Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Krewni wściekli, ponieważ Covid zataił chińskie akty zgonu: „Co próbujesz ukryć?”

Krewni wściekli, ponieważ Covid zataił chińskie akty zgonu: „Co próbujesz ukryć?”

Po spędzeniu kilku tygodni w zatłoczonym szpitalu we wschodniej prowincji Jiangsu, opiekując się swoim 53-letnim ojcem, który zmarł na Covidowe zapalenie płuc, Wang była zszokowana, gdy dowiedziała się, że choroba, która odebrała mu życie w sobotę, nie może zostać wydrukowana pośmiertnie. certyfikat.

„To absurd. Ktoś umiera i nie możemy nawet zapisać dokładnego powodu” – powiedziała 23-latka, która poprosiła o zidentyfikowanie jej tylko po nazwisku.

Od czasu zniesienia zerowych kontroli Covid w Chinach, Szpitale zalane W przypadku pacjentów i krematoriów z trudem nadążały za popytem. W rezultacie wielu analityków wyraziło zdziwienie, że oficjalna liczba ofiar śmiertelnych nie jest wyższa.

Od 8 grudnia do 12 stycznia br Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 59 938zgodnie ze zrewidowanymi danymi dotyczącymi zgonów w placówkach opieki zdrowotnej dostarczonymi przez Narodową Komisję Zdrowia pod koniec ubiegłego tygodnia, w porównaniu z początkowym twierdzeniem wynoszącym zaledwie 37 zgonów.

Airfinity, grupa zajmująca się analizą danych zdrowotnych, oszacowała liczbę ofiar śmiertelnych na około 10-krotność tej liczby, czyli 641 000 zgonów, zakładając 104 miliony infekcji w miesiącu do 18 stycznia. Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego stwierdzili, że w Chinach mogło już dojść do 900 milionów infekcji. 11, ale nie opublikował szacunków całkowitej liczby zgonów.

Jednym z możliwych powodów niższych niż oczekiwano liczb, według wielu krewnych i lekarzy w całym kraju, jest to, że chińscy urzędnicy przechowują świadectwa zgonu „Covid-19” wielu osób umierających z powodu wirusa.

Sześciu krewnych straciło swoich bliskich Korona wirus W ostatnich tygodniach powiedzieli, że są przerażeni widząc akty zgonu wypełnione „zapaleniem płuc”, „chorobami serca” lub innymi przyczynami śmierci, a nie Covid.

READ  Uważa się, że Wildflower wyginął od 40 lat i został zauważony w Ekwadorze | polne kwiaty

Kilku lekarzy powiedziało Financial Times, że lokalni urzędnicy to zrobili Odwieść ich od uwzględnienia koronawirusa Oficjalne dokumenty albo komplikują ten proces, albo nakazują instytucjom medycznym, aby nie zawierały tych słów.

W Chinach akty zgonu są wydawane przez szpital, lokalną przychodnię lub komitet sąsiedzki, jeśli zmarli w domu. W niektórych przypadkach policja może sporządzić akty zgonu, które są niezbędne do kremacji.

W przypadku Wang szpital skierował jej rodzinę do kliniki środowiskowej w celu leczenia żałoby. Tamtejsi urzędnicy sklasyfikowali „wirusowe zapalenie płuc (nieokreślone)” jako oficjalną przyczynę śmierci.

„Powiedzieli, że nie możemy uwzględnić Covida. Moja mama była trochę sfrustrowana i zapytała ich – czy zwykłe zapalenie płuc może zabijać ludzi… ale nie chcieliśmy się z nimi kłócić, więc po prostu zgodziliśmy się napisać zapalenie płuc”.

Jej konto jest powtarzane przez setki osób publikujących w Internecie oraz w wywiadach z członkami rodziny, którzy stracili bliskich przez Covid i którzy prosili o zachowanie anonimowości.

