Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Plan naprawczy Emmanuela Macrona z Komisją Europejską wywołuje oburzenie – „Frikit or die!” | Polityka Aktualności

Francuski program finansowy zostanie oficjalnie przedstawiony komisji w przyszłym tygodniu. Stabilizacja zadłużenia i powrót do deficytu poniżej 3 proc. PKB planowane są na 2027 r. Kosztem bezprecedensowych wysiłków w zakresie wydatków publicznych.

Oczekuje się, że wzrost gospodarczy w kraju osiągnie 4 procent w 2022 roku.

Francja, która przekroczyła granicę od dekady do 2017 r., Dąży do stopniowego zmniejszania deficytu i powrotu do progu 3 proc. Dopiero na długo po tym, jak kryzys ma się uspokoić, zgodnie z długoterminowymi rocznymi planami fiskalnymi, które rząd prześle do rząd. Komisja Europejska w tym miesiącu.

Źródło w Ministerstwie Finansów podało, że Paryż planuje teraz zmniejszyć deficyt sektora publicznego do 2,8 procent PKB do 2027 roku z 9,2 procent w zeszłym roku po wojnie.

Drugie źródło ministerstwa podało, że gdy Francja walczy o powstrzymanie trzeciej fali koronawirusa za pomocą nowych środków blokujących, rząd spodziewa się wzrostu wydatków na kryzys w tym roku o 55 miliardów euro, w tym dodatkowego wsparcia dla systemu opieki zdrowotnej.

W tym roku resort spodziewa się tylko nieznacznej poprawy i oczekuje spadku deficytu do 9,0 proc.

Lider Les Patriotes Florian Philippot skrytykował plan, twierdząc, że wydaje się on być powtórzeniem katastrofalnych środków oszczędnościowych nałożonych na Grecję przez Europejski Bank Centralny po krachu finansowym w 2008 roku.

„Rząd prześle swój„ program stabilizacyjny ”do Komisji Europejskiej – powiedział.

„Prawdziwy grecki plan oszczędnościowy, aby sprostać niemieckim wymaganiom!

Czytaj więcej: Bruksela apeluje o pochwałę Borisa Johnsona za wyprodukowanie szczepionki w Unii Europejskiej

Aby pozostać na dobrej drodze, pierwsze źródło podało, że ministerstwo po raz pierwszy chce ograniczyć wzrost wydatków w nowej ustawie o wieloletnim planowaniu budżetowym.

Źródło podało, że minister finansów Bruno Le Maire opowiada się za zmianą konstytucji i wprowadzeniem takiego limitu wydatków, choć jest mało prawdopodobne, że będzie to możliwe nawet po przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

READ  Trump i jego dwoje najstarszych dzieci muszą zeznawać w nowojorskim dochodzeniu w sprawie oszustwa, zasady sędziowskie - na żywo | Wiadomości z USA

Pierwsze źródło podało, że oprócz ograniczenia wzrostu wydatków, po zakończeniu kryzysu Francja będzie musiała przeprowadzić reformy strukturalne, takie jak przegląd systemu emerytalnego, który został zamrożony, gdy wybuchła epidemia w zeszłym roku.

Chociaż reguły fiskalne UE zostały zawieszone, niektóre rządy krajów członkowskich, takie jak Francja, domagają się przeglądu po ustąpieniu kryzysu.

Pierwsze źródło w Ministerstwie Finansów podało, że najważniejszą zasadą do przeglądu będą ograniczenia zadłużenia, ponieważ kraje wychodzą z kryzysu o bardzo zróżnicowanych obciążeniach zadłużenia.

W przypadku Francji Ministerstwo Finansów spodziewa się, że dług publiczny wzrośnie ze 117,8 proc. PKB w tym roku do maksimum 118,3 proc. W 2025 r., Zanim zacznie spadać.

Długoterminowe plany budżetowe Francji opierają się na szacunkach, że druga co do wielkości gospodarka strefy euro może w tym roku odbić się o 5,0 procent, po spadku o 8,2 procent w zeszłym roku.

Według prognozy ministerstwa w przyszłym roku gospodarka odnotowała wzrost o 4,0 proc., A tempo stopniowego spowolnienia do 1,4 proc. Rocznie od 2025 r.