Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrywa dwutlenek węgla w atmosferze odległej planety

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrywa dwutlenek węgla w atmosferze odległej planety

The Może zrobić znacznie więcej niż produkcja Wszechświat. obserwatorium po raz pierwszy dwutlenku węgla w atmosferze planety spoza naszego Układu Słonecznego. Gaz został odkryty w WASP-39 b, gazowym olbrzymu krążącym wokół gwiazdy oddalonej o 700 lat świetlnych.

Teleskopy Hubble’a i Spitzera wcześniej wykryły parę wodną, ​​sód i potas w atmosferze planety. Ale JWST ma mocniejsze, czułe na podczerwień możliwości, a także był w stanie uchwycić ślad CO2.

„Zrozumienie składu atmosfery planety może pomóc nam dowiedzieć się więcej o jej pochodzeniu i ewolucji” – czytamy w oficjalnym raporcie JWST. . „Sukces Webba w tym zakresie dostarcza dowodów na to, że może on również wykrywać i mierzyć dwutlenek węgla w cienkiej atmosferze małych, skalistych planet przyszłości”.

NASA Dane ze spektroskopii JWST zostały zebrane z WASP-96 b, gazowej egzoplanety oddalonej o około 1150 lat świetlnych. Obserwatorium wykryło „wyraźny ślad wody”, a także mgły i chmury, o których wcześniej nie sądzono, że są obecne na WASP-96b.

Również w tym tygodniu naukowcy Egzoplaneta odległa o około 100 lat świetlnych. Został odkryty za pomocą satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite NASA i teleskopów naziemnych, a nie JWST, ale może warto przyjrzeć się bliżej temu drugiemu. Naukowcy uważają, że woda może stanowić nawet 30 procent masy TOI-1452 b, która jest uważana za „superziemię”. Jest około 70 procent większy niż Ziemia i może mieć „niezwykle głęboki ocean”.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.