Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Komora grobowa Newgrange – The Irish Times

Komora grobowa Newgrange – The Irish Times

Słońce nie zawiodło tysięcy osób, które przybyły na pierwsze publiczne przesilenie zimowe w Newgrange od zakończenia pandemii.

Przez ostatnie dwa lata Covid-19 trzymał tłumy z dala od pomnika w najkrótszy dzień w roku. W ciągu tych dwóch lat wschód słońca był transmitowany na żywo z wnętrza pokoju.

W tym roku tysiące ludzi przedarło się przez zimowy świt na wschód słońca zaplanowany na 8:58. Bili w bębny i krowie dzwonki, uderzali w harfy i harfy i czuli się dumni, że są tam pomimo przenikliwego zimna.

Przez wiele lat było tak pochmurno, mglisto, deszczowo lub mgliście, że promienie słoneczne przenikały przez boks dachowy nad wejściem i wysyłały wiązkę światła 19 metrów poniżej pomieszczenia.

W tym roku słońce wstało zgodnie z planem o godzinie 8.54, ku wielkiemu dopingowi obecnych na zewnątrz. Wewnątrz dziesiątki gości zostały zafundowane widokowi smugi światła przebijającej pokój, oświetlającej starożytne kamienie.

Geniusz starożytnych wywołał zdumienie w tłumie, gdy zastanawiali się, jak 5200 lat temu komuś udało się wyśledzić dokładne przejście Słońca 21 grudnia, a następnie ustawić je w jednej linii z małym pudełkiem dachowym — a wszystko to bez zegarów, uszczelnień, lub taśma miernicza.

Każdego roku istnieje ogromne zapotrzebowanie ze strony społeczeństwa na obecność w tym cennym momencie. Około 33 000 osób wzięło udział w losowaniu loterii, aby zostać 12 członkami społeczeństwa (i pięcioma urzędnikami), którzy zostali wpuszczeni do pokoju 21 grudnia. To właściwie loteria w loterii, ponieważ pogoda zawsze psuje scenę. Ale w tym roku mieli szczęście.

READ  Najpiękniejsza kolej w Europie: Jak walijska linia górnicza stała się światowym hitem | podróż pociągiem

Wśród obecnych była Kanadyjka Rhona Sherribrin, która mieszka w Toronto ze swoim partnerem, urodzonym w Irlandii Dermotem Costello. W październiku poinformowano ich, że wygrali na loterii, aby wejść do pokoju, więc zmienili świąteczne plany na podróż do Irlandii.

„Zawsze interesowałam się archeologią i historią, ale jestem tutaj po raz pierwszy” – powiedziała. „Możliwość bycia tutaj była wyjątkowa, bycia tutaj, w miejscu, które zostało zaprojektowane tak dawno temu w tym konkretnym celu – ludzka pomysłowość była niesamowita. Tak wiele nie wiemy o ludziach, którzy byli tu przed nami” i kim są nasi przodkowie. Wciąż się uczymy”.

Z kolei Trudy Maguire pochodziła tylko z Duleek w hrabstwie Meath, kilka kilometrów od Newgrange. Zgłosiłem się do loterii wiele lat temu, ale wygrałem dopiero po raz pierwszy w tym roku.

„Na początku było głównie światło dzienne, a potem trochę złotego światła. Nie trwało to długo, ale mogliśmy to zobaczyć, więc było fajnie. To było niesamowite, po prostu nieziemskie uczucie” – powiedziała.

Adrian Rowe przybył z Nowej Zelandii z żoną. „Urodziłem się podczas letniego przesilenia w Nowej Zelandii, więc były to dla mnie podwójne urodziny” – powiedział. „Widzieliśmy słońce przez kilka minut. To było piękne.”

Monica Lucas i jej przyjaciółka Carolina Guimaraes, obie Brazylijki, mieszkają w Irlandii od siedmiu lat. Nigdy nie słyszeli o Newgrange, zanim tu przybyli, ale składali prośby, odkąd się o tym dowiedzieli.

„To było emocjonalne” – powiedziała pani Lucas. „To było niesamowite. Widziałem to online w 2020 roku i kiedy mój przyjaciel wygrał na loterii, powiedziałem:„ Nie mogę tego przegapić. Nie potrafię wyjaśnić, jak się czułem w pokoju. To było po prostu przytłaczające. „

READ  Mike Pence potępia „lekkomyślność” Donalda Trumpa w związku z zamieszkami w Kapitolu