Ludzie otrzymują dożylne leczenie i tlen w izbie przyjęć szpitala w Szanghaju
Szpitale w Chinach są przytłoczone przez starszych pacjentów z Covid, a krematoria z trudem nadążają za popytem © Alex Plaveski / EPA-EFE / Shutterstock

W Pekinie wnuk mężczyzny po dziewięćdziesiątce, który zmarł w szpitalu po trzech dniach gorączki wywołanej przez Covid, powiedział, że lekarze uznali „chorobę serca”, jego poprzedni stan, za przyczynę śmierci. Inna kobieta z DC powiedziała, że ​​jej 93-letnia teściowa zmarła po 10-dniowym pobycie w szpitalu z powodu Covid, ale rodzina mogła wpisać tylko „zapalenie płuc” na zaświadczeniu. Wnuczka starszego mężczyzny, który zmarł we wschodniej prowincji Jiangsu z powodu niewydolności oddechowej związanej z Covid-19, powiedziała, że ​​jego śmierć została oficjalnie przypisana „chorobie podstawowej”.

W północnej prowincji Jilin kobieta powiedziała Financial Times, że skan wykazał, że Covid zniszczył płuca jej babci, ale szpital nie zezwolił na test Covid i oficjalnie sklasyfikował jej śmierć jako spowodowaną „chorobą niedokrwienną serca”. -istniejący problem medyczny.

Pominięcia wywołały serię skarg w chińskich mediach społecznościowych. „Co próbujesz ukryć? Dlaczego Covid jest tabu? Mieliśmy pozytywny wynik testu, a prawda jest taka, że ​​Covid” – powiedział użytkownik Weibo w prowincji Liaoning.

READ  Sondaż wskazuje, że niedobory żywności dotykają Brytyjczyków bardziej niż wielu w UE | kryzys łańcucha dostaw

Te próby unieważnienia świadectw zgonu koronawirusa podają w wątpliwość wiarygodność najnowszych chińskich danych dotyczących zgonów z powodu koronawirusa, zwłaszcza biorąc pod uwagę opóźnienie w ich aktualizacji.

Jiao Yahui, starszy urzędnik NHC, powiedział w sobotę, że opublikowanie zaktualizowanych danych zajęło tak dużo czasu, ponieważ szpitale musiały przeczesywać akta zgonów, generując „stosunkowo dużą ilość danych i informacji” do analizy. Nie powiedziano, czy oparli się na aktach zgonu, a Narodowa Komisja Migracyjna nie odpowiedziała na przesłaną faksem prośbę o komentarz.

Lekarze, którzy rozmawiali z Financial Times, powiedzieli, że oficjalne dążenie do niedoszacowania liczby zgonów Covid jest jasne. Lekarz medycyny ratunkowej w małym mieście w południowej prowincji Guangdong powiedział, że jemu i jego współpracownikom powiedziano: „Akty zgonu nie mogą zawierać”.Xingguan” [Covid-19] Te dwie osobowości.

Inny lekarz w dużym szpitalu niedaleko Guangzhou dodał: „Nie rozumiem tego, ale oto dlaczego [hospital] Liderzy kazali nam to zrobić. Może to tylko po to, by zachować twarz”.

W stolicy Chin trzy pielęgniarki w przychodniach społecznych, których zadaniem było pisanie aktów zgonu dla osób umierających w domu, powiedziały, że albo nie mają „kwalifikacji”, aby przypisać śmierć Covidowi, albo podały inne powody, dla których nie mogły tego uwzględnić. „Wszystko, co możemy zrobić, to napisać„ podejrzani o COVID ”, jeśli mają test PCR” – powiedziała jedna pielęgniarka w centrum Pekinu.

Podczas gdy lekarz z dużego szpitala w Szanghaju powiedział, że nigdy nie otrzymał bezpośredniego polecenia usunięcia Covida z aktów zgonu, „sprawili, że włączenie go było bardzo rygorystyczne i skomplikowane”, powiedział. aby zawierało [Covid-19] Sprawa powinna zostać rozpatrzona przez lokalne Centrum Kontroli Chorób. Absolutnie nie ma sensu wydawanie tego certyfikatu z Covid na nim.”

Dla krewnych tych, którzy cierpieli na Covid, brak uznania przyczyny śmierci dodaje i tak już traumatycznego doświadczenia.

READ  Wybory w Portugalii: Socjaliści wygrywają trzecie z rzędu wybory powszechne z całkowitą większością

Wang powiedziała, że ​​szpital, w którym zmarł jej ojciec, był pełen pacjentów z COVID-19. „Do końca nie mógł dostać się do respiratora” – powiedziała. Czułem się bezradny. Byliśmy w szpitalu, ale nie mogłem wyleczyć mojego ojca”.