Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Maxwell Street wprowadza muzykę klezmerską do Polskiego Centrum Franklina

Maxwell Street wprowadza muzykę klezmerską do Polskiego Centrum Franklina

Miłośnicy muzyki z okolic Milwaukee mają szczęście, że Clasmere przyjeżdża do miasta. Maxwell Street Klezmer Band zagra w Polskim Centrum 10 kwietnia. Załóż buty do tańca i przygotuj się na śmiech i płacz. A może, jak ujął to Laurie Lipetz, jeden z menedżerów zespołu: „Śmiajcie się przez łzy”. Miejsce i program – „więcej niż impreza na żywo” – nadal będzie stukać w Twoje palce.

Muzyka Kleismira jest zbudowana na tradycjach Żydów aszkenazyjskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Stale ewoluuje, w oparciu o tradycyjne melodie taneczne, melodie rytualne i pieśni ludowe z różnych krajów, w których Żydzi byli przez wieki tolerowani. Obejmuje przedmioty z całego Imperium Osmańskiego, w tym style greckie i rzymskie, wybrane z noclegów w Polsce i krajach bałkańskich.

Wraz z odrodzeniem muzyki Clasmere w Stanach Zjednoczonych można teraz usłyszeć wpływ rytmów jazzowych z big bandu. Jednak nowe formy muzyczne wciąż zawierają melodie z Europy Wschodniej. Wszystko, co sprawia, że ​​chce się tańczyć, klaskać lub świętować, może znaleźć się w muzyce Kleismera.

Maxwell Street Klezmer Band został założony w 1983 roku przez Lippitza, który nadal pracuje jako dyrektorzy artystyczni i muzycy, a także jest wokalistą i gitarzystą. Zespół występował w Carnegie Hall, koncertował w Europie, wystąpił w chicagowskiej Lyric Opera w pierwszej na świecie Clasmere Opera, Nieruchomość. Skrzypek i dyrektor muzyczny zespołu, Alex Kaufman, łączy swoje klasyczne wykształcenie z jazzowym kierunkiem zespołu, aby stworzyć unikalne brzmienie.

Wielu muzyków, którzy dołączyli do zespołu w ostatnich latach, to imigranci z krajów Europy Wschodniej, w których odbyli wykształcenie muzyczne. Mińsk, Łódź, Praga i Odessa to tylko niektóre z miast w jej biografii. Dzielą scenę z innymi z Chicago, Nowego Jorku i Skokie. Warto przeczytać ich biografie (www.klezmerband.com/bios). Jeden z klarnecistów, Jeff Jezorsky, mieszka poza Milwaukee i występował z Milwaukee Skylight Musical Theatre.

Na niedzielnym koncercie wystąpi również najnowszy klarnecista Bartosz Varkoczyński, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Łodzi.

READ  Opowieść Ukrainki o ucieczce z kraju

Zapytany, czy zespół bardzo się zmienił na przestrzeni lat, Lipetz uśmiechnął się i odpowiedział: „Tak, jesteśmy bardziej dopracowani i doświadczeni po dekadach wspólnego grania”.

Wielu muzyków w zespole to nauczyciele i edukatorzy. cieszę się, że to wiem”[their] Od 1994 roku nieprzerwanie działa Orkiestra Junior Clasmere, która uczy młodych ludzi pieśni Clasmere Wedish.”

Oklaskiwałam, kiedy powiedziała mi, że „Jeden [their] Alumni jest dyrektorem muzycznym Hamilton Na broadwayu.”

Ale słuchanie, jak członkowie Maxwell Street współpracują z członkami arabskiej i południowoazjatyckiej społeczności muzycznej, aby uczyć się i odtwarzać nawzajem swoją muzykę, było naprawdę najlepszą wiadomością w tych dzielących czasach. Pokazuje, że muzykę można wykorzystać do zachowania dziedzictwa, a jednocześnie do zbliżenia ludzi. Liebitz jest założycielem Peace-Shalom Music Project (międzywyznaniowej orkiestry, w skład której wchodzą członkowie Maxwell Street i członkowie Muzułmańskiego Towarzystwa Muzycznego w Chicago). zaprosił mnie do odwiedzenia: salaamshalommusic.org.

Ostatnia uwaga: nie musisz być Żydem, żeby cieszyć się muzyką Kleismera. Myśleć Skrzypek na dachu Poznaj zespół jazzowy Dixieland i przygotuj się na wspaniałe wrażenia w ekscytującej scenerii.

Więcej informacji o koncercie, cenach biletów, wskazówkach dojazdu itp. można znaleźć na stronie Polskiego Centrum: polishcenterofwisconsin.org.

Maxwell Street Klezmer Band występuje o 18:00 w sobotę 10 kwietnia w Centrum Polskim, 6941 S. 68th St. , Franklinie.