Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lampy uliczne LED zabijają motyle w Anglii | owady

Badanie wykazało, że „przyjazne dla środowiska” lampy uliczne LED powodują gorsze zanieczyszczenie światłem dla owadów niż tradycyjne lampy sodowe, które zastępują.

Obfitość larw ćmy w ogrodzeniu na wiejskich drogach w Anglia Był o 52% niższy pod lampami LED i o 41% niższy pod lampami sodowymi w porównaniu do pobliskich nieoświetlonych obszarów.

Na obrzeżach trawników liczba gąsienic ciem w pobliżu lamp LED była o jedną trzecią niższa niż na obszarach nieoświetlonych, podczas gdy lampy sodowe miały niewielki wpływ na liczebność. Naukowcy twierdzą, że białe diody LED są bardziej energooszczędne, ale wytwarzają więcej niebieskiego światła, koloru najczęściej obserwowanego przez owady.

Ćmy są ważnymi zapylaczami i dostarczają niezbędnego pożywienia ptakom i zwierzętom, ale całkowita liczebność ciem w Wielkiej Brytanii spadła o jedną trzecią w ciągu ostatnich 50 lat.

Raporty Spadek liczby owadów zaalarmował naukowców, których głównymi przyczynami jest niszczenie dzikich obszarów, pestycydy i kryzys klimatyczny. Zanieczyszczenie światłem wzrasta na całym świecie i zostało opisane w niedawnym przeglądzie jako „Ważne, ale często pomijane w owadzich apokalipsach”, ponieważ sprawia, że ​​owady są bardziej widoczne dla drapieżników oraz zakłócają żerowanie i rozmnażanie.

Niniejsze badanie jest pierwszym badaniem wpływu świateł LED w rzeczywistym środowisku i pierwszym, które pokazuje bezpośredni wpływ zanieczyszczenia światłem na larwy. Larwy są mniej mobilne niż dorosłe ćmy i dlatego dokładniej pokazują lokalne straty spowodowane zanieczyszczeniem światłem.

Latające roztocza są przyciągane przez światło, ale mogą być wtedy bardziej podatne na drapieżniki, co oznacza, że ​​składają mniej jaj – stwierdzili naukowcy. Powiedzieli, że szeroka gama badanych gatunków roztoczy sugeruje, że ich odkrycia będą miały zastosowanie do innych nocnych owadów.

„To naprawdę niesamowity wynik” – powiedział Douglas Boyes z brytyjskiego Centrum Środowiska i Hydrologii, który kierował nowymi badaniami. „Znaleźliśmy liczby, których nie byliśmy zaznajomieni z ekologią. Zwykle można zauważyć 5-10% zmian tu i tam, ale stwierdziliśmy nawet 50% zmniejszenie liczby larw na obszarach oświetlonych latarniami ulicznymi.

READ  NASA właśnie potwierdziła największą odkrytą kometę, jaką kiedykolwiek odkryto i naprawdę jest olbrzymem

„Żarówki są złymi facetami w naszej historii, jeśli wolisz, ponieważ w tej chwili działają gorzej, ale mogą też być znacznie lepsze niż oświetlenie sodowe”.

Światła LED są ściemniane, mogą być połączone z czujnikami ruchu i mogą mieć tanie filtry blokujące niebieskie światło. Światła LED są energooszczędne, co skutkuje zmniejszoną emisją gazów cieplarnianych. Są one często znacznie jaśniejsze niż lampy sodowe, chociaż nie występują na stanowiskach badawczych.

Profesor Darren Evans z Newcastle University, który brał udział w badaniu, powiedział: „Zanieczyszczenie światłem jest jedną z niewielu przyczyn utraty bioróżnorodności, która ułatwia [and immediate] Rozwiązania. Potrzebujemy równowagi między ochroną zarówno bezpieczeństwa publicznego, jak i dzikiej przyrody, zapewniając, że oświetlenie jest dobrze zaprojektowane, z dala od ważnych siedlisk i włączone przez ograniczony czas”. Czerwone światło odpowiednie dla nietoperzy Został zainstalowany na drodze w Worcestershire w 2019 roku.

Matt Shardlow z organizacji charytatywnej Buglife powiedział: „Te nowe dowody pokazują ogromny wpływ zanieczyszczenia światłem na lokalne populacje owadów, przyczyniając się do dramatycznego spadku liczebności owadów, który wszyscy obserwowaliśmy.

„Ze względu na uszkodzenia spowodowane sztucznym światłem, Zaangażowanie rządu [in 2018] Aby zmniejszyć zanieczyszczenie światłemNiedopuszczalne jest odmawianie przestrzegania krajowego celu ograniczenia zanieczyszczenia światłem”.

Inne badanie w Belgii wykazało, że lampy uliczne Uszkodzenie zdolności samicy robaczka świętojańskiego do przyciągania partnera. Odkrył, że chrząszcze w ciemnych obszarach zwykle znajdują partnera po jednej nocy w blasku, ale te w jasnych obszarach potrzebują do 15 nocy. w Anglii, Populacja świetlików zmniejszyła się o trzy czwarte Od 2001.

Liczba owadów cierpi.Śmierć tysiąca cięć„, przy czym wiele z nich spada w „przerażającym” tempie, które „rozdziera tkankę życia”, według naukowców stojących za szeregiem badań opublikowanych wcześniej w 2021 roku.

najnowsze badania, Opublikowane w Science Advances, zbadali 26 par terenów przydrożnych w Oxfordshire, Buckinghamshire i Berkshire, gdzie oświetlone i nieoświetlone części były od siebie oddalone średnio o 100 m. Chłopcy spędzili ponad 400 godzin, próbując ponad 2000 larw.

READ  Odkryj starożytne, zaginione krajobrazy pod Antarktydą

Naukowcy wykorzystują analizę DNA, aby sprawdzić, czy pasożytnicze osy często składają jaja w larwach na oświetlonych obszarach, co może być dodatkowym wyjaśnieniem mniejszej populacji.

Lepsza ochrona roztoczy jest niezbędna, powiedział Boyce. „W Wielkiej Brytanii mamy 2500 gatunków. Są naprawdę ważne jako ofiary dla ptaków, nietoperzy, jeży i innych drapieżnych bezkręgowców. Ale są również bardzo ważnymi zapylaczami. Robią nocną zmianę po tym, jak zapylacze śpią w ciągu dnia”.

Rzecznik Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wsi powiedział: „Owady są istotną częścią naszego środowiska naturalnego, a ich ochrona jest priorytetem. Ustaliliśmy prawnie wiążący cel dotyczący liczebności gatunków na 2030 r., który zapewni odpowiednią mieszankę działań mających na celu przeciwdziałanie utracie dzikiej przyrody, w tym owadów, oraz przeciwdziałanie presji wywieranej na różnorodność biologiczną, taką jak zanieczyszczenie światłem”.