony przez trwałe przejęcie władzy.

Pomimo zamknięcia miejsc kulturalnych, restauracji i obiektów rozrywkowych od listopada ubiegłego roku, Niemcy nie były w stanie zapobiec trzeciej fali wirusa, napędzanej infekcją. Wariant B117 Po raz pierwszy odkryto go w Wielkiej Brytanii.

READ  Najnowsze wiadomości Bidena: Prezydent naciska na saudyjskiego księcia koronnego w sprawie zabójstwa Khashoggiego i śmieje się z krytyki skierowanej pod jego adresem

Instytut Roberta Kocha, niemiecka agencja kontroli chorób, ogłosił w piątek 25 464 nowych zakażeń w ciągu ostatnich 24 godzin, co jest jak dotąd najwyższym dziennym wskaźnikiem trzeciej fali w kraju. Opóźnienia w raportowaniu spowodowane przerwą wielkanocną oznaczają, że ostatnie dane mogą nie dawać dokładnego obrazu dynamiki epidemii.

Jednak minister zdrowia Jens Spahn powiedział w piątek, że raporty ze szpitali w całym kraju przedstawiają niepokojący obraz, w którym liczba pacjentów z Covid-19 na łóżkach intensywnej terapii wzrosła w przeszłości o 20%, do 4500. tydzień.

„Jeśli ten trend się utrzyma, będzie to zbyt duże obciążenie dla naszego systemu opieki zdrowotnej” – powiedział Span. Liczba bezpłatnych łóżek intensywnej terapii spadła do 2911, najmniej od początku pandemii.

Lothar Wheeler, prezes Instytutu Roberta Kocha, powiedział, że blokada trwająca od dwóch do czterech tygodni była konieczna, aby przerwać trzecią falę, której nie można już całkowicie zatrzymać. „Każdego dnia nie ruszamy się, tracimy życie” – powiedział Wheeler na wspólnej konferencji prasowej z SPAN.

Tymczasem nadzieja daje zmiana tempa programu szczepień w tym kraju. W czwartek Niemcy wstrzyknęły 719927 dawek szczepionek Covid-19, co jest drugim rekordem z rzędu i prawie dwukrotnie wyższym niż we wtorek.

W piątek rano Niemcy zaszczepiły 14,7% swojej populacji przeciwko COVID-19. Lekarze rodzinni zostali włączeni do rozpoczynania aplikacji od tego tygodnia, a początek wstrzyknięcia drugiej dawki i entuzjazm dla szczepionki AstraZeneca wśród osób w wieku 60+ zostały prześledzone jako czynniki stojące za zmianą biegów.

Jednak Wheeler powiedział w piątek, że Niemcy mają jeszcze trochę czasu, aby pokonać krzywą epidemii za pomocą samych szczepień.